Naszym obowiązkiem jest pamiętać (foto)

Wydarzenia

Naszym obowiązkiem jest pamiętać (foto)

23.01.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
W niedzielę 22 stycznia, w 154. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego wyszkowskie Prawo i Sprawiedliwość zaprosiło do Kamieńczyka, na uroczystość przy mogile, gdzie spoczywa 14 powstańców z oddziału Józefa Matlińskiego.
- Okolice Wyszkowa były świadkami wielkich bitew i drobnych potyczek – mówił Mirosław Powierza. Pochowani na tzw. starym cmentarzu w Kamieńczyku polegli w Fideście. Pomnik, dzięki inicjatywie mieszkańców, wybudowano najprawdopodobniej w 1928 r. Pomniki poświęcone powstańcom znajdują się również w Nagoszewie, Suwinie, Sokołowie Włościańskim, Porębie. Niesamowitą pamiątką tamtych czasów jest również dąb „wieszaciel” przy drodze do Sieczych. – Ale były takie miejsca, które już na zawsze pozostaną otoczone mgłą tajemnicy – zauważył regionalista.
Przypomniał o zasłużonych uczestnikach powstania: powstańczym naczelniku Wyszkowa Sewerynie Bogdaszewskim, kommendarzu parafii św. Idziego ks. Narcyzie Teodorze Wileńskim, dowodzącym na Podlasiu majorze Bronisławie Deskurze, urodzonym w Kamieńczyku Leonie Królikowskim. – Naszym wspólnym obowiązkiem jest pamiętać o bohaterach, którzy oddali życie za wolną Polskę, przekazywać wiedzę kolejnym pokoleniom – podsumował.
- Walczyli o to, żebyśmy żyli w niepodległej Polsce – dodał wicewojewoda Sylwester Dąbrowski. – Generałom też trzeba złożyć hołd, ale ważniejsi są ci zwykli ludzie, którzy oddali życie za ojczyznę, poświęcili majątki i rodziny. Czy dziś bylibyśmy w stanie tak się poświęcić dla ojczyzny?
Modlitwę w intencji poległych poprowadził proboszcz parafii w Kamieńczyku ks. Kazimierz Klepacki. Szef powiatowych struktur PiS Waldemar Sobczak zaprosił zebranych, przedstawicieli partii i innych organizacji, mieszkańców Kamieńczyka do składania kwiatów i zapalenia zniczy.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Wyniki wszystkich kandydatów do rady powiatu

Wyniki wszystkich kandydatów do rady powiatu

PKW opublikowała wyniki głosowania do rady powiatu. Sprawdź, ile głosów otrzymali poszczególni kandydaci. Nazwiska wytłuszczone to osoby, które w nowej kadencji będą sprawowały mandat radnego.
zobacz więcej
Pospolite ruszenie serc

Pospolite ruszenie serc

Ośrodek Monar rozpoczął zbiórkę środków na odbudowę pomieszczeń zniszczonych w piątkowym pożarze.
zobacz więcej
Świetnie wiem, jak wygląda gżegżółka (foto)

Świetnie wiem, jak wygląda gżegżółka (foto)

Prawie 70 uczestników, gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych z powiatu wyszkowskiego oraz węgrowskiego – zwycięzcy etapów gminnych, wzięło udział w etapie wojewódzkim XVII Wyszkowskiego Dyktanda. Autorzy dyktanda przygotowali dla młodzieży kilka ortograficznych pułapek, którymi mogły okazać się zdania typu: „Owi półżołnierze mieli na głowach granatowo-żólte niby-hełmy, na rękach różowe rękawice, na nogach buciory w kolorze jasnozielonego jarmużu.
Organizatorem konkursu od lat jest Gimnazjum nr 2 w Wyszkowie.
zobacz więcej
O wolną, suwerenną i niepodległą Polskę walczyli aż do końca (foto, wideo)

O wolną, suwerenną i niepodległą Polskę walczyli aż do końca (foto, wideo)

1 lutego w Pałacu Prezydenckim w Warszawie miała miejsce niecodzienna uroczystość. Instytut Pamięci Narodowej ogłosił nazwiska 22 osób, których szczątki odnaleziono w Polsce i za granicą. Wśród zidentyfikowanych osób jest Jan Kmiołek ps. Wir, pochodzący z Rząśnika dowódca oddziału NZW walczącego na Ziemi Wyszkowskiej w latach 1948-1951. Wraz z ośmioma innymi żołnierzami został odnaleziony na Łączce na Powązkach Wojskowych.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku