Nasza wyszkowska Lady D (foto)

Wydarzenia

Nasza wyszkowska Lady D (foto)

06.12.2019
autor: Redakcja, fot. Elżbieta Szczuka
Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej sześć kobiet z Mazowsza uhonorowało tytułem Mazowieckiej Lady D. To wyróżnienie w konkursie skierowanym głównie do kobiet z niepełnosprawnościami, ale też tych, które na co dzień angażują się w sprawy osób niepełnosprawnych. Wśród nominowanych znalazła się Urszula Mikołajczyk, zgłoszona do konkursu przez redakcję „Nowego Wyszkowiaka”.
 
W uroczystości, która odbyła się 5 grudnia w Galerii „Apteka Sztuki”, pani Urszuli towarzyszył m.in. Piotrek, dorosły już syn z niepełnosprawnością intelektualną. Od 1994 r. Urszula Mikołajczyk nieprzerwanie jest przewodniczącą Zarządu Terenowego Koła PSOUU w Wyszkowie. Stowarzyszenie prowadzi placówki wspierające niepełnosprawnych i ich rodziny: Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy (powstało w 1995 r. jako Dzienne Centrum Aktywności), Warsztaty Terapii Zajęciowej (2004 r.). Pani Ula była też inicjatorką utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy typu B. Od 2016 r. przewodniczy Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. Dzięki m.in. jej zaangażowaniu i konsekwencji gmina wykupiła pierwsze mieszkanie chronione treningowe w naszym mieście.
Pani Ula jest także samorządowcem: radna Rady Powiatu (2002-2014); członkini Zarządu Powiatu (2006-2010), Rady Społecznej przy SPZZOZ (2003-2007), przewodnicząca tej rady (2007-2011).
Naszym zdaniem, Urszula Mikołajczyk zdecydowanie zasługuje na tytuł „Przyjaciółki Niepełnosprawnych”. To osoba, która od lat przewodzi środowisku osób niepełnosprawnych w Wyszkowie. Jest kompetentna, zawsze przygotowana, pełna energii i nowych pomysłów, konsekwentna w realizacji kolejnych zadań. Pomaga innym dzieciom i ich rodzicom, tworząc, inicjując kolejne placówki, w których osoby z niepełnosprawnością intelektualną nie tylko spędzają czas, ale ciągle czegoś się uczą, rozwijają się i swoje talenty (m.in. muzyczne, plastyczne, sportowe). Można powiedzieć, że w dużym stopniu to ona wyprowadziła takie osoby z domów, gdzie wcześniej rodziny ukrywały je przed światem. Dla rodzin z osobami niepełnosprawnymi jest przykładem walki o prawa niepełnosprawnych i starań o integrację ze środowiskiem lokalnym. W dużej mierze dzięki niej wyszkowska społeczność dostrzegła w swoim otoczeniu osoby niepełnosprawne nie tylko jako te, którym trzeba pomagać, ale też te, które wiele wnoszą do lokalnej wspólnoty.
Konkurs Lady D. im. Krystyny Bochenek
W tym roku MCPS po raz pierwszy zorganizowało mazowiecką edycję konkursu znanego wcześniej na południu Polski – Konkursu Lady D. im. Krystyny Bochenek. Był to konkurs zainicjowany w 2002 r. w Katowicach przez Marka Plurę, senatora X kadencji, polityka, psychoterapeutę, a przede wszystkim działacza społecznego. Przyznawany tytuł honorowy „Lady D.” (od angielskiego: Lady Disabled, czyli Dama Niepełnosprawna) otrzymują aktywne w różnych sferach życia kobiety z niepełnosprawnościami lub pomagające niepełnosprawnym.
Zaszczytne tytuły przyznano w kategoriach: sport, kultura i sztuka, życie społeczne, życie zawodowe oraz dobry start (kategoria przeznaczona dla młodszych pań). Mazowiecką edycję wyróżnia dodatkowa kategoria: przyjaciółka osób z niepełnosprawnością. – Chcemy też doceniać kobiety, które swoją postawą i działalnością wprowadzają pozytywne zmiany na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością – podczas uroczystości podkreśliła członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.
W tej kategorii kapituła konkursu zdecydowała się wyróżnić Justynę Sobczyk – twórczynię Teatru 21, który zrodził się w 2005 r. z warsztatów w Zespole Społecznych Szkół Specjalnych „Dać Szansę” w Warszawie. Członkami zespołu zostali uczniowie oraz absolwenci szkoły, kilkanaście osób z zespołem Downa i dwie z autyzmem.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość