Nasiona słonecznika źródłem zdrowia i urody

Wydarzenia

Nasiona słonecznika źródłem zdrowia i urody

01.06.2019
autor: materiał partnera
Jak powszechnie wiadomo, dodawanie orzechów oraz nasion do codziennej diety przynosi liczne korzyści dla zdrowia. Jak podaje Instytut Linus Pauling osoby, które spożywają te produkty regularnie, mają m.in. mniejsze ryzyko rozwoju chorób układu krążenia, a także cukrzycy typu 2. Dodanie nasion słonecznika do diety zwiększa ogólne spożycie orzechów oraz nasion. Nasiona te zapewniają również szczególne korzyści zdrowotne, a to dzięki zawartości wielu cennych składników odżywczych.

Słonecznik jako źródło witaminy E

Nasiona słonecznika przyczyniają się do zapewnienia wymaganego dziennego spożycia witaminy E, czyli rodziny składników odżywczych rozpuszczalnych w tłuszczach. Witamina E pomaga chronić komórki przed wolnymi rodnikami, czyli substancjami chemicznymi, które utleniają i uszkadzają białka, błony komórkowe oraz komórki DNA. Pochodząca z nasion słonecznika witamina E wspomaga również zdrowie krwioobiegu, pomagając w tworzeniu czerwonych krwinek. 35 g łuskanego słonecznika zawiera 10 mg witaminy E, czyli dwie trzecie zalecanej dziennej dawki tej ważnej dla zdrowia substancji odżywczej.

Cenna witamina B1, czyli tiamina

Nasiona słonecznika oferują również korzyści dla zdrowia, dzięki zawartości witaminy B1, czyli tiaminy. Tiamina aktywuje enzymy w komórkach, tym samym wspomaga reakcje chemiczne, których komórki potrzebują do prawidłowego funkcjonowania. Uzyskanie wystarczającej ilości tiaminy pomaga uzyskać energię z pożywienia i produkować kwasy nukleinowe, czyli budulec, który tworzy DNA. Według Linus Pauling Institute mężczyźni potrzebują ok. 1,2 mg tiaminy każdego dnia, a kobiety potrzebują ok. 1,1 mg. Każde 35 g łuskanego słonecznika zapewnia 0,4 mg tiaminy.

Miedź to kolejny ważny minerał

Jedząc słonecznik, dostarcza się do organizmu miedź, która ma korzystny wpływ na skórę oraz włosy. Według Linus Pauling Institute spożywanie 35 gramów łuskanego słonecznika dostarcza się organizmowi 512 µg miedzi, czyli ponad połowę z 900 µg zalecanej dziennej dawki. Organizm wykorzystuje miedź m.in. do wytwarzania melaniny, czyli białka pigmentu, które pomaga skórze i włosom w uzyskaniu koloru. Cząsteczki melaniny pochłaniają promieniowanie ultrafioletowe ze słońca, chroniąc przed uszkodzeniem tkanek, które wynika z ekspozycji na słońce. Miedź wspomaga metabolizm, tym samym pomaga komórkom wytwarzać energię.

Nasiona słonecznika stają się coraz bardziej popularne w zdrowej diecie

Włączenie nasion słonecznika do codziennej diety może być bardzo proste. Wystarczy zwykłymi nasionami lub prażonymi posypać sałatkę. Można również wykorzystać je w bardziej kreatywny sposób, na przykład dodając nasiona słonecznika do kanapek z tuńczykiem, kurczakiem, jajkiem lub sałatką z ciecierzycy. Dobrym pomysłem jest również namoczenie nasion słonecznika przez noc w wodzie, po czym zmiksowanie ich i dodanie do zupy. W ten sposób zmieni się jej teksturę i jednocześnie doda składniki odżywcze. Można również zmielić nasiona słonecznika, aby stworzyć własne masło z nasion słonecznika, alternatywę dla masła orzechowego.

Przypisy

https://www.olej.edu.pl/nasiona-slonecznik/

Blount R (6 October 1980), "The Seeds Of Content", Sports Illustrated

Crescent Bloom: Systematyka rodzaju Helianthus (ang.), The Compleat Botanica

 

PBS Wyszków - wygodny kredyt - RRSO
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Inwestycja w oświetlenie LED - skąd wziąć na to środki?

Inwestycja w oświetlenie LED - skąd wziąć na to środki?

Wymiana tradycyjnego oświetlenia na nowoczesną technologię LED stała się jednym ze skuteczniejszych sposobów generowania oszczędności, zwiększania efektywności energetycznej i poprawy wpływu środowiskowego wielu firm, przedsiębiorstw i zakładów produkcyjnych, a także obiektów handlowych, usługowych, i publicznych. Inwestycja ta nie należy do najtańszych, co automatycznie rodzi pytanie: skąd pozyskać środki potrzebne do zmiany standardowego oświetlenia na energooszczędne oprawy LED? Problem dotyczy nie tylko gmin i miast decydujących się na tego typu krok w przestrzeni publicznej, ale też prywatnych firm chcących zaznaczyć swój wpływ na eliminację marnotrawstwa energetycznego. Szczęśliwie, na rynku pojawiło się już wiele sposobów dofinansowania tego typu inwestycji. Z czego mogą skorzystać dziś przedsiębiorcy?
zobacz więcej
Mniejsza pomoc w zatrudnianiu niań

Mniejsza pomoc w zatrudnianiu niań

Na terenie wyszkowskiego inspektoratu ZUS 18 rodzin korzysta z dofinansowania do ubezpieczenia niań. Do końca 2017 r. budżet państwa płacił 100% składek. Teraz jest to już 50%.
zobacz więcej
Kręcą film o Ściborze-Rylskim (foto)

Kręcą film o Ściborze-Rylskim (foto)

W okolicach Porządzia i Sieczych w weekend kręcone były zdjęcia do fabularyzowanego filmu dokumentalnego opowiadającego o gen. Zbigniewie Ściborze-Rylskim ps. „Motyl”.
zobacz więcej
Mural w centrum?

Mural w centrum?

Jest propozycja, by ścianę jednego z bloków w centrum miasta ozdobił mural. Chodzi o szczyt bloku przy ul. Sowińskiego 46, doskonale widoczny ze skrzyżowania ulic Sowińskiego i Pułtuskiej. Co na to nasi czytelnicy? Co powinien przedstawiać mural, który może odmienić przestrzeń w centrum Wyszkowa?
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku