Nasiona słonecznika źródłem zdrowia i urody

Wydarzenia

Nasiona słonecznika źródłem zdrowia i urody

01.06.2019
autor: materiał partnera
Jak powszechnie wiadomo, dodawanie orzechów oraz nasion do codziennej diety przynosi liczne korzyści dla zdrowia. Jak podaje Instytut Linus Pauling osoby, które spożywają te produkty regularnie, mają m.in. mniejsze ryzyko rozwoju chorób układu krążenia, a także cukrzycy typu 2. Dodanie nasion słonecznika do diety zwiększa ogólne spożycie orzechów oraz nasion. Nasiona te zapewniają również szczególne korzyści zdrowotne, a to dzięki zawartości wielu cennych składników odżywczych.

Słonecznik jako źródło witaminy E

Nasiona słonecznika przyczyniają się do zapewnienia wymaganego dziennego spożycia witaminy E, czyli rodziny składników odżywczych rozpuszczalnych w tłuszczach. Witamina E pomaga chronić komórki przed wolnymi rodnikami, czyli substancjami chemicznymi, które utleniają i uszkadzają białka, błony komórkowe oraz komórki DNA. Pochodząca z nasion słonecznika witamina E wspomaga również zdrowie krwioobiegu, pomagając w tworzeniu czerwonych krwinek. 35 g łuskanego słonecznika zawiera 10 mg witaminy E, czyli dwie trzecie zalecanej dziennej dawki tej ważnej dla zdrowia substancji odżywczej.

Cenna witamina B1, czyli tiamina

Nasiona słonecznika oferują również korzyści dla zdrowia, dzięki zawartości witaminy B1, czyli tiaminy. Tiamina aktywuje enzymy w komórkach, tym samym wspomaga reakcje chemiczne, których komórki potrzebują do prawidłowego funkcjonowania. Uzyskanie wystarczającej ilości tiaminy pomaga uzyskać energię z pożywienia i produkować kwasy nukleinowe, czyli budulec, który tworzy DNA. Według Linus Pauling Institute mężczyźni potrzebują ok. 1,2 mg tiaminy każdego dnia, a kobiety potrzebują ok. 1,1 mg. Każde 35 g łuskanego słonecznika zapewnia 0,4 mg tiaminy.

Miedź to kolejny ważny minerał

Jedząc słonecznik, dostarcza się do organizmu miedź, która ma korzystny wpływ na skórę oraz włosy. Według Linus Pauling Institute spożywanie 35 gramów łuskanego słonecznika dostarcza się organizmowi 512 µg miedzi, czyli ponad połowę z 900 µg zalecanej dziennej dawki. Organizm wykorzystuje miedź m.in. do wytwarzania melaniny, czyli białka pigmentu, które pomaga skórze i włosom w uzyskaniu koloru. Cząsteczki melaniny pochłaniają promieniowanie ultrafioletowe ze słońca, chroniąc przed uszkodzeniem tkanek, które wynika z ekspozycji na słońce. Miedź wspomaga metabolizm, tym samym pomaga komórkom wytwarzać energię.

Nasiona słonecznika stają się coraz bardziej popularne w zdrowej diecie

Włączenie nasion słonecznika do codziennej diety może być bardzo proste. Wystarczy zwykłymi nasionami lub prażonymi posypać sałatkę. Można również wykorzystać je w bardziej kreatywny sposób, na przykład dodając nasiona słonecznika do kanapek z tuńczykiem, kurczakiem, jajkiem lub sałatką z ciecierzycy. Dobrym pomysłem jest również namoczenie nasion słonecznika przez noc w wodzie, po czym zmiksowanie ich i dodanie do zupy. W ten sposób zmieni się jej teksturę i jednocześnie doda składniki odżywcze. Można również zmielić nasiona słonecznika, aby stworzyć własne masło z nasion słonecznika, alternatywę dla masła orzechowego.

Przypisy

https://www.olej.edu.pl/nasiona-slonecznik/

Blount R (6 October 1980), "The Seeds Of Content", Sports Illustrated

Crescent Bloom: Systematyka rodzaju Helianthus (ang.), The Compleat Botanica

 

MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Nieznajomość prawa szkodzi

Nieznajomość prawa szkodzi

… boleśnie (dla portfela) przekonała się jedna z naszych czytelniczek po sprzedaży mieszkania. Od jego nabycia minęło dokładnie 5 lat i 16 dni, więc transakcja powinna być zwolniona z podatku. To jednak tylko część przepisu. Druga mówi: 5 lat, ale od końca roku podatkowego. – Okazało się, że urząd inaczej liczy lata. Jak żyję o czymś takim nie słyszałam. Dlaczego to nie jest upublicznione? – dziwi się pani Barbara. Dziwi się i ostrzega…
zobacz więcej
Wszystkich nie udało się zadowolić

Wszystkich nie udało się zadowolić

Radni miejscy uchwalili przygotowywane od wielu miesięcy Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Odrzucili ponad 80 uwag zgłoszonych przez mieszkańców. Dotyczyły głównie zabudowy na terenach zalewowych i w enklawach leśnych.
zobacz więcej
Nie przerejestrowałeś pojazdu w terminie? Masz jeszcze czas

Nie przerejestrowałeś pojazdu w terminie? Masz jeszcze czas

Dobra wiadomość dla osób, które nie dopełniły obowiązku zarejestrowania auta w ciągu 30 dni od zakupu. Z interpretacji Ministerstwa Infrastruktury wynika, że nie muszą obawiać się kar finansowych. Grożą one osobom, które nie przerejestrują auta zakupionego po 31 grudnia 2019 r.
zobacz więcej
Kartka z kalendarza: Józef Pius Dziekoński

Kartka z kalendarza: Józef Pius Dziekoński

4 lutego minęła 90. rocznica śmierci Józefa Piusa Dziekońskiego (1844-1927) – architekta, konserwatora zabytków, pierwszego dziekana Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Jest projektantem m.in. kościołów w Długosiodle, Kamieńczyku, Popowie Kościelnym, Pniewie, a w Warszawie katedry św. Floriana na Pradze, Najświętszego Zbawiciela przy pl. Zbawiciela, kościoła św. Karola Boromeusza na Powązkach.
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom
Zitcom