Najpierw jestem Polakiem, potem Europejczykiem, PiS-owcem czy PO-wcem (foto)

Wydarzenia

Najpierw jestem Polakiem, potem Europejczykiem, PiS-owcem czy PO-wcem (foto)

14.04.2019
autor: Sylwia Bardyszewska
Propozycje rządu dotyczące dofinansowania budowy dróg lokalnych i połączeń autobusowych oraz strajk nauczycieli – to tematy spotkania wicemarszałek senatu Marii Koc z mieszkańcami powiatu wyszkowskiego.
 
Kandydująca z listy Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego Maria Koc cały dzień, 8 kwietnia, spędziła na spotkaniach w powiecie wyszkowskim. Rano odwiedziła gminę Zabrodzie i pałac w Dębinkach. – To piękne miejsce. Pomysł utworzenia tam muzeum C.K. Norwida jest bardzo dobry. Norwid nie ma swojego muzeum, a zbliża się 200. rocznica jego urodzin (2021 r.). Spróbujemy powalczyć, żeby to miejsce odzyskało blask - zapowiedziała.
Podobną deklarację złożyła w sprawie kościoła w Kamieńczyku i mogiły powstańców styczniowych. Kamieńczyk pozyskał 20 tys. zł na renowację pomnika, ale liczy też na pozytywną odpowiedź na znacznie szerszy projekt skierowany do ministerstwa kultury. Spotkała się z samorządowcami, o czym informowaliśmy już na łamach „Nowego Wyszkowiaka”. Odwiedziła też gminę Brańszczyk i tartak Jerzego Abramczyka w Dalekiem. - Ogromne wrażenie, jeden z najnowocześniejszych w Polsce - chwaliła.
Wieczorem odbyło się otwarte spotkanie z mieszkańcami w Bibliotece Miejskiej. - Kandyduję do Parlamentu Europejskiego z listy PiS, jestem nr 2 na liście na Mazowszu. Mieszkam w Węgrowie. Byłam samorządowcem, dyrektorem samorządowej instytucji kultury, radną sejmiku, senatorem – przedstawiła się. - Staram się współpracować z samorządowcami, lokalne problemy są mi bardzo bliskie, staram się pomóc w ich rozwiązywaniu,
Tym, co mocno interesuje samorządowców, jest fundusz dróg: – 6 mld zł na drogi gminne i powiatowe, 497 mln zł na drogi na Mazowszu. Region się rozwija, trzeba składać wnioski, drogi modernizować – Maria Koc zachęcała do aplikowania o środki.
Samorządowcy zastanawiają się również nad zasadami ogłoszonego przez rząd programu mającego wspierać komunikację autobusową. - To ważne, bo wiele osób skarży się, że mają problem z dojazdem. A nie można ludzi w taki sposób wykluczać. Jak państwo się zwija, to i mieszkańcy uciekają z mniejszych miejscowości. Ten program pozwala dopłacać samorządom do kilometra – wyjaśniła wicemarszałek senatu.
Zachęcała do udziału w wyborach do Europarlamentu. - Proszę o frekwencję - apelowała. - Ważne, żeby nie kierować się emocjami, ale konkretną wiedzą. My jesteśmy partią wiarygodną, realizujemy program, z którym szliśmy do wyborów w 2015. Rozwijamy kraj i mamy na to pieniądze. Dochody budżetu państwa w 2015 r. wynosiły 289 mld zł, w 2019 r. - 387 mld zł. Nikt na świecie nie ma takich wskaźników. Wzrost gospodarczy powyżej 5% PKB, jesteśmy czwartym krajem na świecie, jeśli chodzi o rozwój gospodarczy. Rząd w Polsce potrafi korzystać z dobrej koniunktury.
Maria Koc mówiła o uszczelnieniu systemu podatkowego: - PiS nie podniosło żadnego podatku. Obniżamy PIT z 18 do 17%. A wpływy z podatków wzrosły o 10 mld zł. Stąd środki na duże programy społeczne: 500+ na każde dziecko, 13 emeryturę.
 
Bo Polska ma dobrego gospodarza
W Unii Europejskiej w najbliższym czasie będzie toczyła się walka o budżet na lata 2021 – 2027, a więc m.in. o fundusze spójności i rolne. - Polska powinna być najważniejsza dla polskiego polityka – w tym kontekście mówiła wicemarszałek. - Najpierw jestem Polakiem, potem Europejczykiem, PiS-owcem czy PO-wcem. Wśród Polaków jest wielu euroentuzjastów. Ale UE się zmienia, ewoluuje. Z jednej strony mamy model superpaństwa, federacji regionów, gdzie narodowość nie ma znaczenia. Swoją wizję niedawno ogłosił prezydent Macron. On uważa, że jeżeli w danym kraju są problemy, to powinno się je rozwiązywać z perspektywy UE. A Francja boryka się z wieloma problemami, jest drążona przez poważny kryzys. I chce problemy rozwiązywać w UE.
W naszej wizji UE to współpraca gospodarcza, dobry standard życia obywateli. Zajmujemy nie sprawami ideologicznymi, a bezpieczeństwem, bo na wschodzie jest Rosja, groźna i nieprzewidywalna. My będziemy stanowić monolit jako parlamentarzyści UE, będziemy stanowić znaczącą grupę. A jak będzie w przypadku Koalicji Europejskiej? Oni już mówią, że rozproszą się po różnych frakcjach, a tam są różne interesy. Ważne, żeby ludzie, którzy są w PE, walczyli o sprawy Polski i byli w tym skuteczni. Nie ma, że ktoś coś za coś przehandluje. Ważne, żebyśmy domagali się dla Polski szacunku. Będziemy wymagali, żeby UE szanowała wybory demokratyczne, nie tylko w Polsce. A w Polsce w 2015 r. wybory wygrało PiS. Trudno się z tym pogodzić lewicowcom w UE.
Politycy zdają sobie sprawę, że majowe wybory do Europarlamentu mogą mieć wpływ na jesienne wybory do parlamentu polskiego. - Chcemy wygrać, bo Polska ma teraz dobrego gospodarza – mówiła Maria Koc.
 
Wyborczy strajk
Spotkanie odbyło się w pierwszym dniu strajku nauczycieli. Tego tematu nie można więc było pominąć. - Zgadzamy się, że nauczyciele zarabiają za mało. Co roku były podwyżki. Niewystarczające, ale z jakiego pułapu startowaliśmy? – mówiła Maria Koc. - Poprzedni rząd zamroził podwyżki dla nauczycieli, podniósł wiek emerytalnym. Ale strajk organizowany jest teraz, w czasie egzaminów. Zakładnikami są dzieci. Sławomir Broniarz jest politykiem opozycji. Czy taki człowiek może zachować bezstronność w negocjacjach? Śmiem twierdzić, że to element wymierzony w PiS w kampanii wyborczej.
Mamy do czynienia z wieloma manipulacjami – Maria Koc odniosła się do tego, jak komentowane są propozycje rządu dla rolnictwa. - Opozycja podchwyciła, mówi o programie krowa plus, i to jeszcze w kontekście nauczycieli. Jesteśmy zobowiązani, żeby walczyć z takimi oszczerstwami. A co to ma wspólnego z nauczycielami? Zależy nam, żeby małe i średnie gospodarstwa rolne taką hodowlę prowadziły. Mogą wyhodować dobrej jakości mięso i mleko. Przecież takich rodzinnych gospodarstw jest dużo.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku