Najczęściej popełniane błędy podczas jazdy po autostradzie.

Wydarzenia

Najczęściej popełniane błędy podczas jazdy po autostradzie.

16.12.2018
autor: Red.
Autostrad w Polsce mamy coraz więcej, jednak jeśli chodzi o ilość wypadków śmiertelnych to zajmujemy niechlubne przedostatnie miejsce w Europie. Wielu polskich kierowców nie zna lub nie stosuje się do obowiązujących przepisów. Poniżej przedstawimy najczęściej łamane zasady podczas jazdy autostradą

 

Jazda na zderzaku.

Wielu kierowców jeździ zbyt blisko poprzedzającego auta. Jest to bardzo niebezpieczne przy dużej prędkości. Bezpieczny odstęp jaki powinien zostać zachowany przy prędkości około 140 km/h to minimum 40 – 50 m.

Jazda lewym pasem.

Notorycznie popełniany błąd. Kierowcy jeżdżą lewym pasem, podczas gdy ten służy do wyprzedzania. Jeśli prawy pas jest wolny to mamy obowiązek na niego zjechać. W innych krajach wykroczenie to jest dość często karane.

Przekraczanie prędkości.

Dozwolona prędkość na autostradzie to 140 km/h. Widok samochodu jadącego powyżej 200 km/h jest nierzadko spotykany. Należy podkreślić, że przy takiej prędkości mamy bardzo mało czasu na reakcje, zderzenie w takich okolicznościach będzie bardzo poważne w skutkach.

Wyprzedzanie z prawej strony.

Kolejny przykład nieprawidłowego manewru. Obowiązuje nakaz wyprzedzania tylko z lewej strony. Za granicą taka jazda jest surowo karana.

Nieprawidłowe wykorzystanie pasu awaryjnego.

Polscy kierowcy potrafią jechać po pasie awaryjnym z niewielką prędkością, traktując go jak trzeci pas ruchu. Zdarza się również, że zatrzymują się aby porozmawiać przez telefon czy coś w nim sprawdzić. Takie zachowanie jest zabronione.

Zajeżdżanie drogi.

Kierowcy źle oceniają prędkość z jaką nadjeżdża drugi samochód i potrafią zmienić pas ruchu, podczas gdy jadący lewym pasem musi gwałtownie przyhamować. W takich sytuacjach musimy wyczuć z jaką prędkością zbliża się do nas jadący pojazd. Takie zachowanie prowadzi w Polsce do wielu wypadków. Podobnie sprawa ma się z kierowcami włączającymi się do ruchu po autostradzie. Samochód musi nabrać odpowiedniej prędkości, aby wjechać na autostradę i przepuścić pojazdy już się po niej poruszają.

Wyprzedzanie przez tiry.

Zbyt wolne wyprzedzenie jednej ciężarówki przez drugą to widok, który wielu kierowcom psuje nerwy. Taki manewr może trwać nawet kilka minut powodując zator na autostradzie. Kierowcy ciężarówek mogą za to otrzymać spore mandaty.

Zawracanie i cofanie.

Dodatkowo pamiętajmy, że cofanie czy zawracanie na autostradzie jest absolutnie zabronione. Jeśli przejedziemy zjazd, nie możemy wykonać manewru zawracania - musimy kierować się do kolejnego zjazdu.

Niestety wszystkie wymienione błędy są dość często spotykane na polskich autostradach. Jeśli chcemy mieć bezpieczne drogi i mniejszą ilość wypadków, to musimy bezwzględnie unikać łamania przepisów i stosować się do powyższych zasad.

Artykuł został opracowany przez Ranking Firm Odszkodowawczych.

MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom