Nadwiślańskim szlakiem (foto)

Wydarzenia

Nadwiślańskim szlakiem (foto)

12.10.2017
autor: Elżbieta Szczuka
Bardzo udaną wycieczkę zorganizował w czwartek 12 października Wyszkowski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Uczestnicy byli w muzeum secesji i katedrze w Płocku, obejrzeli resztki drewnianego mostu w Wyszogrodzie oraz sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku.
38 wycieczkowiczów wyjechało o 7 rano sprzed WOK „Hutnik. Po nieco ponad dwóch godzinach dotarli do Płocka. Pierwszy punkt programu to zwiedzanie kamienicy secesyjnej Muzeum Mazowieckiego w Płocku. To najstarsze polskie muzeum, powstałe w 1821 roku, posiada największą ekspozycję poświęconą sztuce secesji, czyli stylu w sztuce europejskiej z przełomu XIX i XX wieku. Wystawa w muzeum secesji mieści się na 4 piętrach. Zainteresowaniem cieszyły się wnętrza mieszczańskie: jadalnia, pokój stołowy, sypialnie (szczególną uwagę zwracały krótkie łóżka małżeńskie, na których spało się na siedząco), salony, buduar, pokój dziecka. Zachwycały zegary, obrazy na ścianach, ornamentyka żyrandoli. Szczególną uwagę pań zwracały sale rzemiosła artystycznego, z bogatą kolekcją szkła secesyjnego, ceramiki, medalierstwa, biżuterii. 
Na pasażu przed muzeum stoi (od 2014 r.) pomnik urodzonej w Połocku Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej – aktorki, piosenkarki, dyrektorki ZPiT „Mazowsze”. Prawie każdy chciał sobie zrobić z nim zdjęcie. 
W Płocku studenci – seniorzy zwiedzili jeszcze bazylikę katedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, której początki sięgają XII w.
Stąd pojechali do Wyszogrodu. W 1916 r. Niemcy zbudowali tu drewniany most długości 1300 m, mający 60 przęseł. Most został rozebrany w 1999 r., na pamiątkę pozostawiono niewielki fragment, obecnie to punkt widokowy.
Ostatni punkt wycieczki to sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku nad Wisłą – wyszkowian oprowadzał po nim ksiądz salezjanin. Świątynię klasztorną wzniesiono w I połowie XII w. W 1923 r. kościół i klasztor przekazano Zgromadzeniu Salezjańskiemu, które do dziś jest gospodarzem i opiekunem obiektów. Wiernych przyciąga tu m.in. obraz Matki Bożej Czerwińskiej, namalowany w 1612 r. na wzór cudownego obrazu Matki Bożej Śnieżnej (Salus Populi Romani) z rzymskiej bazyliki. Ten wsławiony łaskami obraz ma swoje wyszkowskie wątki: w 1648 r. został ogłoszony przez biskupa płockiego Karola Ferdynanda Wazę jako cudowny, zaś w 1970 r. ukoronowany przez kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wizytę w Czerwińsku zakończył smaczny, domowy obiad w klasztornej stołówce.
Około godz. 17 pełni pozytywnych wrażeń uczestnicy wycieczki wrócili do Wyszkowa.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość