Na ulicę w powstańczej Warszawie (foto)

Wydarzenia

Na ulicę w powstańczej Warszawie (foto)

01.08.2018
autor: Sylwia Bardyszewska
… na chwilę przeniosła nas rekonstrukcja, która była elementem obchodów 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia o godz. 17 Wyszków zatrzymał się, by uczcić pamięć o bohaterach. Zapłonęły race, a ciszę wypełniał jedynie dźwięk syren i klaksonów.
Chyba żadna inna rocznica nie gromadzi w naszym mieście tylu mieszkańców, przedstawicieli różnych środowisk (bez względu na poglądy). Mimo upału, nie inaczej było w tym roku. Uroczystość odbyła się, tradycyjnie, przy pomniku Gloria Victis u zbiegu ulic Sowińskiego i Pułtuskiej. 
Wraz ze zbliżaniem się godziny „W”, przed pomnik przybywało coraz więcej wyszkowian. Godzina „W” to kryptonim dnia i godziny rozpoczęcia Powstania Warszawskiego: godz. 17 we wtorek 1 sierpnia 1944 r. Podobnie jak wszyscy Polacy, w 74. rocznicę tego wydarzenia wyszkowianie uczcili pamięć o powstańcach. Zaśpiewno hymn państwowy. Przed pomnikiem upamiętniającym ofiary II wojny światowej złożyli kwiaty i zapalili znicze, m.in. władze miasta i powiatu, przedstawiciele wojska, organizacji mundurowych i politycznych, harcerze, kibice. Na znak pokoju i dzięki Tomaszowi Frąckiewiczowi z Drogoszewa nad skwer wyleciało 70 białych gołębi. 
Krótki program artystyczny przygotowali Teatr Farsa i Młodzieżowa Rada Miejska. Wystąpili: Zuzanna Deluga, Maksymilian Martyna i Adrian Białobrzeski. Wiersz recytował również Mieczysław Joniuk.
Ciekawym elementem była rekonstrukcja potyczki powstańców z Niemcami. Inscenizację przygotowało Stowarzyszenie Historyczno – Edukacyjne 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich z Halinowa i grupa Wolf z Warszawy.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku