Na ulicę w powstańczej Warszawie (foto)

Wydarzenia

Na ulicę w powstańczej Warszawie (foto)

01.08.2018
autor: Sylwia Bardyszewska
… na chwilę przeniosła nas rekonstrukcja, która była elementem obchodów 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia o godz. 17 Wyszków zatrzymał się, by uczcić pamięć o bohaterach. Zapłonęły race, a ciszę wypełniał jedynie dźwięk syren i klaksonów.
Chyba żadna inna rocznica nie gromadzi w naszym mieście tylu mieszkańców, przedstawicieli różnych środowisk (bez względu na poglądy). Mimo upału, nie inaczej było w tym roku. Uroczystość odbyła się, tradycyjnie, przy pomniku Gloria Victis u zbiegu ulic Sowińskiego i Pułtuskiej. 
Wraz ze zbliżaniem się godziny „W”, przed pomnik przybywało coraz więcej wyszkowian. Godzina „W” to kryptonim dnia i godziny rozpoczęcia Powstania Warszawskiego: godz. 17 we wtorek 1 sierpnia 1944 r. Podobnie jak wszyscy Polacy, w 74. rocznicę tego wydarzenia wyszkowianie uczcili pamięć o powstańcach. Zaśpiewno hymn państwowy. Przed pomnikiem upamiętniającym ofiary II wojny światowej złożyli kwiaty i zapalili znicze, m.in. władze miasta i powiatu, przedstawiciele wojska, organizacji mundurowych i politycznych, harcerze, kibice. Na znak pokoju i dzięki Tomaszowi Frąckiewiczowi z Drogoszewa nad skwer wyleciało 70 białych gołębi. 
Krótki program artystyczny przygotowali Teatr Farsa i Młodzieżowa Rada Miejska. Wystąpili: Zuzanna Deluga, Maksymilian Martyna i Adrian Białobrzeski. Wiersz recytował również Mieczysław Joniuk.
Ciekawym elementem była rekonstrukcja potyczki powstańców z Niemcami. Inscenizację przygotowało Stowarzyszenie Historyczno – Edukacyjne 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich z Halinowa i grupa Wolf z Warszawy.
Adam Mróz
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku

Sonda

Kto, Twoim zdaniem, wygrał debatę kandydatów na burmistrza?
(Materiały z debaty na naszej stronie www i naszym kanale YT)
22.69% (184 głosów)
29.84% (242 głosów)
7.27% (59 głosów)
6.78% (55 głosów)
33.42% (271 głosów)
manhattan