Na ruinach naszego miasta… (foto)

Wydarzenia

Na ruinach naszego miasta… (foto)

09.09.2019
autor: Sylwia Bardyszewska
W pierwszych dniach II wojny światowej, 8 września 1939 r., wysadzone zostały oba wyszkowskie mosty. W minioną niedzielę, w 80. rocznicę tych wydarzeń, na placu Miejskim otwarta została plenerowa wystawa „Wyszków czasów II wojny światowej”. Można zobaczyć m.in. zdjęcia Niemców, którzy fotografowali się na ruinach naszego miasta.
 
W organizację niedzielnej uroczystości włączyli się uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 5, którzy już przed południem przypominali przechodniom o 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, przypinając im biało-czerwone wstążeczki. Rozdawali ulotki, w których można przeczytać m.in. o tym, jak w naszym mieście toczyły się wojenne zmagania. Przebrali się nawet w stroje z tamtego okresu, mieli transparenty z napisami „Pokój” i „Nigdy więcej wojny” oraz chorągiewki w narodowych barwach. Nad organizacją happeningu czuwały nauczycielki Krystyna Szczuka-Wiśniewska i Lucyna Wilczyńska.
Uroczystość na pl. Miejskim rozpoczęło otwarcie plenerowej wystawy „Wyszków czasów II wojny światowej” przygotowanej przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną. Regionalista Mirosław Powierza przypomniał, że najcięższe bombardowanie Wyszkowa miało miejsce 5 września. - W książce „Wrześniowe drogi” Bogusław Cereniewicz opisuje Wyszków jako jedną wielką kulę ognia. Wyszków był miastem bardzo ładnym, co mogliście państwo zobaczyć na naszych poprzednich wystawach. Wszystko zostało zniszczone, a najbardziej ucierpiało centrum, rynek - opisywał. - Ta wystawa powstała dzięki zbiorom zgromadzonym w bibliotece, dzięki darczyńcom - wyszkowianie nie żałują fotografii. Większość fotografii zgromadzonych na dzisiejszej wystawie to zdjęcia wykonane przez tych barbarzyńców, Niemców. Fotografując się na ruinach Wyszkowa, wysyłali zdjęcia swoim rodzinom na pamiątkę tego, co tu uczynili. Różne są zdania, dlaczego Wyszków był tak zbombardowany. Jedną z hipotez jest to, że znajdowały się tu mosty, przez które ci barbarzyńcy mogli szybko dojść i zdobyć stolicę Warszawy. Bombardowali przyczółki, żeby złamać wolę obronną.
W dniach 8 - 10 września 1939 r. toczyły się zacięte walki 1 Dywizji Piechoty Legionów z Grupy Operacyjnej „Wyszków” (dowodzonej przez gen. bryg. Wincentego Kowalskiego) z Niemcami próbującymi forsować Bug. 8 września ok. godz. 18, po wycofaniu wojsk polskich na przeciwległy brzeg rzeki Bug, saperzy z GO „Wyszków” wysadzili mosty drogowy i kolejowy. Wieczorem miasto opanowały wojska niemieckie.
Mirosław Powierza zachęcał nie tylko do oglądania zgromadzonych na wystawie zdjęć, ale też czytania wspomnień mieszkańców Wyszkowa - świadków tego, co działo się tu podczas wojny.
W niedzielę Gmina Wyszków zaprosiła również na koncert patriotyczny w wykonaniu solistów Anny Nadwodnej i Krzysztofa Ciupińskiego-Świątka oraz pianisty Adama Sychowskiego.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Jeden krok do zdrowego budowania - przeczytaj "Poradnik Inwestora"

Jeden krok do zdrowego budowania - przeczytaj "Poradnik Inwestora"

Czy naturalne materiały i technologie budowlane – mające zerowy lub wręcz ujemny ślad węglowy – można zastosować na szeroką skalę przy budowie domu jednorodzinnego lub w inwestycji publicznej? Oczywiście, że tak! Jak to zrobić krok po kroku pokazuje „Poradnik Inwestora”, pierwszy w Polsce przystępny zbiór wiedzy o materiałach i technologiach naturalnych. Jest adresowany zarówno do inwestorów indywidualnych, samorządowych jak i deweloperów. A przede wszystkim pozwala zrozumieć, czym jest to budownictwo, z jakich rozwiązań korzysta oraz dlaczego są one warte zastosowania.
zobacz więcej
Jaką huśtawkę ogrodową najlepiej wybrać?

Jaką huśtawkę ogrodową najlepiej wybrać?

Letnie, słoneczne dni oraz długie, ciepłe wieczory motywują do aktywnego wykorzystywania czasu na świeżym powietrzu. Huśtawka ogrodowa okazuje się być jednym z rozwiązań, które umilają pobyt w przydomowym ogrodzie i przekształcają go w oazę błogiego relaksu. Podczas zakupu huśtawki warto zwrócić uwagę na to, że na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, które mogą sprostać indywidualnym potrzebom oraz preferencjom użytkowników. Jaką zatem wybrać huśtawkę do ogrodu?
zobacz więcej
Jak często stosować maski do twarzy?

Jak często stosować maski do twarzy?

Maseczki kosmetyczne zdobywają coraz więcej zwolenników i stają się nieodłącznym elementem rytuałów pielęgnacyjnych wielu osób. Ich popularność wynika nie tylko z bezpośrednich efektów, takich jak poprawa kondycji skóry, ale również z tego, że stanowią one doskonałą okazję do stworzenia domowego spa i poświęcenia czasu na dbałość o urodę. Przy wyborze maseczki, wiele osób zastanawia się nad tym, jak często można ją stosować, aby osiągnąć najlepsze efekty bez ryzyka nadwyrężenia skóry.
zobacz więcej
Rower czeka na właściciela

Rower czeka na właściciela

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie szukają właściciela roweru, który został odnaleziony na terenie Wyszkowa.
zobacz więcej