Na rowerach śladami Bitwy Warszawskiej (foto)

Wydarzenia

Na rowerach śladami Bitwy Warszawskiej (foto)

17.08.2019
autor: Sylwia Bardyszewska
Ponad 50 rowerzystów w sobotę 17 sierpnia wyjechało na rajd „Śladami Bitwy Warszawskiej”.  
 
35-kilometrowa trasa rozpoczęła się na skwerze Jana Pawła II i przy zabytkowej plebanii parafii św. Idziego, gdzie w czasie wojny polsko – bolszewickiej zatrzymał się Tymczasowy Komitet Rewolucyjny Polski na czele z Marchlewskim, Dzierżyńskim i Konem.
Rowerzyści pojechali do kapliczki w Trzciance, gdzie pochowano podporucznika Tadeusza Wagnera i szeregowca Józefa Jerzyńskiego, oraz na cmentarz w Brańszczyku, gdzie znajduje się mogiła poległych w 1920 r. Widnieje na niej napis: “Polsko, wspomnij ty o nas. Wszak myśmy z twego zrobili nazwiska pacierz, co płacze i piorun, co błyska.” W brańszczykowskim skansenie zaplanowano dłuższą przerwę z posiłkiem. Dalej trasa rajdu, łęgami, prowadziła do Rybienka Leśnego - do pomnika pomordowanych przez sowiecką czerezwyczajkę.
Udanej wyprawy rowerzystom życzył starosta Jerzy Żukowski. Prowadzący rajd Jacek Szymanik i Piotr Płochocki zaznaczyli, że urozmaicona trasa będzie miała charakter krajoznawczy i historyczny. - Chcemy pokazać historię 1920 r. oraz życie obyczajowo - społeczne tamtych czasów - zapowiedział Piotr Płochocki. 
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom

Najczęściej komentowane

Zitcom