Na rowerach śladami Bitwy Warszawskiej (foto)

Wydarzenia

Na rowerach śladami Bitwy Warszawskiej (foto)

17.08.2019
autor: Sylwia Bardyszewska
Ponad 50 rowerzystów w sobotę 17 sierpnia wyjechało na rajd „Śladami Bitwy Warszawskiej”.  
 
35-kilometrowa trasa rozpoczęła się na skwerze Jana Pawła II i przy zabytkowej plebanii parafii św. Idziego, gdzie w czasie wojny polsko – bolszewickiej zatrzymał się Tymczasowy Komitet Rewolucyjny Polski na czele z Marchlewskim, Dzierżyńskim i Konem.
Rowerzyści pojechali do kapliczki w Trzciance, gdzie pochowano podporucznika Tadeusza Wagnera i szeregowca Józefa Jerzyńskiego, oraz na cmentarz w Brańszczyku, gdzie znajduje się mogiła poległych w 1920 r. Widnieje na niej napis: “Polsko, wspomnij ty o nas. Wszak myśmy z twego zrobili nazwiska pacierz, co płacze i piorun, co błyska.” W brańszczykowskim skansenie zaplanowano dłuższą przerwę z posiłkiem. Dalej trasa rajdu, łęgami, prowadziła do Rybienka Leśnego - do pomnika pomordowanych przez sowiecką czerezwyczajkę.
Udanej wyprawy rowerzystom życzył starosta Jerzy Żukowski. Prowadzący rajd Jacek Szymanik i Piotr Płochocki zaznaczyli, że urozmaicona trasa będzie miała charakter krajoznawczy i historyczny. - Chcemy pokazać historię 1920 r. oraz życie obyczajowo - społeczne tamtych czasów - zapowiedział Piotr Płochocki. 
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
O łobuzerii na osiedlach (foto)

O łobuzerii na osiedlach (foto)

Temat chuligaństwa na placach zabaw i klatkach schodowych powracał na zebraniach poszczególnych osiedli Spółdzielni Mieszkaniowej „Przyszłość”. - Tam jest łobuzeria, chuligaństwo i k… – nie przebierano w słowach. Powrócił również problem skąpych informacji na stronie internetowej spółdzielni i uciążliwości myjni przy ul. Pułtuskiej.
zobacz więcej
Tak się będzie bawił Wyszków

Tak się będzie bawił Wyszków

Wyszków powraca na mapę koncertową Lata z Radiem. Czy usłyszymy i zobaczymy Bajm, Dawida Kwiatkowskiego, a może Sylwię Grzeszczak, Afromental lub Rafała Brzozowskiego? To z pewnością jedna z największych atrakcji miejskiego kalendarza imprez na 2017 r. Będzie też widowisko plenerowe (tym razem plac Miejski zamieni się w pole walk rycerskich) i Gala Muzyki Disco. Gmina zapowiada też otwarcie sztucznego lodowiska… ale dopiero w grudniu.
zobacz więcej
Bieżnia w remoncie

Bieżnia w remoncie

WOSiR rozpoczął remont bieżni na stadionie. Prace mają zakończyć się w pierwszej połowie sierpnia.
zobacz więcej
Uhonorują polskich kryptologów (foto)

Uhonorują polskich kryptologów (foto)

Na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach odbyła się ceremonia przekazania urny z ziemią z okolic grobu Mariana Rejewskiego, jednego z trzech kryptologów, którzy złamali szyfr niemieckiej maszyny Enigma. Ziemia zostanie złożona 6 września w w jednym z sarkofagów Panteonu Narodowego, w krypcie kościoła  Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie, podczas uroczystości uhonorowania Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego – wybitnych polskich matematyków i kryptologów.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Zitcom