Mnóstwo chętnych do przedszkoli. Gmina szuka miejsc dla najmłodszych

Wydarzenia

Mnóstwo chętnych do przedszkoli. Gmina szuka miejsc dla najmłodszych

21.04.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
Samorządowe przedszkola przeżywają prawdziwe oblężenie. Miejsc zabrakło dla prawie 130 trzy i czterolatków. Z myślą o nich gmina ogłosi konkurs dla placówek niepublicznych.
Etap składania wniosków – drogą elektroniczną – o przyjęcie dzieci do przedszkoli zakończył się 19 kwietnia. Rok szkolny 2017/2018 będzie pierwszym, w którym gmina ma obowiązek zapewnić w przedszkolach miejsce nie tylko sześcio, pięcio, i czterolatkom, ale także trzylatkom. Mnóstwo rodziców chce skorzystać z tej możliwości, zwłaszcza, że kilka lat temu ponoszone przez rodziców koszty utrzymania dzieci w przedszkolach znacznie spadły. W tegorocznej rekrutacji zgłoszono aż 384 trzylatków! Podczas gdy w miejskich przedszkolach wszystkich miejsc jest 866. 
Choć z roku na rok w samorządowych placówkach miejsc przybywa, w tym roku sumie zabrakło ich aż 129: 90 dla trzylatków, 25 dla czterolatków i 14 miejsc w Przedszkolu Integracyjnym, gdzie grupy są mieszane wiekowo.
Z kolei wolne są 22 miejsca dla starszych dzieci: 5 dla pięciolatków i 17 dla sześciolatków. To jednak pojedyncze miejsca w poszczególnych przedszkolach, nie można ich więc zamienić w jedną, dodatkową grupę dla trzylatków.
Gmina spodziewała się takiego obrotu sprawy, choć nie przypuszczała, że chętnych będzie aż tylu. Już w ubiegłym roku rada miejska przyjęła uchwałę pozwalającą urzędnikom na szukanie miejsc – w drodze konkursu – w przedszkolach niepublicznych. Konkurs będzie jeden, ale raczej nie ma możliwości wyboru tylko jednego przedszkola, żadne nie jest bowiem w stanie przyjąć prawie 130 dzieci. W sumie, jak szacuje gmina, w placówkach niepublicznych jest ok. 170 wolnych miejsc. 
Konkurs zostanie ogłoszony w ciągu miesiąca. – W przedszkolach niepublicznych wykupimy usługę taką, jaką zapewniamy w przedszkolach samorządowych – podkreśla zastępczyni burmistrza Aneta Kowalewska. Urzędnicy muszą jeszcze skonkretyzować niektóre zapisy w konkursie i zasady, np. przydzielania wykupionych miejsc.
Przypomnijmy, że gmina pokrywa 75% kosztów utrzymania dziecka w przedszkolu niepublicznym. W przypadku miejsc objętych konkursem pokryje 100%. - Jesteśmy przygotowani finansowo, zwłaszcza że to wydatek rozłożony na 2 lata – dodaje Aneta Kowalewska.
To jeszcze nie koniec rekrutacji do przedszkoli. Publikacja listy kandydatów zakwalifikowanych planowana jest na 8 maja na godz. 9. Do10 maja do godz. 15 rodzice będą mieli czas na potwierdzenie woli. 12 maja o godz. 9 opublikowana zostanie lista kandydatów przyjętych. Rekrutacja uzupełniająca prowadzona będzie w dniach 8 czerwca – 31 sierpnia.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
fotobudka star