Mnóstwo chętnych do przedszkoli. Gmina szuka miejsc dla najmłodszych

Wydarzenia

Mnóstwo chętnych do przedszkoli. Gmina szuka miejsc dla najmłodszych

21.04.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
Samorządowe przedszkola przeżywają prawdziwe oblężenie. Miejsc zabrakło dla prawie 130 trzy i czterolatków. Z myślą o nich gmina ogłosi konkurs dla placówek niepublicznych.
Etap składania wniosków – drogą elektroniczną – o przyjęcie dzieci do przedszkoli zakończył się 19 kwietnia. Rok szkolny 2017/2018 będzie pierwszym, w którym gmina ma obowiązek zapewnić w przedszkolach miejsce nie tylko sześcio, pięcio, i czterolatkom, ale także trzylatkom. Mnóstwo rodziców chce skorzystać z tej możliwości, zwłaszcza, że kilka lat temu ponoszone przez rodziców koszty utrzymania dzieci w przedszkolach znacznie spadły. W tegorocznej rekrutacji zgłoszono aż 384 trzylatków! Podczas gdy w miejskich przedszkolach wszystkich miejsc jest 866. 
Choć z roku na rok w samorządowych placówkach miejsc przybywa, w tym roku sumie zabrakło ich aż 129: 90 dla trzylatków, 25 dla czterolatków i 14 miejsc w Przedszkolu Integracyjnym, gdzie grupy są mieszane wiekowo.
Z kolei wolne są 22 miejsca dla starszych dzieci: 5 dla pięciolatków i 17 dla sześciolatków. To jednak pojedyncze miejsca w poszczególnych przedszkolach, nie można ich więc zamienić w jedną, dodatkową grupę dla trzylatków.
Gmina spodziewała się takiego obrotu sprawy, choć nie przypuszczała, że chętnych będzie aż tylu. Już w ubiegłym roku rada miejska przyjęła uchwałę pozwalającą urzędnikom na szukanie miejsc – w drodze konkursu – w przedszkolach niepublicznych. Konkurs będzie jeden, ale raczej nie ma możliwości wyboru tylko jednego przedszkola, żadne nie jest bowiem w stanie przyjąć prawie 130 dzieci. W sumie, jak szacuje gmina, w placówkach niepublicznych jest ok. 170 wolnych miejsc. 
Konkurs zostanie ogłoszony w ciągu miesiąca. – W przedszkolach niepublicznych wykupimy usługę taką, jaką zapewniamy w przedszkolach samorządowych – podkreśla zastępczyni burmistrza Aneta Kowalewska. Urzędnicy muszą jeszcze skonkretyzować niektóre zapisy w konkursie i zasady, np. przydzielania wykupionych miejsc.
Przypomnijmy, że gmina pokrywa 75% kosztów utrzymania dziecka w przedszkolu niepublicznym. W przypadku miejsc objętych konkursem pokryje 100%. - Jesteśmy przygotowani finansowo, zwłaszcza że to wydatek rozłożony na 2 lata – dodaje Aneta Kowalewska.
To jeszcze nie koniec rekrutacji do przedszkoli. Publikacja listy kandydatów zakwalifikowanych planowana jest na 8 maja na godz. 9. Do10 maja do godz. 15 rodzice będą mieli czas na potwierdzenie woli. 12 maja o godz. 9 opublikowana zostanie lista kandydatów przyjętych. Rekrutacja uzupełniająca prowadzona będzie w dniach 8 czerwca – 31 sierpnia.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Uczniowie "Piątki" w radiowej "Trójce"

Uczniowie "Piątki" w radiowej "Trójce"

Uczniowie klasy V ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Wyszkowie odwiedzili radiową Trójkę.
zobacz więcej
Gdzie i kiedy wyłączą prąd?

Gdzie i kiedy wyłączą prąd?

PGE Dystrybucja informuje o planowanych wyłączeniach prądu:
zobacz więcej
Nowości w CKU (foto)

Nowości w CKU (foto)

Centrum Kształcenia Ustawicznego, w którym wiedzę zdobywają dorośli, rok szkolny 2017/18 rozpoczęło w sobotę 9 września. Była to szczególna inauguracja, gdyż ze społecznością szkoły żegnał się jej wieloletni dyrektor, który zdecydował się  przejść na emeryturę, Krzysztof Dąbrowski.  O zmianach, które czekają szkołę w roku wprowadzania reformy systemu edukacji, mówiła nowa dyrektor CKU Aneta Pękul. Do najważniejszych należą poszerzenie oferty edukacyjnej, możliwość kształcenia w dni powszednie, a nie tylko na zjazdach sobotnio-niedzielnych, oraz uruchomienie platformy e-learningowej.
zobacz więcej
Każą zgłaszać i nic nie robią

Każą zgłaszać i nic nie robią

Do naszej redakcji zgłosiła się Czytelniczka, która kupiła na targu w pawilonie dzierżawionym od urzędu miejskiego polędwicę wołową. W trakcie krojenia znalazła w niej coś, co wzbudziło jej podejrzenie. – Chciałam dobrze dla ludzi – mówi – bo to może być tasiemiec (nie mógł to być tasiemiec, bo występuje tylko w mięsie wieprzowym – red.). Poszła więc z tym kawałkiem mięsa do powiatowego sanepidu, by zrobiono badanie. I wtedy się zaczęło. Wydawałoby się prosta sprawa, okazała się bardzo skomplikowaną.  – Każą zgłaszać i nic nie robią – skomentowała nasza Czytelniczka, która kierowała się troską o zdrowie innych klientów.
zobacz więcej
ITAMED
ITAMED
ITAMED
manhattan