„Lis” świętował 70-lecie (foto)

Wydarzenia

„Lis” świętował 70-lecie (foto)

04.09.2016
autor: Elżbieta Szczuka
Jubileusz 70-lecia w sobotę 3 września w swojej siedzibie „Lisia Nora” w Leszczydole-Pustkach świętowało wyszkowskie Koło Łowieckie „Lis”. Sympatyczną niespodzianką był godzinny występ Krzysztofa Daukszewicza, który prawie do łez rozśmieszył publiczność.
Uroczystość rozpoczęła się polową Mszą św. w intencji braci myśliwskiej, w szczególności za myśliwych koła „Lis” i ich rodziny, odprawioną przez księży Kazimierza Wądołowskiego i Krzysztofa Knajpa. Oprawę muzyczną zapewnił zespół sygnalistów „Pasja” z Ząbek.
- Polski Związek Łowiecki jest sprzymierzeńcem państwa, jest organizacją wyszkoloną w prowadzeniu gospodarki łowieckiej, ale i zajmuje się ochroną przyrody. Dzisiejszy myśliwy to miłośnik przyrody, hodowca i selekcjoner. Musi być człowiekiem koleżeńskim, etycznym, uczciwym, o wysokim stopniu moralności. A takim niełatwo jest być. Znakomita większość myśliwych, tak jak jest to w obchodzącym dziś jubileusz kole „Lis”, to ludzie o wysokiej kulturze osobistej, wysokiej moralności, ludzie rozmiłowani w przyrodzie oraz o olbrzymiej wiedzy łowieckiej – mówił ks. Knajf, jednocześnie rzecznik prasowy Zarządu Okręgowego PZŁ w Ostrołęce.
 
Historia koła 
W 1946 r. w Kręgach spotkało się 9 miłośników łowiectwa. Utworzyli koło „Bażant”, a jego pierwszym prezesem został Gustaw Sudziński. Koło rozrastało się, w 1952 r. zrzeszało 20 członków, siedzibę przeniesiono do Wyszkowa. W 1953 r. na Walnym Zgromadzeniu Członków przyjęto nową nazwę koła – „Lis” – z siedzibą w Wyszkowie. Jedenaście lat później członkowie koła zdecydowali, że na terenie administrowanym przez nich zostanie utworzone drugie koło – „Dzik” z siedzibą w Wyszkowie. Nie zachowały się dokumenty z lat 70., dlatego trudno jest ustalić pewne dane. Od 1999 r. koło miało swoją siedzibę, która spłonęła w 2003 r. W 2005 r. członkowie koła kupili działkę w Leszczydole-Pustkach, na której 3 lata później otwarto nową siedzibę, którą nazwano „Lisia Nora”. To miejsce spotkań myśliwych i edukacji młodzieży. 
Prezes Krzysztof Rasiński wymienił członków koła – aktywnych działaczy w ostatnim 30-leciu: Pantaleona Choińskiego, Waldemara Żmijewskiego, Walentego Zdanowicza, Krzysztofa Nowickiego, Krzysztofa Rasińskiego, Andrzeja Rozenka.
 
Odznaczenia i wyróżnienia
Kapituła Odznaczeń Łowieckich nadała Kołu Łowieckiemu „Lis” Złoty Medal Zasługi Łowieckiej. Do sztandaru przypiął go Jan Szpunar. Ta sama Kapituła 
nadała Złoty Medal Zasługi Łowieckiej Andrzejowi Rozenkowi, Srebrny – Ryszardowi Łukasiukowi i Mirosławowi Białczakowi, Brązowy – Dariuszowi Sobotce i Jerzemu Prusowi. Ślubowanie złożyło dwóch młodych myśliwych – Jerzy Żołyniak i Adam Deluga. 
Z okazji jubileuszu za owocną współpracę i okazaną pomoc zarząd koła wyróżnił kilkadziesiąt osób. Za duże zaangażowanie na rzecz koła, znacznie wykraczające poza obowiązki statutowe, wyróżnieni zostali myśliwi: Jan Białczak, Mirosław Białczak, Zbigniew Białczak, Władysław Jakiel, Jerzy Księżak, Jerzy Prus, Andrzej Ratyński, Wojciech Rasiński, Wiesław Szulc, Michał Więcek, Mirosław Wróbel.
KŁ „Lis” od lat w współpracuje ze szkołami, bo do jego działalności należy również edukacja najmłodszych. Z okazji jubileuszu ogłoszono konkurs plastyczny dla uczniów klas IV-VI „Las i jego mieszkańcy w najpiękniejszej porze roku”. Prace konkursowe były prezentowane w czasie uroczystości. Laureaci - I miejsce – Katarzyna Piątek, SP w Porządziu, II – Lena Radziewicz, SP w Leszczydole-Nowinach, III – Amelia Sieńkowska, SP w Bielnie – otrzymali nagrody, pozostali uczestnicy wyróżnienia. 
 
Sympatyczna niespodzianka
Wszyscy członkowie koła otrzymali pamiątkowe statuetki. Taką samą statuetkę otrzymał artysta  satyryk, poeta, kompozytor, gitarzysta i piosenkarz, felietonista w miesięcznika „Łowiec Polski” Krzysztof Daukszewicz. Godzinny występ, podczas którego rozśmieszał publiczność prawie do łez, był sympatyczną niespodzianką dla wszystkich uczestników jubileuszu, który zakończyła biesiada myśliwska.
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od 6 września.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Nowa siedziba  ZUS (foto)

Nowa siedziba ZUS (foto)

Zgodnie z zapowiedziami, 3 stycznia o godz. 8 otwarto nową salę obsługi klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przy ul. Chopina 9. Atrakcyjna lokalizacja w centrum Wyszkowa, brak barier architektonicznych, 100 m do inspektoratu ZUS, który pozostaje w budynku przy ul. Sowińskiego – podczas uroczystości otwarcia wyliczała dyr. oddziału ZUS w Płocku Beata Pawlińska-Wiak.
zobacz więcej
Kartka z kalendarza: Józef Pius Dziekoński

Kartka z kalendarza: Józef Pius Dziekoński

4 lutego minęła 90. rocznica śmierci Józefa Piusa Dziekońskiego (1844-1927) – architekta, konserwatora zabytków, pierwszego dziekana Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Jest projektantem m.in. kościołów w Długosiodle, Kamieńczyku, Popowie Kościelnym, Pniewie, a w Warszawie katedry św. Floriana na Pradze, Najświętszego Zbawiciela przy pl. Zbawiciela, kościoła św. Karola Boromeusza na Powązkach.
zobacz więcej
Coraz mniej ludzi się szczepi. Więcej choruje na grypę

Coraz mniej ludzi się szczepi. Więcej choruje na grypę

Nieznacznie, ale przybywa w powiecie osób uchylających się od szczepień. Skutkuje to wzrostem zachorowań, np. na krztusiec w 2015 r. zachorowało 60 osób, a w 2016 już 89. Wzrosła też liczba osób chorujących na grypę i choroby grypopodobne.
zobacz więcej
Miejski plac zabaw (foto)

Miejski plac zabaw (foto)

W niedzielne popołudnie, 28 maja, plac Miejski zamienił się w ogromny plac zabaw. Rozrywkom na świeżym powietrzu sprzyjała wspaniała pogoda. Nic więc dziwnego, że z zaproszenia na rodzinne świętowanie Dnia Dziecka odpowiedziało mnóstwo wyszkowian.
zobacz więcej
censor jpk
Levert
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gaztkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
manhattan