„Lis” świętował 70-lecie (foto)

Wydarzenia

„Lis” świętował 70-lecie (foto)

04.09.2016
autor: Elżbieta Szczuka
Jubileusz 70-lecia w sobotę 3 września w swojej siedzibie „Lisia Nora” w Leszczydole-Pustkach świętowało wyszkowskie Koło Łowieckie „Lis”. Sympatyczną niespodzianką był godzinny występ Krzysztofa Daukszewicza, który prawie do łez rozśmieszył publiczność.
Uroczystość rozpoczęła się polową Mszą św. w intencji braci myśliwskiej, w szczególności za myśliwych koła „Lis” i ich rodziny, odprawioną przez księży Kazimierza Wądołowskiego i Krzysztofa Knajpa. Oprawę muzyczną zapewnił zespół sygnalistów „Pasja” z Ząbek.
- Polski Związek Łowiecki jest sprzymierzeńcem państwa, jest organizacją wyszkoloną w prowadzeniu gospodarki łowieckiej, ale i zajmuje się ochroną przyrody. Dzisiejszy myśliwy to miłośnik przyrody, hodowca i selekcjoner. Musi być człowiekiem koleżeńskim, etycznym, uczciwym, o wysokim stopniu moralności. A takim niełatwo jest być. Znakomita większość myśliwych, tak jak jest to w obchodzącym dziś jubileusz kole „Lis”, to ludzie o wysokiej kulturze osobistej, wysokiej moralności, ludzie rozmiłowani w przyrodzie oraz o olbrzymiej wiedzy łowieckiej – mówił ks. Knajf, jednocześnie rzecznik prasowy Zarządu Okręgowego PZŁ w Ostrołęce.
 
Historia koła 
W 1946 r. w Kręgach spotkało się 9 miłośników łowiectwa. Utworzyli koło „Bażant”, a jego pierwszym prezesem został Gustaw Sudziński. Koło rozrastało się, w 1952 r. zrzeszało 20 członków, siedzibę przeniesiono do Wyszkowa. W 1953 r. na Walnym Zgromadzeniu Członków przyjęto nową nazwę koła – „Lis” – z siedzibą w Wyszkowie. Jedenaście lat później członkowie koła zdecydowali, że na terenie administrowanym przez nich zostanie utworzone drugie koło – „Dzik” z siedzibą w Wyszkowie. Nie zachowały się dokumenty z lat 70., dlatego trudno jest ustalić pewne dane. Od 1999 r. koło miało swoją siedzibę, która spłonęła w 2003 r. W 2005 r. członkowie koła kupili działkę w Leszczydole-Pustkach, na której 3 lata później otwarto nową siedzibę, którą nazwano „Lisia Nora”. To miejsce spotkań myśliwych i edukacji młodzieży. 
Prezes Krzysztof Rasiński wymienił członków koła – aktywnych działaczy w ostatnim 30-leciu: Pantaleona Choińskiego, Waldemara Żmijewskiego, Walentego Zdanowicza, Krzysztofa Nowickiego, Krzysztofa Rasińskiego, Andrzeja Rozenka.
 
Odznaczenia i wyróżnienia
Kapituła Odznaczeń Łowieckich nadała Kołu Łowieckiemu „Lis” Złoty Medal Zasługi Łowieckiej. Do sztandaru przypiął go Jan Szpunar. Ta sama Kapituła 
nadała Złoty Medal Zasługi Łowieckiej Andrzejowi Rozenkowi, Srebrny – Ryszardowi Łukasiukowi i Mirosławowi Białczakowi, Brązowy – Dariuszowi Sobotce i Jerzemu Prusowi. Ślubowanie złożyło dwóch młodych myśliwych – Jerzy Żołyniak i Adam Deluga. 
Z okazji jubileuszu za owocną współpracę i okazaną pomoc zarząd koła wyróżnił kilkadziesiąt osób. Za duże zaangażowanie na rzecz koła, znacznie wykraczające poza obowiązki statutowe, wyróżnieni zostali myśliwi: Jan Białczak, Mirosław Białczak, Zbigniew Białczak, Władysław Jakiel, Jerzy Księżak, Jerzy Prus, Andrzej Ratyński, Wojciech Rasiński, Wiesław Szulc, Michał Więcek, Mirosław Wróbel.
KŁ „Lis” od lat w współpracuje ze szkołami, bo do jego działalności należy również edukacja najmłodszych. Z okazji jubileuszu ogłoszono konkurs plastyczny dla uczniów klas IV-VI „Las i jego mieszkańcy w najpiękniejszej porze roku”. Prace konkursowe były prezentowane w czasie uroczystości. Laureaci - I miejsce – Katarzyna Piątek, SP w Porządziu, II – Lena Radziewicz, SP w Leszczydole-Nowinach, III – Amelia Sieńkowska, SP w Bielnie – otrzymali nagrody, pozostali uczestnicy wyróżnienia. 
 
Sympatyczna niespodzianka
Wszyscy członkowie koła otrzymali pamiątkowe statuetki. Taką samą statuetkę otrzymał artysta  satyryk, poeta, kompozytor, gitarzysta i piosenkarz, felietonista w miesięcznika „Łowiec Polski” Krzysztof Daukszewicz. Godzinny występ, podczas którego rozśmieszał publiczność prawie do łez, był sympatyczną niespodzianką dla wszystkich uczestników jubileuszu, który zakończyła biesiada myśliwska.
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od 6 września.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Uroczysko Bykowce – miejsce zapisane w pamięci pokoleń (foto)

Uroczysko Bykowce – miejsce zapisane w pamięci pokoleń (foto)

30 stycznia 2018 r. w gm. Długosiodło, na uroczysku Bykowce, odbyła się patriotyczna uroczystość w hołdzie powstańcom styczniowym. W 155. rocznicę bitwy pod Łączką postawiono i poświęcono 6-metrowy dębowy krzyż, pamiątkową tablicę, odprawiona została msza polowa. W uroczystości liczny udział wzięli uczniowie szkół średnich powiatu wyszkowskiego.
zobacz więcej
O reformie oświaty tym razem radni miejscy

O reformie oświaty tym razem radni miejscy

Reforma oświaty to temat najszerzej dyskutowany w ostatnich tygodniach. W debacie wiele jest merytorycznych argumentów, ale nie brakuje też emocji. Nie inaczej było na poświęconym oświacie spotkaniu radnych miejskich, w poniedziałek 14 listopada. Samorządowcy zastanawiali się: reaktywacja Szkoły Podstawowej nr 4 czy włączenie Gimnazjum nr 2 do Szkoły Podstawowej nr 2?
zobacz więcej
INTERWENCJA: Wyszkowianie płacą za upadłość SKOK

INTERWENCJA: Wyszkowianie płacą za upadłość SKOK

Minęły prawie 2 lata od upadku SKOK Wołomin, który swoją placówkę miał również w Wyszkowie. Większości jej klientów udało się odzyskać pieniądze, ale – jak się właśnie okazuje – to nie koniec ich kłopotów. Dostają bowiem wezwania od syndyka do uiszczenia opłaty na rzecz masy upadłościowej! – A czy rozliczono tych, co pokradli pieniądze? – pyta nasz zbulwersowany czytelnik.
zobacz więcej
W czwartek oglądaj „Nasz Nowy Dom”

W czwartek oglądaj „Nasz Nowy Dom”

Już w najbliższy czwartek, 27 października w telewizji Polsat będzie można obejrzeć program „Nasz Nowy Dom”, którego ekipa przeprowadziła remont w domu Katarzyny Kamińskiej.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
manhattan
manhattan