„Lis” świętował 70-lecie (foto)

Wydarzenia

„Lis” świętował 70-lecie (foto)

04.09.2016
autor: Elżbieta Szczuka
Jubileusz 70-lecia w sobotę 3 września w swojej siedzibie „Lisia Nora” w Leszczydole-Pustkach świętowało wyszkowskie Koło Łowieckie „Lis”. Sympatyczną niespodzianką był godzinny występ Krzysztofa Daukszewicza, który prawie do łez rozśmieszył publiczność.
Uroczystość rozpoczęła się polową Mszą św. w intencji braci myśliwskiej, w szczególności za myśliwych koła „Lis” i ich rodziny, odprawioną przez księży Kazimierza Wądołowskiego i Krzysztofa Knajpa. Oprawę muzyczną zapewnił zespół sygnalistów „Pasja” z Ząbek.
- Polski Związek Łowiecki jest sprzymierzeńcem państwa, jest organizacją wyszkoloną w prowadzeniu gospodarki łowieckiej, ale i zajmuje się ochroną przyrody. Dzisiejszy myśliwy to miłośnik przyrody, hodowca i selekcjoner. Musi być człowiekiem koleżeńskim, etycznym, uczciwym, o wysokim stopniu moralności. A takim niełatwo jest być. Znakomita większość myśliwych, tak jak jest to w obchodzącym dziś jubileusz kole „Lis”, to ludzie o wysokiej kulturze osobistej, wysokiej moralności, ludzie rozmiłowani w przyrodzie oraz o olbrzymiej wiedzy łowieckiej – mówił ks. Knajf, jednocześnie rzecznik prasowy Zarządu Okręgowego PZŁ w Ostrołęce.
 
Historia koła 
W 1946 r. w Kręgach spotkało się 9 miłośników łowiectwa. Utworzyli koło „Bażant”, a jego pierwszym prezesem został Gustaw Sudziński. Koło rozrastało się, w 1952 r. zrzeszało 20 członków, siedzibę przeniesiono do Wyszkowa. W 1953 r. na Walnym Zgromadzeniu Członków przyjęto nową nazwę koła – „Lis” – z siedzibą w Wyszkowie. Jedenaście lat później członkowie koła zdecydowali, że na terenie administrowanym przez nich zostanie utworzone drugie koło – „Dzik” z siedzibą w Wyszkowie. Nie zachowały się dokumenty z lat 70., dlatego trudno jest ustalić pewne dane. Od 1999 r. koło miało swoją siedzibę, która spłonęła w 2003 r. W 2005 r. członkowie koła kupili działkę w Leszczydole-Pustkach, na której 3 lata później otwarto nową siedzibę, którą nazwano „Lisia Nora”. To miejsce spotkań myśliwych i edukacji młodzieży. 
Prezes Krzysztof Rasiński wymienił członków koła – aktywnych działaczy w ostatnim 30-leciu: Pantaleona Choińskiego, Waldemara Żmijewskiego, Walentego Zdanowicza, Krzysztofa Nowickiego, Krzysztofa Rasińskiego, Andrzeja Rozenka.
 
Odznaczenia i wyróżnienia
Kapituła Odznaczeń Łowieckich nadała Kołu Łowieckiemu „Lis” Złoty Medal Zasługi Łowieckiej. Do sztandaru przypiął go Jan Szpunar. Ta sama Kapituła 
nadała Złoty Medal Zasługi Łowieckiej Andrzejowi Rozenkowi, Srebrny – Ryszardowi Łukasiukowi i Mirosławowi Białczakowi, Brązowy – Dariuszowi Sobotce i Jerzemu Prusowi. Ślubowanie złożyło dwóch młodych myśliwych – Jerzy Żołyniak i Adam Deluga. 
Z okazji jubileuszu za owocną współpracę i okazaną pomoc zarząd koła wyróżnił kilkadziesiąt osób. Za duże zaangażowanie na rzecz koła, znacznie wykraczające poza obowiązki statutowe, wyróżnieni zostali myśliwi: Jan Białczak, Mirosław Białczak, Zbigniew Białczak, Władysław Jakiel, Jerzy Księżak, Jerzy Prus, Andrzej Ratyński, Wojciech Rasiński, Wiesław Szulc, Michał Więcek, Mirosław Wróbel.
KŁ „Lis” od lat w współpracuje ze szkołami, bo do jego działalności należy również edukacja najmłodszych. Z okazji jubileuszu ogłoszono konkurs plastyczny dla uczniów klas IV-VI „Las i jego mieszkańcy w najpiękniejszej porze roku”. Prace konkursowe były prezentowane w czasie uroczystości. Laureaci - I miejsce – Katarzyna Piątek, SP w Porządziu, II – Lena Radziewicz, SP w Leszczydole-Nowinach, III – Amelia Sieńkowska, SP w Bielnie – otrzymali nagrody, pozostali uczestnicy wyróżnienia. 
 
Sympatyczna niespodzianka
Wszyscy członkowie koła otrzymali pamiątkowe statuetki. Taką samą statuetkę otrzymał artysta  satyryk, poeta, kompozytor, gitarzysta i piosenkarz, felietonista w miesięcznika „Łowiec Polski” Krzysztof Daukszewicz. Godzinny występ, podczas którego rozśmieszał publiczność prawie do łez, był sympatyczną niespodzianką dla wszystkich uczestników jubileuszu, który zakończyła biesiada myśliwska.
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od 6 września.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość