Kupujesz przez Internet? Oszuści mają nową metodę

Wydarzenia

Kupujesz przez Internet? Oszuści mają nową metodę

01.12.2020
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.)
Kilka tysięcy złotych stracił mieszkaniec powiatu wyszkowskiego, który dał się oszukać internetowemu „sprzedawcy”. Oszuści wymyślają kolejne sposoby na ograbienie osób robiących zakupy w sieci, a kupujący – mimo licznych apeli – wciąż nie zachowują ostrożności.
 
Nie tak dawno pisaliśmy o tym, jak przestępcy na portalu społecznościowym przejmują konta naszych znajomych i, podszywając się pod nich, proszą o pożyczenie pieniędzy. Następnie przesyłają link do serwisu z płatnościami. Link jest fałszywy, a wszystko, co wpisujemy na ekranie, trafia do złodziei. I tak zamiast pożyczyć znajomemu 20 zł, dajemy złodziejowi całe saldo konta.
Podobny złodziejski patent ma również inną wersję. Na portalach aukcyjnych lub ogłoszeniowych pojawiają się fałszywi sprzedający, którzy oferują przedmioty po dość atrakcyjnych cenach. Często mają ustaloną renomę i pozytywne komentarze. Kupujemy przedmiot i wtedy zaczynają się nasze problemy…
W ostatnią sobotę listopada mieszkaniec naszego powiatu robił zakupy na portalu ogłoszeniowym. Mężczyzna wybrał płatność z góry. Nie był świadom, że otrzymał fałszywy link do serwisu płatniczego. Wyszkowianin po kliknięciu został przeniesiony do strony, gdzie podał wszystkie wymagane dane, m.in. numer karty bankomatowej, datę ważności, kod CVV oraz dostępne środki na rachunku bankowym. W ten sposób przestępcy uzyskali dostęp do oszczędności. Mieszkaniec naszego powiatu stracił kilka tysięcy złotych.
 
Policjanci po raz kolejny apelują, by, kupując przez Internet, zachować podstawowe środki ostrożności.
    •  Ograniczone zaufanie do sprzedającego.
    •  Przed zakupem w wirtualnym sklepie sprawdźmy jego rzetelność. Zwracajmy uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. W razie wątpliwości możemy tam zadzwonić.
    •  Przy płaceniu kartą płatniczą zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Korzystajmy ze znanych portali płatniczych, a przed potwierdzeniem przelewu upewnijmy się, czy ten sam numer rachunku widnieje na zamówieniu.
    •  Wybierajmy płatność za pobraniem.
    •  W z celu zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie zakupów internetowych w miarę możliwości korzystajmy z komputerów prywatnych, co do których mamy pewność, że nie korzysta z nich wiele osób, używajmy również programu antywirusowego i na bieżąco go aktualizujmy. Pamiętajmy, by nie zapisywać haseł i nie zapamiętywać ich w przeglądarkach internetowych. Istnieje ryzyko, że hasła zostaną bez naszej wiedzy odczytane.
    •  Przed dokonaniem przelewu sprawdźmy na stronie NBP, czy numer konta podany przez sprzedającego odpowiada miejscu siedziby firmy/zamieszkania, a nie znajduje się np. zagranicznym banku. Pamiętajmy, że obcy system prawny może narazić nas na problemy proceduralne z odzyskaniem pieniędzy, jak również wpływa na całe ewentualnie prowadzone postępowanie.
    •  Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze. Niektóre serwisy ogłoszeniowe nie weryfikują bowiem danych sprzedającego, jego historii i wiarygodności. Rozważmy zakupy w swojej okolicy, gdzie możemy spotkać się ze sprzedawcą osobiście i obejrzeć przedmiot.
    •  Zachowajmy szczególną ostrożność, jeżeli:
      - sprzedawca unika kontaktu osobistego
      - prosi o przedpłatę lub wpłatę na inne konto niż podane w aukcji
      - prosi o podanie danych z wykonanego przelewu
      - gdy proponowany towar ma podejrzanie niską cenę.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość