Ku czci założyciela Deskurowa (foto)

Wydarzenia

Ku czci założyciela Deskurowa (foto)

05.07.2016
autor: Elżbieta Szczuka
W Deskurowie, wsi założonej w połowie XIX w. przez Bronisława Deskura, 26 czerwca uroczyście odsłonięto poświęconą mu tablicę. Inicjatorem uczczenia tego, będącego dziedzicem Niegowa w latach 50. XIX w., uczestnika powstania styczniowego i patrioty był Związek Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański.  
Bronisław Deskur urodził się w roku 1835 (lub 1830)w spolonizowanej rodzinie pochodzącej z Francji. Jego ojciec i stryjowie walczyli pod wodzą Tadeusza Kościuszki. Po ślubie z Teklą Bobrownicką (ok. 1855 r.) Bronisław zamieszkał w swoim majątku w Niegowie. Na tutejszym cmentarzu jest pochowana jego zmarła w 1859 r., w wieku 2 lat, córka Brońcia. W 1860 r. kupił majątek Horostyta (pow. włodawski) i tam przeniósł się z rodziną. W 1863 r. został powstańczym naczelnikiem powiatu radzyńskiego. 
Przybyłych na uroczystość, m.in. księży, starostę, przewodniczącą rady miejskiej, radnych miejskich i powiatowych, przedstawicieli rodzin, które otrzymały 18 ha ziemi od Bronisława Deskura, powitał prezes wyszkowskich piłsudczyków Konrad Wróbel. Poczty sztandarowe wystawili piłsudczycy i szkoła w Lucynowie. 
- Postawiliśmy tablicę pamiątkową człowiekowi wybitnemu, który nie szczędził swojego zdrowia, majątku, szczęścia rodzinnego i życia – zaznaczył prezes.
Tablicę ku czci Bronisława Deskura odsłonięto po polowej Mszy św., którą pod przewodnictwem ks. Andrzeja Rybickiego z parafii Niegów koncelebrowało pięciu księży. Prezentacji tablicy dokonał Konrad Wróbel, poświęcili ją księża: Dariusz Niewęgłowski, proboszcz parafii w Lucynowie Dużym oraz Paweł Stachecki, kapelan piłsudczyków. Delegacje złożyły kwiaty.
Uroczystość była okazją do wręczenia piłsudczykom nominacji na wyższe stopnie (Monika Lipka i Wiesław Pankowski) oraz odznaczenia Złotym Krzyżem Związku Piłsudczyków RP Sławomira Gałązki i Marka Głowackiego. Okolicznościowe podziękowania otrzymali: prof. Alojzy Skrobaczewski, Wiesław Pankowski, Hanna Pankowska, Grzegorz Turek, Jerzy Dąbrowski, Mieczysław Pankowski, Jan Pankowski, Michał Pankowski.
Zainteresowani mogli otrzymać książkę „Major Bronisław Deskur, przyjaciel i obrońca włościan” autorstwa Pawła Stacheckiego i Konrada Wróbla. 
*
Szczególne podziękowania dla tych, dzięki którym tablica powstała  i udało się zorganizować uroczystość dla społeczności lokalnej: burmistrza Wyszkowa Grzegorza  Nowosielskiego, naczelnika Wydziału Promocji UM Leszka  Marszała, dyrektora WOK Hutnik  Mariusza  Kowalskiego, Jana, Michała i Mieczysława Pankowskich, Wiesława Pankowskiego, jego żony Hanny i siostry Janiny Jachacy, Jerzego  Dąbrowskiego, mieszkańców Deskurowa, Zakładu Kamieniarsko-Budowlanego Gravis z Kamieńczyka.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
mrówka - nowe godziny
mrówka - nowe godziny

Sonda

3.67% (58 głosów)
3.48% (55 głosów)
27.99% (442 głosów)
2.91% (46 głosów)
2.60% (41 głosów)
4.50% (71 głosów)
29.89% (472 głosów)
3.93% (62 głosów)
2.28% (36 głosów)
2.60% (41 głosów)
16.15% (255 głosów)