Ku czci założyciela Deskurowa (foto)

Wydarzenia

Ku czci założyciela Deskurowa (foto)

05.07.2016
autor: Elżbieta Szczuka
W Deskurowie, wsi założonej w połowie XIX w. przez Bronisława Deskura, 26 czerwca uroczyście odsłonięto poświęconą mu tablicę. Inicjatorem uczczenia tego, będącego dziedzicem Niegowa w latach 50. XIX w., uczestnika powstania styczniowego i patrioty był Związek Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański.  
Bronisław Deskur urodził się w roku 1835 (lub 1830)w spolonizowanej rodzinie pochodzącej z Francji. Jego ojciec i stryjowie walczyli pod wodzą Tadeusza Kościuszki. Po ślubie z Teklą Bobrownicką (ok. 1855 r.) Bronisław zamieszkał w swoim majątku w Niegowie. Na tutejszym cmentarzu jest pochowana jego zmarła w 1859 r., w wieku 2 lat, córka Brońcia. W 1860 r. kupił majątek Horostyta (pow. włodawski) i tam przeniósł się z rodziną. W 1863 r. został powstańczym naczelnikiem powiatu radzyńskiego. 
Przybyłych na uroczystość, m.in. księży, starostę, przewodniczącą rady miejskiej, radnych miejskich i powiatowych, przedstawicieli rodzin, które otrzymały 18 ha ziemi od Bronisława Deskura, powitał prezes wyszkowskich piłsudczyków Konrad Wróbel. Poczty sztandarowe wystawili piłsudczycy i szkoła w Lucynowie. 
- Postawiliśmy tablicę pamiątkową człowiekowi wybitnemu, który nie szczędził swojego zdrowia, majątku, szczęścia rodzinnego i życia – zaznaczył prezes.
Tablicę ku czci Bronisława Deskura odsłonięto po polowej Mszy św., którą pod przewodnictwem ks. Andrzeja Rybickiego z parafii Niegów koncelebrowało pięciu księży. Prezentacji tablicy dokonał Konrad Wróbel, poświęcili ją księża: Dariusz Niewęgłowski, proboszcz parafii w Lucynowie Dużym oraz Paweł Stachecki, kapelan piłsudczyków. Delegacje złożyły kwiaty.
Uroczystość była okazją do wręczenia piłsudczykom nominacji na wyższe stopnie (Monika Lipka i Wiesław Pankowski) oraz odznaczenia Złotym Krzyżem Związku Piłsudczyków RP Sławomira Gałązki i Marka Głowackiego. Okolicznościowe podziękowania otrzymali: prof. Alojzy Skrobaczewski, Wiesław Pankowski, Hanna Pankowska, Grzegorz Turek, Jerzy Dąbrowski, Mieczysław Pankowski, Jan Pankowski, Michał Pankowski.
Zainteresowani mogli otrzymać książkę „Major Bronisław Deskur, przyjaciel i obrońca włościan” autorstwa Pawła Stacheckiego i Konrada Wróbla. 
*
Szczególne podziękowania dla tych, dzięki którym tablica powstała  i udało się zorganizować uroczystość dla społeczności lokalnej: burmistrza Wyszkowa Grzegorza  Nowosielskiego, naczelnika Wydziału Promocji UM Leszka  Marszała, dyrektora WOK Hutnik  Mariusza  Kowalskiego, Jana, Michała i Mieczysława Pankowskich, Wiesława Pankowskiego, jego żony Hanny i siostry Janiny Jachacy, Jerzego  Dąbrowskiego, mieszkańców Deskurowa, Zakładu Kamieniarsko-Budowlanego Gravis z Kamieńczyka.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku

Sonda

Kto, Twoim zdaniem, wygrał debatę kandydatów na burmistrza?
(Materiały z debaty na naszej stronie www i naszym kanale YT)
21.82% (199 głosów)
28.95% (264 głosów)
7.24% (66 głosów)
7.68% (70 głosów)
34.32% (313 głosów)
manhattan