Które tereny ożywić w Wyszkowie? (foto)

Wydarzenia

Które tereny ożywić w Wyszkowie? (foto)

16.08.2016
autor: Sylwia Bardyszewska
Rynki, skwery, renowacje i adaptacje istniejącej zabudowy na cele społeczne, edukacyjne, rekreacyjne oraz gospodarcze, a także drogi lokalne – to przedsięwzięcia dofinansowywane przez Unię Europejską na terenach podlegających rewitalizacji. Gmina Wyszków jest w trakcie tworzenia programu rewitalizacji, według autorów takim obszarem może być m.in. teren między rzeką, ul. 3 Maja, Serocką, linią kolejową, ul. 11 Listopada, Kościuszki, Białostocką i Łączną oraz dworzec PKP/PKS i część dzielnicy przemysłowej. Lada dzień mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się na temat samego obszaru rewitalizacji oraz zaproponować zadania, które mogą być tam realizowane.
Słowo rewitalizacja pochodzi z łaciny i oznacza przywrócenie do życia, ożywienie. Przy tworzeniu Programu rewitalizacji na lata 2016 – 2023 gmina Wyszków współpracuje z Dolnośląskim Centrum Rozwoju Lokalnego. 16 sierpnia Przemysław Wojcieszek zaprezentował urzędnikom miejskim, przedstawicielom gminnych instytucji oraz radnym wyniki dotychczasowej pracy, czyli propozycję obszaru podlegającego rewitalizacji.
Zdaniem autorów opracowania za pierwszy teren podlegający rewitalizacji można uznać obszar miasta wyznaczony rzeką, ulicami Szlachecką, 3 Maja, Szpitalną, Serocką, linią kolejową, na północ od stadionu, ulicami 11 Listopada, Kościuszki, Białostocką i Łączną. W mieście to także obszary: między linią kolejową, ulicami Prostą, Matejki i Dworcową (a więc z dworcem PKP/PKS) oraz między ulicami Pułtuską i Włościańską, granicą miasta, ul. Leśną i bocznicą kolejową (część dzielnicy przemysłowej). Obszary rewitalizacji to także miejscowości Lucynów i Tumanek.
W obszarze rewitalizacji na czerwono świecą się wskaźniki dotyczące bezrobocia, korzystania z pomocy społecznej, przestępczości, niebieskich kart oraz korzystania z pomocy społecznej z uwagi na alkoholizm i narkomanię, sprawdzianu szóstoklasistów, liczby organizacji pozarządowych, frekwencji w wyborach parlamentarnych, przedsiębiorczości, chodników i oświetlenia.
Od przyszłego tygodnia gmina zamierza konsultować ze społeczeństwem sam obszar rewitalizacji wskazany przez DCRL. Później wszyscy będą mogli zgłaszać pomysły, zadania w ramach rewitalizacji danego terenu. 
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od 23 sierpnia.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość