Koronawirus: bać się czy nie?

Wydarzenia

Koronawirus: bać się czy nie?

28.02.2020
autor:
Koronawirus to temat numer jeden mediów papierowych i elektronicznych, ale także problem dla każdego z nas. Nie bardzo wiemy, jak się zachować, do kogo się zwrócić o pomoc w przypadku podejrzenia zachorowania lub zetknięcia z osobą, która przyjechała z terenu zagrożonego. Okazuje się, że nawet nie umiemy właściwie myć rąk. 
O informacje zwróciliśmy do dyrektor wyszkowskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Beaty Kiliańczyk-Szawłowskiej. Właśnie do Sanepidu powinniśmy się zwracać w pierwszej kolejności i dzwonić na dostępny przez całą dobę oraz w dni wolne od pracy telefon alarmowy (510 208 072).
 
Na stronach Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Zdrowia znajdują się pełne informacje o sytuacji dotyczącej zachorowań na koronawirusa. Zgodnie z najświeższymi informacjami, które Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wyszkowie otrzymuje na bieżąco z Głównego Inspektoratu Sanitarnego, przekazujemy zalecenia dla osób powracających z Chin, Korei Południowej i Północnych Włoch oraz innych krajów których aktualna lista znajduje się na stronach m.in. www. gis.gov.pl
(Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO)
W ostatnich kilku dniach na obszarze północnych Włoch (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum) obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.
Jeśli byłeś w Północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i:
1) Zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to: 
  • bezzwłocznie telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
lub
  • zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
2) Nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel): 
a) jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę, 
b) jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to: 
  • bezzwłocznie telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
lub
  • zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
3) Miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 
to bezzwłocznie telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną. 
Na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.
Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny, w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.
Instrukcja, jak poprawnie i skutecznie myć ręce, znajduje się poniżej.
Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w krajach Półkuli Północnej należy pamiętać o zaszczepieniu się przeciw grypie sezonowej.
Wszelkie nowe informacje dotyczące zaleceń i aktualnej sytuacji dotyczącej koronawirusa umieszczane są na stronie internetowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemologicznej w Wyszkowie oraz na Facebooku.
Na chwilę obecną nie odnotowaliśmy zgłoszenia podejrzenia zachorowania lub kontaktu z tym zakaźnym wirusem u osób z terenu powiatu wyszkowskiego.

Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość