Kontrola czasu pracy kierowcy – jak uniknąć kar?

Wydarzenia

Kontrola czasu pracy kierowcy – jak uniknąć kar?

02.05.2018
autor: Red.
Przepisy wskazują, że kierowcy powinni pracować za kółkiem tylko przez określony czas w ciągu dnia. Muszą przestrzegać także czasu przerw oraz odpoczynku. Aby kontrola czasu pracy kierowcy była jeszcze łatwiejsza, coraz więcej firm wykorzystuje specjalne systemy informatyczne – dzięki ich wdrożeniu można całkowicie uniknąć ryzyka kar i również łatwiej rozliczać czas pracy.

Zarówno w interesie kierowcy, jak i przedsiębiorcy powinna być regularna kontrola czasu pracy oraz przestrzeganie skazanych w przepisach norm. Kierowca, który pracuje ponad czas, jest bardziej zmęczony, śpiący, zwiększa się wtedy ryzyko popełnionych przez niego błędów, ponieważ zmniejsza się też jego poziom koncentracji.

 

Kierowca pracujący ponad czas jest zatem niebezpieczeństwem na drodze dla siebie oraz dla innych uczestników ruchu. Naraża on również swojego pracodawcę na naliczenie kar grzywny. W związku z tym bardzo ważne jest regularne kontrolowanie czasu pracy, aby w przypadku kontroli ze strony uprawnionych służb kierowca i firma mogły wykazać, że przestrzegają przepisów.

 

Kontrola drogowa czasu pracy kierowcy

Czas pracy kierowców może być kontrolowany przez różne służby, w tym przez Policję, Inspekcję Transportu Drogowego, przez inspektorów PIP, a nawet przez Straż Graniczną oraz przez Żandarmerię Wojskową.

 

W trakcie kontroli konieczne jest okazanie karty kierowcy, która pozwala na zidentyfikowanie oraz przepisywanie do odpowiedniej osoby danych rejestrowanych przez tachograf, tak zwanej wykresówki, zapisów lub wydruków z tachografu cyfrowego, zaświadczania o działalności.

 

Warto wskazać, że przepisy prawa wskazują, że wykresówka albo karta kierowcy albo wykresówka okazywane są na bieżący dzień oraz za poprzednie 28 dni, w których odbywa się rozliczenie czasy pracy.

 

Nie można danych tych likwidować, fałszować albo niszczyć, a także manipulować urządzeniem rejestrującym. Nawet odłączenie zasilania, gdy karta znajduje się w tachografie, może spowodować naliczenie kary, ponieważ pojawi się wtedy zapis błędu.

 

Kary naliczane za nieprawidłowości w zakresie dokumentowania czasu pracy oraz przekroczenie norm wynoszą nawet kilka tysięcy złotych.

 

Kontrola i rozliczenie czasu pracy kierowcy przez nowoczesne systemy informatyczne

Aby kontrola czasu pracy w firmie transportowo-spedycyjnej było jeszcze łatwiejsze, przedsiębiorstwa coraz częściej decydują się na wdrożenie specjalnych systemów informatycznych.

 

Jeden z takich systemów oferowany jest przez firmę Infis, która w swojej ofercie posiada również zaawansowane systemy GPS pozwalające na stałe monitorowanie pozycji pojazdów. System do kontroli i rozliczania czasu pracy od firmy Infis na bieżąco informuje o czasie pracy pracownika, a także pozwala na łatwiejsze planowanie tras w oparciu o normy czasu pracy. Zapobiega on dzięki temu ryzyku przekroczenia wskazanych w przepisach limitów oraz pozwala nawet na całkowicie wyeliminowanie naliczania kar z tego tytułu. Więcej informacji o systemie można znaleźć na stronie internetowej: https://www.infis.pl/rozliczanie-czasu-pracy-kierowcow/.

 

Podsumowując, zastosowanie odpowiednich rozwiązań pozwalających na bieżące i dokładne kontrolowanie czasu pracy pracowników to korzystna inwestycja z punktu widzenia każdej firmy transportowej i spedycyjnej. Nie tylko powoduje zmniejszeni ryzyka związanego z naliczeniem kar przez służby kontrolujące czas pracy, ale także pozwala na zapewnienie pracownikom właściwego czasu do wypoczynku zgodnie z prawem. Ponadto również systemy te są wsparciem w rozliczaniu czasu pracowników oraz zmniejszają ryzyko nadużyć z ich strony. To przyszłościowa inwestycja, która się opłaca!

Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku