Kolejni pijani kierowcy (foto)

Wydarzenia

Kolejni pijani kierowcy (foto)

08.02.2019
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.), fot. KPP Wyszków
Plaga pijanych kierowców na naszych drogach. W ciągu ostatniej doby wyszkowscy policjanci zatrzymali kolejnych dwóch. Jeden z nich, jadąc pod prąd, zderzył się z ciężarówką.
Policja przypomina, jakie konsekwencje ponosi pijany kierowca.
W czwartek w nocy na ul. Daszyńskiego w Wyszkowie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego skuterem. 42-latek miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.
W piątek ok. godz. 13 w Kręgach pijany kierowca traktora, jadąc pod prąd, doprowadził do zderzenia z samochodem ciężarowym. 60-letni kierowca miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie.
Każdy, kto wsiada za kierownicę po alkoholu, stanowi ogromne zagrożenie dla siebie i innych uczestników dróg.
Co grozi za jazdę pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu?
Jeśli podczas kontroli policyjnej urządzenie do badania zawartości alkoholu wykaże od 0,2 do 0,5 promila, odpowiemy z art. 87§1 kodeksu wykroczeń. W takim przypadku sąd może orzec karę aresztu albo grzywny, a zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych wynosi od 6 miesięcy do 3 lat.
Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości
Jeśli podczas kontroli urządzenie do badania stanu trzeźwości wykaże powyżej 0,5 promila, popełniamy przestępstwo i podlegamy już pod kodeks karny, a dokładnie art. 178a, za co grożą o wiele większe konsekwencje.
W przypadku popełnienia przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości, grozi nam utrata prawa jazdy na minimum 3 lata, a nawet kara pozbawienia wolności do lat 2. Gdy kierowca zostanie zatrzymany w stanie nietrzeźwości po raz drugi, sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio.
Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.
Inne konsekwencje
Jeżeli kierujący pod wpływem alkoholu spowoduje wypadek lub kolizję, nie chronią go polisy OC i AC. Po wypłacie odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową poszkodowanemu, ubezpieczyciel zażąda zwrotu całości wypłaconej kwoty. Za skutki wypadku kierowca będzie odpowiadał z własnej kieszeni. Należy pamiętać, że wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela następuje również po spożyciu innych środków odurzających.
W przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu przez osoby poszkodowane w wypadku spowodowanym przez pijanego kierowcę, mogą na drodze postępowania cywilnego żądać od dożywotniej renty lub jednorazowego odszkodowania.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku