Kiszonki - idealne na jesień!

Wydarzenia

Kiszonki - idealne na jesień!

29.10.2020
autor: materiał partnera
Kiszenie żywności przeżywa ostatnio swój renesans. Kiedy zima jest już o krok, gdy zaczyna brakować świeżych warzyw, z rozrzewnieniem przypominamy sobie sposoby naszych babć na utrwalanie i przechowywanie jedzenia, które będziemy mogli spożyć “w czarną godzinę”. Poznajmy zatem kiszonki - czym są i dlaczego warto kisić?

 

Czym jest kiszenie?

Kiszenie żywności to nic innego jak oddziaływanie bakterii na żywność, powodując jej fermentację, czyli beztlenowy rozkład cukrów. To właśnie ze względu na konieczność stworzenia beztlenowego środowiska, kiszonki najczęściej kisi się w beczkach czy słoikach, do których ogranicza się dopływ powietrza. Innym sposobem na ograniczenie powietrza jest zalanie produktów solanką. Sól dodatkowo sprzyja procesowi kiszenia, a z kolei bakterie mlekowe, kluczowe w procesie kiszenia, na szczęście odporne są nawet na duże jej stężenie. W wyniku fermentacji powstaje kwas mlekowy, a czasami również inne produkty uboczne, np. dwutlenek węgla czy kwas octowy, w zależności od bakterii powodujących fermentację. Oprócz otrzymywania kiszonek, podobną reakcję wykorzystuje się w przemyśle mleczarskim - skutkiem tego rodzaju fermentacji są bowiem wyroby jogurtowe, kefiry, kwaśne mleko, niektóre sery dojrzewające, czy też w przemyśle piekarskim, np. kwas chlebowy do chleba żytniego. Kiedy fermentacja dobiegnie końca, nadal utrzymuje się brak dostępu powietrza do kiszonej żywności, tak, aby zapobiec rozwojowi drożdży i grzybów pleśniowych. Ukiszone produkty mają charakterystyczny, kwaśny smak.

 

Co można kisić?

Choć w Polsce najpopularniejszymi produktami kiszonymi są ogórki oraz biała kapusta, to procesowi kiszenia może zostać poddane praktycznie każde warzywo i owoc. Z warzyw często zakwasza się kalafior, paprykę, marchew, bób, fasolkę. Kiszone owoce to na przykład jabłka, cytryny, banany czy truskawki. Kisić można, w zależności od własnych preferencji, każdy rodzaj warzyw czy owoców osobno lub zrobić kiszony mix warzywno-owocowy. Popularne wśród fanów kiszenia jest układanie kolejnych warstw warzyw i owoców na przemian, na przykład jabłek, buraków, gruszek, ogórków, wkładając dodatkowo między warstwy aromatyczne przyprawy - ząbki czosnku, koper, tymianek. Taki sposób na kiszenie to finalnie oryginalny, niepowtarzalny bukiet smaku. Najmniej popularne jest kiszenie owoców w miodzie. Miód występuje tutaj jako alternatywa dla klasycznej solanki, pozostawiając w owocach lekki, słodkawy smak.

 

Zalety kiszenia

Zakwaszenie żywności to nie tylko kwestia nowych ciekawych smaków. Dobra wiadomość dla łasuchów jest taka, że kiszone produkty są mniej kaloryczne! Wszystko dlatego, że cukry naturalnie występujące w pożywieniu, podczas procesu kiszenia w dużej części zamieniane są w kwas mlekowy. Mniejsza zawartość cukru w potrawie to oczywiście zmniejszenie jej kaloryczności. Tym samym warto wziąć pod uwagę to, czy kiszonki występują w menu, wybierając catering dietetyczny.

Sam kwas mlekowy ma za to bardzo dobre oddziaływanie na organizm. Wspomaga trawienie poprzez regulację flory bakteryjnej w jelitach i wpływa na zmniejszenie poziomu cholesterolu. Kwas mlekowy dobrze wpływa na syntetyzowanie witaminy K, C, A i E oraz witamin z grupy B. Jest to ważne szczególnie jesienią i zimą, kiedy brakuje dostępu do świeżych owoców i warzyw, przez co dieta staje się mniej bogata w niezbędne witaminy i mikroelementy. Kiszone warzywa i owoce to również idealne źródło błonnika.

 

Kiszenie to proces w pełni kontrolowanej fermentacji. Zachowując podstawowe zasady kiszenia, wiemy co dzieje się z żywnością i nie dopuszczamy do rozwoju bakterii, które zamiast dodać nam witalności, mogłyby popsuć nasze zdrowie. Warto spróbować kiszenia, aby poznać alternatywne smaki znanych i lubianych produktów.


 

Karolina Puchalska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Warto uczciwie i rzetelnie pracować (foto)

Warto uczciwie i rzetelnie pracować (foto)

Pod koniec kwietnia, po 26 latach pracy w miejskim samorządzie, sekretarz gminy Teresa Goździewska odeszła na emeryturę. Przed rozpoczęciem obrad sesji rady miejskiej, 12 maja, otrzymała podziękowania i kwiaty od radnych i sołtysów.
zobacz więcej
Podobało się? TAAAK!!! (foto)

Podobało się? TAAAK!!! (foto)

Dziecko to skarb – rozpoczęła spotkanie z okazji Dnia Dziecka, 1 czerwca w WOK Hutnik, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. W koncercie „My też potrafimy”, któremu  przyświecała myśl „Świat dziecka”, wystąpili uczniowie ośrodka, jego szkół filialnych w Gaju i Niegowie oraz zaprzyjaźnionych szkół. Na widowni panowała niemal tak samo gorąca atmosfera jak na scenie. Publiczność reagowała żywiołowo, nie szczędziła braw. Niespodzianką pod każdym względem był wspaniały spektakl na motywach „Lampy Aladyna” przygotowany przez połączone siły nauczycieli i debiutujących w tej roli rodziców.
zobacz więcej
Podstawówki pokazują, czym dysponują (foto)

Podstawówki pokazują, czym dysponują (foto)

W marcu rodzice obecnych uczniów klas III i VI będą mogli przenieść, o ile taka będzie ich wola, swoje dzieci do powstającej Szkoły Podstawowej nr 4. Dotyczy to głównie sąsiednich podstawówek, „jedynki” i „dwójki”. Z myślą o rodzicach w WOK „Hutnik” odbyła się prezentacja wszystkich trzech szkół: nr 1, nr 2 i nr 4 (obecnego Gimnazjum nr 2).
zobacz więcej
Jak kierowcy ignorują znak STOP przy przejeździe kolejowym (wideo)

Jak kierowcy ignorują znak STOP przy przejeździe kolejowym (wideo)

Wyszkowscy policjanci publikują film, na którym widać, jak kierowcy, mimo znaku STOP, nie zatrzymują się przed przejazdem kolejowym na ul. 3 Maja w Wyszkowie.
zobacz więcej