Karnawał z Norwidem (foto)

Wydarzenia

Karnawał z Norwidem (foto)

20.01.2018
autor: Elżbieta Szczuka
Wyszkowski Uniwersytet Trzeciego Wieku zorganizował 17 stycznia wyjazdowe spotkanie literacko-karnawałowe. Był czas i na czytanie poezji Cypriana Norwida, i na wesołą zabawę. 
Spotkanie odbyło się w świetlicy w Leszczydole-Działkach. Prezes WUTW Danuta Lisiecka przedstawiła sylwetkę związanego z ziemią wyszkowską Cypriana Norwida, poety, dramatopisarza, grafika, malarza, rzeźbiarza, filozofa.
Cyprian Ksawery Gerard Walenty Norwid urodził się w Laskowie-Głuchach 24 września 1821 r. Imię Kamil przybrał podczas bierzmowania w Rzymie w 1845 r. Babka Norwida, Anna Zdzieborska z Sobieskich, była spokrewniona z królem Janem III Sobieskim. Cyprian Norwid został ochrzczony w kościele w Dąbrówce (jest tam pamiątkowa tablica). Jego matka Ludwika Norwid zmarła w 1825 r., osierociła czwórkę dzieci. Na cmentarzu w Dąbrówce zachował się jej grób. Opiekę nad dziećmi przejęła prababka Hilaria Sobieska, u której przebywały do 1830 r., do jej śmierci. Pięć lat później umarł ich ojciec, Jan Norwid. Cyprianem i jego rodzeństwem zaopiekował się Ksawery Dybowski (ojczym matki Norwida, właściciel majątku w Dębinkach). Dzieci nie odziedziczyły po rodzicach żadnego majątku. To jeden z powodów późniejszych kłopotów materialnych poety.
Pani prezes scharakteryzowała kolejne etapy życia Norwida: naukę w Warszawie, podróże po Europie, wyprawę do Ameryki, pobyt we Francji. Zauważyła, że jego twórczość nie znalazła uznania wśród współczesnych, nękały go problemy zdrowotne i finansowe. Zmarł 23 maja 1883 r. w przytułku pod Paryżem. W tym roku mija 135 lat od jego śmierci.
Kilka najpopularniejszych wierszy Norwida, m.in. „Moją piosenkę”, „W Weronie”, „Italiam!, Italiam!”, recytowały panie z zarządu WUTW. 
Swoje wiersze, „Telefon” i „Smog”, bardzo aktualne, zaprezentowała Apolonia Czaplicka. Co chwila rozbrzmiewał śmiech podczas wygłaszanego przez Hannę Marchewkę monologu „Mścicielka” (znanego z wykonania Aliny Janowskiej).
W części karnawałowej spotkania na stołach pojawiły się na stołach pączki (ufundowane przez PSS „Społem”), zagrała muzyka i wszyscy ruszyli w tany.
Kolejne spotkanie WUTW 31 stycznia; będzie to wykład w Akademii Humanistycznej w Pułtusku. WUTW ma swoją siedzibę w WOK Hutnik, tel. kontaktowy 723-351-809.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku

Sonda

Kto, Twoim zdaniem, wygrał debatę kandydatów na burmistrza?
(Materiały z debaty na naszej stronie www i naszym kanale YT)
22.14% (188 głosów)
29.09% (247 głosów)
6.95% (59 głosów)
6.95% (59 głosów)
34.86% (296 głosów)
manhattan