Kampania wyborcza rozkręca się: Niech pan będzie poważny (foto)

Wydarzenia

Kampania wyborcza rozkręca się: Niech pan będzie poważny (foto)

27.09.2018
autor: Sylwia Bardyszewska
Do nieprzyjemnej wymiany zdań ewidentnie wynikającej z kampanii wyborczej doszło na ostatniej sesji rady miejskiej, 27 września, między dwoma kandydatami na burmistrza: obecnym – Grzegorzem Nowosielskim i Piotrem Turkiem.
Grzegorz Nowosielski odniósł się do opublikowanego w mediach płatnego materiału wyborczego, w którym kandydujący na burmistrza radny Piotr Turek napisał między innymi:
Uważam, że koszty wywozu śmieci są za wysokie. Pan Burmistrz nie zrobił także nic w kierunku obniżenia podatków od nieruchomości – za to co roku umarza niektórym przedsiębiorcom zaległości podatkowe na rzecz Gminy w niezrozumiały i mało przejrzysty sposób.”
„Zdaję sobie sprawę, że może moje propozycje obniżania opłat ponoszonych przez mieszkańców nie będą tak atrakcyjnie wyglądały w prasie lokalnej, jak „kompleks basenów” – notabene na terenie Szkoły Podstawowej nr 5, bo działki, które gmina nabyła pod budowę stadionu miejskiego z przeznaczeniem pod zabudowę sportową, zostały sprzedane deweloperowi, który pobudował na nich bloki.
- Napisał pan, że koszty wywozu śmieci są za wysokie. Ale głosował pan za i nie zadał pan wówczas żadnego pytania – wypomniał Grzegorz Nowosielski. - Był pan za pozostawieniem stadionu w obecnym miejscu i za zmianami planu zagospodarowania przestrzennego. Skąd teraz taka refleksja? I najważniejsze dla mnie pytanie, bo od odpowiedzi zależy, czy będziemy mieli proces w trybie wyborczym: burmistrz umarza podatki w niezrozumiały i mało przejrzysty sposób. Czy pan nie rozumie tej ustawy? Czy zarzuca pan, że robimy coś niezgodnie z przepisami? Jeżeli obraża pan mnie i radę, to miejsce na sesji jest na wyjaśnienie.
Tu burmistrz nie odniósł się do konkretnego fragmentu tekstu Piotra Turka, ale najprawdopodobniej chodzi o przewijające się kilkakrotnie określenie „grupa burmistrza”.
Piotr Turek do pytań i komentarzy Grzegorza Nowosielskiego nie chciał się odnosić. - Może pan odpowiedzieć albo na debacie, albo w artykule. Sesja nie jest miejscem na to – zauważył. - Wolałbym to pozostawić i odpowiedzieć panu na piśmie. 
- To pan nie wie, co pan napisał? Kto panu to napisał, to ja do tej osoby skieruję zapytania – mówił Grzegorz Nowosielski. - Ja nie pytam o daty, statystki, liczby, tylko o pana przekonanie. To pan nie ma zdania? Napisał pan i teraz się wypiera, potrzebuje chwili na zastanowienie? Niech pan będzie poważny. Za trzy tygodnie może pan być burmistrzem. Proszę się zachowywać poważnie. 
- Panie Nowosielski, ja rozumiem pana zdenerwowanie – odparł Piotr Turek. – Wiem, co napisałem. Tak, byłem przez 3 lata w koalicji. Tak, mogłem podejmować decyzje błędnie. Niektóre rzeczy były przedstawiane na komisjach nie w takich sposób, jak wyglądały rzeczywiście. Były przedstawiane bardzo jednostronnie. Głosowałem za pewnymi rzeczami, nie wypieram się tego. Może pan to powtarzać do końca wyborów. Uważam, że były one niestety błędne.
- Odnośnie umorzeń. Pojawiają się nazwiska. Ze względu na RODO chciałbym to wyjaśnić na piśmie albo z panem – kontynuował Piotr Turek.
- Te nazwiska są publiczne. Publikowane są na tablicy ogłoszeń urzędu miejskiego i w kilku tytułach gazet. Proszę powiedzieć odważnie, o co chodzi – zachęcał Grzegorz Nowosielski.
- Musiałbym je przytoczyć, a nie mam materiałów, z których korzystałem. A to są zbyt poważne rzeczy, żeby w tym momencie panu odpowiedzieć jednoznacznie. Ale w najbliższym czasie jak najbardziej panu odpowiem – zapewnił Piotr Turek.
- Nie można sesji wykorzystywać do kampanii wyborczej – sytuację skomentował radny Adam Szczerba. - To nie było pytanie odnośnie wypowiedzi pana Turka na sesji. Pan burmistrz mógł odpowiedzieć w prasie, w trybie wyborczym. Pan jest burmistrzem, niech pan będzie poważny.
- Ten tekst odnosił się do bieżącej działalności burmistrza i radnych – swojego stanowiska bronił Grzegorz Nowosielski.
Jedną z radnych, która poczuła się obrażona tekstem wyborczym Piotra Turka, jest przewodnicząca rady miejskiej Elżbieta Piórkowska.
- Pani przewodnicząca nie była urażona, jak pan burmistrz pojechał i zaprosił prezydenta na odsłonięcie pomnika, a rada nie podjęła jeszcze decyzji w sprawie jego budowy? – zapytał ją Paweł Turek, sołtys Rybienka Nowego. 
- Byłam urażona teraz – skomentowała Elżbieta Piórkowska.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku

Sonda

Kto, Twoim zdaniem, wygrał debatę kandydatów na burmistrza?
(Materiały z debaty na naszej stronie www i naszym kanale YT)
21.41% (207 głosów)
30.40% (294 głosów)
7.24% (70 głosów)
8.17% (79 głosów)
32.78% (317 głosów)
manhattan
manhattan