Kamieńczyk ma nowego sołtysa (foto)

Wydarzenia

Kamieńczyk ma nowego sołtysa (foto)

10.04.2019
autor: Sylwia Bardyszewska
Deskurów i Kamieńczyk, gdzie od 20 lat sołtysował Marek Curuł, mają nowych sołtysów. 
Zmian nie ma w Leszczydole-Działkach, Rybienku Starym i Sitnie.
 
Zebranie w Kamieńczyku dawno nie cieszyło się takim zainteresowaniem, jak to niedzielne (7 kwietnia).
Podsumowując swoją czwartą kadencję, sołtys Marek Curuł przypomniał o postawieniu dwóch wiat przystankowych, urządzeń do ćwiczeń, wodowskazów na rzekach Bug i Liwiec, wykonaniu projektu i dwóch etapów budowy chodnika przy ul. AK (w tym roku dokończenie inwestycji), piłkochwytów wokół rynku, linii oświetlenia ul. Piaski (w tym roku lampy zostaną dowieszone na ul. Mazowieckiej i Wierzbowej). Udało się też przeprowadzić dwa etapy przebudowy drogi powiatowej oraz czwarty etap ul. Mazowieckiej w stronę Suwca. Dalszy odcinek przygotowany jest do realizacji, z funduszu sołeckiego wykonano też dokumentację przebudowy ul. Mazowieckiej do Bugu. - 20 tys. zł pozyskaliśmy na remont pomnika powstańców, realizacja do czerwca - dodał sołtys. - Wydzielono teren pod plac zabaw i siłownię na terenie dawnej szkoły. Projekt placu zabaw jest gotowy, siłowni jest w opracowaniu. 
Marek Curuł przypomniał również, że od kilku lat w Kamieńczyku odbywa się Festiwal Miodu i Chleba. W ciągu roku po kilka razy równane są drogi nieutwardzone i koszone są pobocza.
Marek Curuł sołtysem był przez 20 lat i nie ukrywał, że zamierza kandydować na kolejną kadencję. - Przepraszam, jeśli było coś nie tak z mojej strony. Proszę o dalsze wsparcie - zwrócił się do mieszkańców.
W wyborach sołtysa wzięło udział 198 uprawnionych do głosowania (oddano 197 ważnych głosów). Na Marka Curuła zagłosowało 61 osób, na jego kontrkandydata Adama Bodzana – 136. 
Gratulując wyboru nowemu sołtysowi, za dotychczasową współpracę podziękował radzie sołeckiej i mieszkańcom. - Życzę pomyślności dla naszej miejscowości – dodał.
W wyborach rady sołeckiej wzięło udział już mniej osób – 136 (oddano 134 ważne głosy). W skład rady weszli: Renata Zalewska (111 głosów), 
Jaszczuk Zofia (97) i Marek Kamiński (69). Kandydowała również Barbara Chlebowicz (60 głosów).
Nowemu sołtysowi pogratulował burmistrz Grzegorz Nowosielski. Za wieloletnią współpracę podziękował Markowi Curułowi. - To był bardzo aktywny sołtys - chwalił.
 
Liczą na dodatkowy autobus
Największą inwestycją, najtrudniejszą technicznie i najkosztowniejszą planowaną przez gminę w Kamieńczyku jest budowa wodociągu. W rozmowie z burmistrzem mieszkańcy skupili się na innym problemie niż brak wodociągu. Wnioskowali o uruchomienie dodatkowego kursu komunikacji miejskiej: - Jesteśmy odcięci, jest gorzej niż fatalnie. Jedziemy o godz. 7.20, załatwimy sprawy u lekarza, w aptece i idziemy do Stokrotki. Na tych ławkach widać prawie te same twarze, ludzie popijają napoje, bo słabną. Siedzimy do godz. 16.20. To coś potwornego. Nie dbacie o Kamieńczyk i starszych ludzi. Proszę, zrozumcie nas, starszych.
Seniorzy skarżyli się również, że kierowcy nie wydają tzw. zerowych biletów: - Kierowca mówi tylko: pani siada. Może dlatego nie mamy autobusu, bo nie żądaliśmy biletów. Woda wodą, ale dojazd do lekarza, to naprawdę palący problem.
- Dzieci błąkają się po Wyszkowie, bo kończą zajęcia o godz. 13, policja ich spisuje. My nie chcemy tych autobusów dziesięć, tylko jeden po środku - dodał jeden z rodziców.
- Zarzut, że nie dbamy o seniorów jest krzywdzący - odpowiedział burmistrz. - Samorząd prowadzi bogatą politykę senioralną. Powołaliśmy radę seniorów, organizujemy szereg możliwości spędzania czasu przez seniorów. Państwa Akademia Wolnego Czasu również jest wspierana przez samorząd miejski.
Rocznie do komunikacji miejskiej gmina dopłaca ok. 600 tys. zł. - W wielu miejscowościach mieszkańcy wnioskują o komunikację podmiejską, zwłaszcza po likwidacji PKS - przyznał Grzegorz Nowosielski. - U państwa już jest, ale wiele miejscowości w ogóle nie ma. Nie stać nas na podwojenie wszystkich linii. Żeby stworzyć kolejną linię, musimy zgłosić pół roku wcześniej. Państwa miejscowość jest zgłoszona, postaramy się o dodatkowy kurs, ale nie mogę obiecać na 100%. To też kwestia kosztów. Jak będzie bilet kosztował 9,5 zł, jak PKS, to i tak nikt nie będzie jeździł. Chcemy utrzymać 2,5 zł na linie podmiejskie i 2 zł na kursy w Wyszkowie.
- 2,5 zł to nie jest dużo. Za więcej jeździliśmy.
- Tym bardziej, że osoba starsza i tak musi kogoś poprosić, zapłacić za paliwo.
- Skuszew ma trzy kursy. Czy nie można przedłużyć? - dopytywali mieszkańcy.
- Tak jest planowane - odpowiedział burmistrz. - Przekonujecie państwo przekonanego. Zdaję sobie sprawę z tej potrzeby.
Na zebraniu mowa była również o wyłączeniu z zabudowy terenów zalewowych. - Nie mówię o dolinie rzeki, ale jest masa terenów na południe od Kamieńczyka. Ceny nieruchomości w Kamieńczyku są na poziomie 20 zł i nie ma chętnych do nabycia, bo tereny są zalewowe. Czy samorząd poświęcił już te tereny? - dopytywał Jerzy Sadkowski. - Mamy zamiar zbierać podpisy pod petycją na terenie całej naszej gminy, może nawet sąsiednich.
- Kompetencje nie są po naszej stronie - zaznaczył burmistrz. - Monitujemy do rządzących, do ministra środowiska. Nie pozostaje nam nic innego, jak monitować i doprowadzić do uzupełnienia istniejącej zabudowy, oczywiście nie otwierając nowych terenów zalewowych pod zabudowę. To nie jest problem tylko doliny rzeki Bug, dotyczy wielu samorządów.
 
Deskurów, Leszczydół-Działki, Sitno, Rybienko Stare
Zmiana sołtysa nastąpiła również w Deskurowie - w sobotę 6 kwietnia. Na kandydowanie nie zdecydował się dotychczasowy sołtys Grzegorz Turek. Zgłoszono dwoje kandydatów: Danuta Napiórkowska zdobyła 27 głosów, Radosław Kaczmarski - 4. Grzegorz Turek wszedł w skład rady sołeckiej, wraz z Waldemarem Oleksiakiem i Adamem Wrzoskiem.
Henryk Borkowski pozostał sołtysem Leszczydołu-Działek, gdzie wybory odbyły się 4 kwietnia. Otrzymał 37 głosów, a jego kontrkandydatka Danuta Decewicz - 32. W skład rady sołeckiej weszli: Ireneusz Jastrzębski, Danuta Decewicz i Jerzy Szczesny.
Tego samego sołtysa ma również Sitno. Wybory odbyły się w niedzielę 7 kwietnia, wzięły w nich udział 42 osoby. Jadwiga Ickiewicz była jedyną kandydatką. Rada sołecka: Małgorzata Rogulska, Teresa Ostaszewska, Dominik Rogulski.
W sobotę wybory odbyły się w Rybienku Starym. Obecna sołtys Ewa Ciach zdobyła 47 głosów, jej kontrkandydatka Maria Wygryz - 30. Rada sołecka: Piotr Turek, Teresa Wygryz i Piotr Szurawski.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom
Zitcom