Już się dostali. Teraz tylko dojechać…

Wydarzenia

Już się dostali. Teraz tylko dojechać…

12.08.2019
autor: Sylwia Bardyszewska
Naukę w wyszkowskich szkołach średnich we wrześniu rozpocznie o ok. 800 uczniów więcej niż w latach poprzednich. Muszą się nie tylko pomieścić, ale też dojechać. Setki pierwszoklasistów to uczniowie spoza Wyszkowa. Powiat prowadzi rozmowy z prywatnymi przewoźnikami, by kursów było więcej.
 
Uzupełniająca rekrutacja do szkół średnich dobiega końca. – Sytuacja znacznie się uspokoiła. Wszystkim udało się zapewnić miejsca – podkreśla wicestarosta Leszek Marszał. – Są jeszcze nawet pojedyncze wolne miejsca. Myślę, że zrobiliśmy wszystko, by stanąć na wysokości zadania.
Teraz powiat staje przed kolejnym problemem. Do szkół średnich z całego powiatu będzie dojeżdżało zdecydowanie więcej uczniów niż do tej pory. Tylko w szkołach prowadzonych przez powiat utworzono 18 oddziałów więcej niż w latach poprzednich, w Zespole Szkół nr 3 – 6 oddziałów więcej. Do tego jeszcze uczniowie CK ZDZ. – To oznacza, że dodatkowo ok. 800 osób nie tylko musi się w szkołach zmieścić, ale też do nich dojechać – zauważa wicestarosta. – Zapewnienie komunikacji nie jest naszym obowiązkiem, ale podjęliśmy rozmowy z firmami transportowymi, żeby tych kursów było więcej.
Z analizy adresów nowych uczniów wynika, że z terenu naszego powiatu dojeżdżać będzie prawie 1070 uczniów: z gminy Wyszków – 343 osoby, Brańszczyk – 233, Długosiodło – 240, Zabrodzie – 163, Rząśnik – 269, Somianka – 164.
Co ciekawe, ponad 100 uczniów jest mieszkańcami gminy Zatory, 126 – gm. Łochów, 70 – gm. Dąbrówka, 31 – gm. Pułtusk, 22 – gm. Tłuszcz, 56 – gm. Obryte. Pojedynczy uczniowie mieszkają na terenie gmin: Kaliska, Ostrów Maz., Jadów, Radzymin, Korytnica, Kozienice, Klembów, Goworowo, Pokrzywnica, Sadowne, Winnica, Wąsowo, Stoczek, Jabłonna, a nawet Turośń Kościelna (powiat białostocki).
Część uczniów dojeżdżać będzie z pewnością własnym transportem (rodzice, starsi koledzy). W internacie I LO jest 87 miejsc, ale na rok szkolny 2019/2020 wpłynęły już 83 podania. Bursa CEZiU wykorzystywana jest jedynie dla kursantów szkół dla dorosłych, ale jeśli będzie taka potrzeba, powiat rozważy udostępnienie internatu dla uczniów szkół średnich.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość