Już noszą lekkie tornistry (foto)

Wydarzenia

Już noszą lekkie tornistry (foto)

17.03.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
Według zaleceń Instytutu Matki i Dziecka uczeń nie powinien dźwigać ciężarów większych niż maksymalnie 15% wagi swojego ciała. To zalecenie często nieprzestrzegane, a skutki mogą być opłakane. 15 marca Szkoła Podstawowa nr 1 podsumowała udział w ogólnopolskim projekcie „Lekki Tornister”.
Do projektu zakwalifikowały się Szkoły Podstawowe nr 1 i w Leszczydole Starym. Skierowany jest do nauczycieli, by wymagali noszenia tylko niezbędnych podręczników i zeszytów oraz prowadzili profilaktykę wad postawy; rodziców - by codziennie kontrolowali zawartość tornistrów i wiedzieli, czym kierować się przy zakupie plecaków i innych przyborów szkolnych; a także dzieci - by wiedziały, jak prawidłowo spakować i nosić tornister i dlaczego wkładanie do niego góry zabawek może być szkodliwe dla ich kręgosłupów.
Dlatego podczas akcji w „jedynce” najmłodsi uczniowie dowiedzieli się, czym są wady postawy i jak ich unikać. Odbywały się zajęcia tematyczne i konkursy, ale też ważenie tornistrów i spotkania z rodzicami. Niektóre plecaki ważyły 4 – 5 kg, a nawet 7 kg. Nic więc dziwnego, że niektórzy opiekunowie byli nieprzyjemnie zaskoczeni.
Za udział w programie dzieciom podziękowały dyr. SP1 Hanna Dziubiel i Grażyna Borkowska z wyszkowskiego sanepidu, który był koordynatorem akcji na naszym terenie.
Podczas finału uczniowie nie tylko popisali się wiedzą o zasadach pakowania tornistrów tak, by nie były za ciężkie, ale też pomysłowymi hasłami.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Mrówka październik 2017
Mrówka październik 2017
Mrówka październik 2017
fotobudka star