Jutro ławeczka Różyckiego (foto)

Wydarzenia

Jutro ławeczka Różyckiego (foto)

29.10.2018
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. Elżbieta Szczuka
Na wtorek 30 października planowane jest odsłonięcie ławeczki Jerzego Różyckiego, która stanie u zbiegu głównych alejek w parku miejskim.
Jerzy Różycki - matematyk, kryptolog, który podczas II wojny światowej wspólnie z Marianem Rejewskim i Henrykiem Zygalskim rozszyfrował kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, co uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń II wojny światowej.
W czasie przygotowań do 100-lecia I Liceum Ogólnokształcącego Wyszków „odkrył”, że Jerzy Różycki jest absolwentem naszego przedwojennego Gimnazjum Koedukacyjnego (obecne I LO). Od tamtej pory trwają poszukiwania śladów Jerzego Różyckiego, organizowane są uroczystości upamiętniające zarówno jego, jak i to, czego udało mu się dokonać. W 2016 r., z okazji 90-lecia zdania przez Jerzego Różyckiego matury, na budynku liceum odsłonięta została tablica pamiątkowa. W 2017 r., we współpracy z samorządem Wielkopolski, w Wyszkowie został zorganizowany m.in. Dzień z Enigmą, odbywały się spotkania, warsztaty i konkursy dla młodzieży.
W tym roku gmina postawi, u zbiegu głównych alejek w parku miejskim, pierwszą ławeczkę z odlewem postaci i będzie to właśnie Jerzy Różycki. Ławeczka jest jednym z elementów projektu, na który gmina pozyskała prawie pół miliona złotych dofinansowania. Projekt zakłada również m.in. przebudowę głównej alei parkowej, podświetlenie pomników przyrody i renowację obelisku Wazów (inwestycja w trakcie realizacji).
W kwietniu gmina ogłosiła konkurs na projekt ławeczki, do którego wpłynęła tylko jedna oferta – Karola Badyny, prof. ASP w Krakowie, twórcy wielu ławeczek z odlewami postaci, m.in. Jana Karskiego. Karol Badyna będzie zresztą jednym z gości uroczystości odsłonięcia ławeczki, która rozpocznie się o godz. 11.
Póki co ławeczki w parku jeszcze nie ma. Jest natomiast tablica, z której przechodnie mogą dowiedzieć się kim był Jerzy Różycki.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość