Jesteśmy (nie) bardzo zadowoleni (foto)

Wydarzenia

Jesteśmy (nie) bardzo zadowoleni (foto)

27.06.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
Liczne inwestycje i malejące zadłużenie Gminy Wyszków chwalono podczas sesji 22 czerwca, podczas której radni miejscy udzielili burmistrzowi absolutorium za 2016 r. - Jesteśmy bardzo zadowoleni. Są też opinie negatywne, ale częściej spotykam się z opiniami pozytywnymi. Ogólne podziękowanie dla nas wszystkich za te sukcesy – podsumował radny Jan Abramczyk.
Nie obyło się jednak bez uwag i głosów wstrzymujących się podczas głosowania.

Dochody
Dochody gminy w ubiegłym roku wyniosły 144 mln 202 tys. zł (104,37% planu). Dochody własne – 80 mln 115 tys. zł, w tym podatkowe – prawie 58 mln zł. Największą kwotę – ponad 30 mln zł – stanowi udział gminy w podatku dochodowym mieszkańców. Spory wpływ do budżetu to podatek od nieruchomości (17,1 mln zł). Podatek transportowy dał w sumie kwotę 3,6 mln zł, podatek śmieciowy – 3,2 mln zł. Wpływy z gospodarki gruntami wyniosły 9,5 mln zł, w tym ze sprzedaży 7,8 mln zł.
Gmina pozyskała środki m.in. na przebudowę ul. Okrzei, drogi Łosinno – Wielątki Nowe – Leszczydół-Podwielątki, zakup sprzętu dla OSP, budowę placu zabaw na os. Prosta, prace w parku miejskim.
 
Wydatki
Gmina wydała w sumie 145 mln 203 tys. zł (92,92% planu). Niektóre wydatki: transport – 19,6 mln zł, administracja – 8,4 mln zł, oświata – 49 mln zł, pomoc społeczna – 41 mln zł, gospodarka komunalna – 9,1 mln zł, kultura – 3,2 mln zł, sport – 3,3 mln zł.
Inwestycje pochłonęły 29 mln 642 tys. zł, 87,26% planu (2014 r. i 2015 r. – po 21 mln zł).
Najwięcej - 17,3 mln zł - wydano na budowę i modernizację dróg. Zbudowano lub przebudowano w sumie 8,3 km dróg asfaltowych i z kostki, 6,5 km chodników i ciągów pieszo – rowerowych. Zamontowano 71 nowych słupów oświetleniowych oraz 109 opraw. 
Najważniejsze inwestycje: przebudowa ul. Okrzei (od Pułtuskiej do Sienkiewicza), Chopina, Ratuszowa, Handlowa, Sybiraków, Kasztanowa, Złotych Kłosów, dojazd do Przedszkola nr 4, Tumanek – Fidest, ul. Przejazdowa w Skuszewie, Mazowiecka w Kamieńczyku, parking przy kościele św. Idziego (dofinansowanie od parafii - 150 tys. zł).
Na wykupy gruntów gmina wydała 3,1 mln zł, inwestycje oświatowe – 4,2 mln zł (m.in. budowę boiska przy SP w Leszczydole-Nowinach), dofinansowanie szpitala – 930 tys. zł, gospodarka komunalna, chodniki, kanalizacje – 3,1 mln zł.
 
Zadłużenie
W 2016 r. gmina zaciągnęła pożyczkę preferencyjną na budowę przedszkola przy ul. Meliorantów w wysokości 1,3 mln zł. Spłaciła 2,5 mln zł zobowiązań. Zadłużenie na koniec roku wynosiło 5,8 mln zł (2015 r. – 7 mln zł, 2014 r. – 8 mln zł).
 
Jesteśmy bardzo zadowoleni
Burmistrz Grzegorz Nowosielski odniósł się do danych GUS, z których wynika, że w naszym regionie jest najwyższy poziom życia i najniższe bezrobocie. - To wielka zasługa mieszkańców, ich przedsiębiorczości. Ale mogę nieskromnie powiedzieć, że mamy w tym swój udział – podkreślił, podsumowując rok 2016. - Dzięki m.in. planom przestrzennego zagospodarowania, które państwo uchwalacie dosyć często, stabilnym podatkom, pozyskiwaniu środków zewnętrznych na infrastrukturę techniczną. Wieloletniego programu wykupu, scalania i sprzedaży gruntów w dzielnicy przemysłowej zazdroszczą nam inne gminy.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni. Mieszkańcy są zadowoleni z naszej pracy – uważa radny Jan Abramczyk. - Są też opinie negatywne, ale częściej spotykam się z opiniami pozytywnymi. Ogólne podziękowanie dla nas wszystkich za te sukcesy. Bez większych spięć dogadywaliśmy się, co pozwoliło na taką realizację budżetu.
- Plusem są wydatki na oświatę – ocenił z kolei Adam Szczerba. - Chodniki są ważne, ale muszą być dobrze wychowani ludzi, którzy będą po nich chodzić.
Radny przypomniał uwagi, jakie mieszkańcy zgłaszali podczas przebudowy ul. Okrzei. - Było dużo inwestycji, ale ta jedna od początku generowała jakieś problemy. Teraz widzimy, że kostka odbiega od standardów. Ta inwestycja nie do końca spełniła moje oczekiwania – skomentował.
- Jeśli rocznie wykonuje się 30 inwestycji, to istnieje prawdopodobieństwo, że w 2 czy 3 przypadkach będą jakieś uwagi – odniósł się burmistrz Grzegorz Nowosielski. - Rzeczywiście dostawca dostarczył kostkę z wadą i od razu wiosną ją wymienił. 
Adam Szczerba powrócił również do tematu budynków wzdłuż targowicy przy ul. Dworcowej. - Urząd zatwierdził budynki, które według mnie były niezgodne z wizualizacją i ofertą przetargową – po raz kolejny powtórzył swoją opinię.
- Ja się opowiadam za tą elewacją – skomentował burmistrz. - Budynki od pierzei dominują, a nie budki z mięsem na targu. Uważam, że myśl architektoniczna jest słuszna.
Mowa była nie tylko o ubiegłym roku, ale też przyszłości. - Fajnie obserwowało się, jak państwo mówiliście o inwestycjach. Mam nadzieję, że wkrótce zobaczymy, ile kosztowała sala gimnastyczna w Leszczydole Starym – podniosła sołtys Monika Bieżuńska. - Ta inwestycja jest realizowana od 2008 r. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie dzieci będą się mogły z niej cieszyć.
- Jak skończymy stadion, to kolejną inwestycją sportową będzie sala w Leszczydole Starym – zapowiedział burmistrz.
Zdaniem przewodniczącego Osiedla nr 3 Jerzego Prusinowskiego, sytuacja w gminie Wyszków jest najlepszym argumentem za tym, by nie ograniczać w samorządach kadencyjności. - Możemy planować na dłuższy okres – dodał.
Za udzieleniem burmistrzowi absolutorium zagłosowało 19 radnych, 2 wstrzymało się od głosu.
fot. Sylwia Bardyszewska, Elżbieta Szczuka
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom