Jerzy Różycki bohaterem Eskapady „Wyszków 2016” (foto)

Wydarzenia

Jerzy Różycki bohaterem Eskapady „Wyszków 2016” (foto)

17.07.2016
autor: Elżbieta Szczuka
Drużyna „Ładne Kwiatki” wygrała grę miejską, już po raz piaty zorganizowaną przez miejską bibliotekę. Eskapada „Wyszków 2016” tym razem wpisywała się w 90. rocznicę zdania przez kryptologa Jerzego Różyckiego matury w wyszkowskim gimnazjum.
W sobotę 16 lipca 9 drużyn (od 2 do 6 osób) o wymyślnych nazwach wyruszyło w miasto. Wcześniej zostali zapoznani z regulaminem, otrzymali instrukcje i karty gry. Po znajdującej się na II piętrze biblioteki wystawie poświęconej matematykowi Jerzemu Różyckiemu, jednemu z trójki polskich kryptologów, którzy na początku lat 30. XX wieku złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, oprowadził Mirosław Powierza. Na trasie było 8 punktów kontrolnych. Zadaniem uczestników było udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące Jerzego Różyckiego i historii Wyszkowa, rozwiązanie zagadek matematycznych, wykonanie powierzonych zadań zręcznościowych.
W jednym z zadań należało odczytać wiadomość zaszyfrowaną metodą skytale. Metoda ta, stosowana w starożytnej Grecji, polega na nawijaniu na określonej grubości kij paska pergaminu i napisaniu tekstu na stykających się brzegach pergaminu. Dużo było zagadek matematycznych z zapałkami (trzeba było przełożyć jedną zapałkę, żeby uzyskać prawidłowy wynik).
Dodatkowym zadaniem dla drużyn było ułożenie 3 zwrotek wiersza upamiętniającego Jerzego Różyckiego i jego pobyt w Wyszkowie. W wierszu musiały znaleźć się słowa (w mianowniku): matematyk, szyfr, gimnazjum, Enigma. Oto jeden z wierszyków, napisany przez drużynę „Koteły mrau mrau”:
 
Każdy z nas ma to w głowie, 
że Różycki był w gimnazjum w Wyszkowie.
    Matematyk z niego świetny,
    czego dał przykład konkretny.
Szyfr padł przed nim na kolana
i Enigma pokonana.

- Wszystkie wierszyki były fantastyczne – pochwaliła autorów dyr. biblioteki Małgorzata Ślesik-Nasiadko. 
Należy też pochwalić pracowników biblioteki, bardzo zaangażowanych w przygotowanie tej fajnej imprezy.
Dyplomy, certyfikaty, nagrody i upominki wręczał uczestnikom Eskapady burmistrz Grzegorz Nowosielski. Każdy z uczestników otrzymał zdjęcie swojej drużyny.
I miejsce zdobyła drużyna „Ładne Kwiatki” (Kornelia Kosmala, Katarzyna Wilczyńska, Lucyna Wilczyńska, Krystyna Szczuka-Wiśniewska, Elżbieta Welik, Elżbieta Szczuka), II - drużyny „Sami Swoi”, „Ogórki Zdzisława” i „Czekoladowe Muffinki”, III – „Pogromcy Pizzy”, IV – „Fantastyczna Czwórka”, V – „Abrakatabra”, VI – „ Grajcyli-skład”, VII – „Koteły Mrau Mrau”.  
Na zakończenie wszyscy pozowali do wspólnego zdjęcia.
KA-MED maj 2020
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość