Jedziemy nad morze – nie spieszmy się

Wydarzenia

Jedziemy nad morze – nie spieszmy się

02.05.2019
autor: materiał zewnętrzny
Wyjazd na wczasy, na przyklad nad morze, to doskonała okazja do odwiedzenia ciekawych miejsc. Być może już więcej nie będziemy mieli takiej sposobności, więc zjedźmy z autostrady i zwiedzajmy Polskę. Morze nie ucieknie, nic się nie stanie jeśli dotrzemy tam kilka godzin później.

Doskonała autostrada A1 połączyła południe Polski z wybrzeżem, dlatego tym chętniej jedziemy nad Bałtyk na wypoczynek. Czas jazdy skrócił się o kilka godzin, chyba, że z jakiegoś powodu trafimy na korek. Latem to częste przypadki, dlatego zachęcamy do zjechania z autostrady i zwiedzania Polski niejako przy okazji. Możemy zjechać z autostrady w okolicach Grudziądza i od niego zacząć zwiedzanie.

W Grudziądzu warto pospacerować nad Wisłą i obejrzeć stare spichlerze, które od strony rzeki są bardzo wysokie, a od strony miasta mają 1-2 kondygnacje. Spichlerze były jednocześnie budowlą obronną, a powstawać zaczęły w połowie XIV wieku w miejscu murów obronnych. Większość spichlerzy została zniszczona w czasie wojny ze Szwecją, potem odbudowywane aż do XVIII wieku. Po II wojnie światowej również odbudowane. Przez Bramę Wodną wracamy do miasta i wzdłuż spichlerzy trafimy do ruin zamku w Grudziądzu. Z odbudowanej wieży „Klimek” wspaniały widok na miasto oraz na Wisłę i tereny po drugiej stronie rzeki.
 


 

Z Grudziądza ruszamy do zamku w Kwidzynie, który formalnie nie był zamkiem krzyżackim, tylko zamkiem kapituły pomezańskiej (https://discover.pl/zamek-w-kwidzynie/ ). Zamek zaczęto budować w XIII wieku, a główne prace ukończono w 1350 roku. Na miejscu starego zameczku zbudowano kościół katedralny połączony później z zamkiem w jeden obiekt. Charakterystyczne dla zamku w Kwidzynie jest duże gdanisko, oddalone o 55 metrów od właściwego zamku i połączone gankiem. Druga wieża poza obrębem murów to wieża studzienna. Trzeba zaznaczyć, że oprócz zasadniczej funkcji wieże miały również charakter obronny. Zamek brał udział w działaniach wojennych, więc na przestrzeni wieków był niszczony, odbudowywany, modernizowany, ale przetrwał do naszych czasów w dobrym stanie. 

Z Kwidzyna przejeżdżamy na powrót na lewy brzeg Wisły, aby odwiedzić zamek w Gniewie (https://discover.pl/zamek-w-gniewie/ ). To jeden z większych krzyżackich zamków w tym regionie. Budowa rozpoczęła się pod koniec XIII wieku, rozbudowywany do XV wieku. W 1464 roku po wojnie trzynastoletniej przeszedł w ręce polskie aż do rozbiorów. Starostą na zamku był Jan Sobieski, który zbudował dla Marysieńki pałac nieopodal zamku. Po odzyskaniu niepodległości zamek wrócił do Polski, spłonął w 1921 roku. Odbudowany po II wojnie światowej, obecnie hotel i restauracja, ale zamek można zwiedzić.

Co dalej? Z Gniewu już bardzo blisko do Bazyliki katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie. To jeden z największych ceglanych kościołów gotyckich w Polsce, będący fragmentem zespołu klasztornego Cystersów. Budowę katedry ukończono w w 1400 roku, w XVII wieku zmieniono wystrój na barokowy, w XIX wieku wnętrze przebudowano z powrotem na styl gotycki. W zabudowaniach klasztornych siedzibę ma wyższe seminarium duchowne.

Przedstawiliśmy wybrane propozycje do zwiedzania w czasie podróży na wakacje. Zachęcamy do własnych poszukiwań oraz odwiedzania pięknych i ciekawych miejsc w Polsce. Nie wiadomo kiedy nadarzy się kolejna okazja.

AK Finanse 728x90 (23.10.2019)
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Bieda to nie wstyd. Fundacja zaprasza na gorące posiłki

Bieda to nie wstyd. Fundacja zaprasza na gorące posiłki

W sobotę 30 grudnia wydawanie ciepłych posiłków dla potrzebujących i bezdomnych rozpoczęła fundacja „Lepszy Los”. Wydawane będą raz w tygodniu, w weekendy. Warto przekazać informację wszystkim potrzebującym.
zobacz więcej
Zadaszenie w ogrodzie - dlaczego warto

Zadaszenie w ogrodzie - dlaczego warto

Ochrona przed słońcem czy mżawką jest bardzo ważna zarówno w przydomowej przestrzeni, jak i np. w ogródkach restauracyjnych. Gdzie i jakie zadaszenie warto zamontować i dlaczego jest to lepsze rozwiązanie niż parasol? Tego dowiesz się z poniższego tekstu.
zobacz więcej
Interwencja: „Pilne” skierowanie

Interwencja: „Pilne” skierowanie

Co na skierowaniu do lekarza specjalisty oznacza adnotacja „pilne”? – zastanawia się pani Jadwiga. Jej 85-letnia mama nie otrzymała w poradni wyszkowskiego szpitala pomocy, jakiej się spodziewała. Twierdzi też, że najwcześniejszy termin do neurologa wyznaczono w czerwcu. – Stabilne przypadki zapisujemy na kwiecień – skardze dziwi się dyrektor SPZZOZ.
zobacz więcej
Nie da się zapomnieć (foto)

Nie da się zapomnieć (foto)

- Są ludzie, których nie da się zapomnieć. Ks. Stanisław Szulc, człowiek o wielkim sercu, z pewnością do nich należy – mówią parafianie św. Wojciecha. O zmarłym proboszczu będzie przypominać nie tylko kościół u zbiegu ulic Kościuszki, 3 Maja i Sowińskiego, ale też tabliczka na niedawno wybudowanym rondzie, któremu nadano właśnie imię ks. Szulca. W niedzielę 15 stycznia rondo poświęcił ks. biskup Stanisław Stefanek.
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom