Jakie są koszty utrzymania psa, czyli świadoma adopcja czworonoga

Wydarzenia

Jakie są koszty utrzymania psa, czyli świadoma adopcja czworonoga

11.02.2019
autor: Red.
Decyzja o adopcji psa powinna być przemyślana, a przyszły właściciel musi mieć świadomość zarówno kosztów związanych z utrzymaniem czworonoga, jak i czasu, który trzeba mu poświęcić. Wbrew pozorom utrzymanie psa może okazać się dość znaczącą pozycją w budżecie domowym. Szczególnie na początku, gdy pupila trzeba wyposażyć w niezbędne akcesoria. Należy także pamiętać o konieczności regularnych szczepień i płatnych wizytach u weterynarza, kiedy nasz pies zachoruje. Szacuje się, że miesięczny koszt utrzymania średniej wielkości psa wynosi ok. 150-200 złotych.
 

Adopcja a zakup psa

Coraz większym powodzeniem cieszą się adopcje psów. Ludzie bardzo chętnie przygarniają czworonogi, które są pensjonariuszami schronisk dla bezdomnych zwierząt. To bardzo pozytywne zjawisko społeczne, które należy wspierać i propagować. Zazwyczaj schroniska nie pobierają opłat za adoptowanego psa, a jeżeli już to są to dobrowolne datki adopcyjne. Jest to koszt ok. 30 - 60 złotych.

Zakup psa z legalnej hodowli to już znacznie większy wydatek - nawet kilku tysięcy złotych. Szerokim łukiem należy omijać tzw. pseudohodowle.

Niemniej jednak podejmując decyzję o posiadaniu czworonoga, warto w pierwszym rzędzie zastanowić się nad stworzeniem domu dla zwierzaka ze schroniska. Z pewnością odwdzięczy się nam za to swoją bezgraniczną miłością i wdzięcznością.

Podstawowe akcesoria dla każdego psa

Zanim pies trafi do naszego domu, należy skompletować dla niego odpowiednią wyprawkę. Wśród podstawowych akcesoriów dla czworonoga wyróżnia się:

  • legowisko dla psa - od 30 złotych wzwyż,
  • miski na karmę oraz wodę - od 10 złotych wzwyż,
  • smycz, obroża i kaganiec - od 50 złotych wzwyż,
  • zabawki dla psa - od 30 złotych wzwyż,
  • woreczki na psie odchody - ok. 10 złotych za 60 - 80 sztuk,
  • ochrona przeciwkleszczowa (m.in. obroża) - od 25 złotych wzwyż,
  • transporter lub pasy bezpieczeństwa do samochodu - od 30 złotych do nawet kilkuset złotych.

Łączny koszt wyprawki zależy nie tylko od wielkości psa, ale także marki wybranych akcesoriów. Na rynku dostępne są zarówno tańsze, jak i droższe odpowiedniki poszczególnych elementów wyprawki dla czworonoga.

Jeżeli rozważasz adopcję psa koniecznie zapoznaj się z artykułem, w którym znajdziesz jeszcze więcej ciekawych informacji na ten temat: Pies najlepszy przyjaciel człowieka – ile kosztuje utrzymanie psa?

 

Koszty związane z wyżywieniem psa

Psy mogą jeść suchą lub mokrą karmę. Niektóre czworonogi muszą przyjmować specjalne pożywienie, jeżeli np. borykają się z jakimś schorzeniem. Koszt karmy za kilogram może wynosić kilka, a nawet kilkadziesiąt złotych. Karmę suchą można kupić już od ok. 8 złotych za kilogram, mokrą zaś od ok. 5 złotych za puszkę. Uzupełnieniem diety czworonoga są przysmaki. Ich koszt to wydatek rzędu ok. 10 złotych za paczkę.

Inne koszty związane z utrzymaniem psa

Akcesoria oraz wyżywienie to nie jedyne koszty związane z utrzymaniem psa. Wśród pozostałych wymienia się:

  • artykuły pielęgnacyjne dla psa - szampon, odżywka, czyszczenie uszu, obcinanie pazurów, czyli średnio kilkanaście złotych miesięcznie,
  • opieka weterynaryjna - od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, np. koszt czipowania to ok. 70 złotych, szczepień szczeniaków ok. 100 - 150 złotych, kastracji samców ok. 100 złotych.

Jeżeli marzymy o czworonogu, a nie dysponujemy odpowiednimi środkami finansowymi, zawsze możemy rozważyć wsparcie się pożyczką. Interesującym rozwiązaniem jest to oferowane przez firmę Dziesiątka Finanse. Jeżeli zdecydujemy się na pożyczkę w tej firmie nie musimy nawet iść do ich placówki, wystarczy, że zadzwonimy na numer 669 555 111, a ich przedstawiciel dostarczy pieniądze prosto do naszego domu. Wówczas koszt wyprawki dla czworonoga można rozłożyć na kilka niewielkich rat, które nie będą stanowiły większego obciążenia dla domowego budżetu.


Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Ptaki, pijaki, łajdaki i koniec (foto)

Ptaki, pijaki, łajdaki i koniec (foto)

… skarżyła się mieszkanka osiedla Prosta na jednym z trzech zebrań Spółdzielni Mieszkaniowej „Przyszłość”. Kwestia porządku była zresztą najczęściej poruszanym tematem. Mieszkańców bulwersuje także m.in. kwestia zadłużenia lokatorów wobec spółdzielni i konieczność wymiany wodomierzy.
zobacz więcej
Fotobudka — sprawdzony sposób na świetną zabawę

Fotobudka — sprawdzony sposób na świetną zabawę

Organizujesz urodziny, firmową imprezę lub spotkanie rodzinne? Postaw na oryginalny akcent i… wynajmij fotobudkę! Czym jest fotobudka i ile kosztuje taka atrakcja? Fotobudka to popularna atrakcja używana przede wszystkim podczas imprez: wesel, urodzin, firmowych eventów czy pikników w plenerze. Jej uniwersalny charakter sprawia, że świetnie odnajdzie się zarówno podczas imprezy dla dzieci, rodziców, jak i… dziadków.
zobacz więcej
Nowy okres zasiłkowy

Nowy okres zasiłkowy

Ośrodek Pomocy Społecznej przypomina, że od 1 sierpnia trwa wydawanie druków i przyjmowanie wniosków o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na nowy okres zasiłkowy trwający od 1 października 2016 r. do 30 września 2017 r.
zobacz więcej
Jubileusz twórczej szkoły (foto)

Jubileusz twórczej szkoły (foto)

Szkoła Podstawowa nr 1 w Wyszkowie 26 maja obchodziła jubileusz 15-lecia przystąpienia do Klubu Przodujących Szkół. Z tej okazji uczniowie otrzymali wspaniały podarunek – miasteczko ruchu drogowego, bo jak zauważyła dyrektor Hanna Dziubiel, bezpieczeństwo dzieci nie tylko w szkole, ale i poza nią jest najważniejsze. W programie artystycznym, umiejętnie powiązanym z patronem szkoły wieszczem Adamem Mickiewiczem, uczniowie zaprezentowali mnogość swoich talentów.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku