INTERWENCJA: Wyszkowianie płacą za upadłość SKOK

Wydarzenia

INTERWENCJA: Wyszkowianie płacą za upadłość SKOK

18.12.2016
autor: Sylwia Bardyszewska
Minęły prawie 2 lata od upadku SKOK Wołomin, który swoją placówkę miał również w Wyszkowie. Większości jej klientów udało się odzyskać pieniądze, ale – jak się właśnie okazuje – to nie koniec ich kłopotów. Dostają bowiem wezwania od syndyka do uiszczenia opłaty na rzecz masy upadłościowej! – A czy rozliczono tych, co pokradli pieniądze? – pyta nasz zbulwersowany czytelnik.
Przypomnijmy, że SKOK Wołomin ogłosił upadłość na początku ubiegłego roku. Przyczyną były liczne nieprawidłowości przy udzielaniu wysokokwotowych kredytów, które w efekcie negatywnie odbiły się na jakości portfela kredytowego. Prowadząca śledztwo prokuratura podała, że wyłudzono łącznie 800 mln zł, a zarzuty postawiono 64 osobom.
Większość klientów odzyskała zdeponowane w kasie pieniądze, ale do równowartości 100 tys. euro. Nadwyżka ponad 100 tys. wypłacana jest z masy upadłościowej, a roszczenia zaspokajane są na przykład z wyprzedawanego majątku. W kolejce przed klientami kasy pierwszeństwo mają jednak inne podmioty.
Teraz syndyk masy upadłościowej rozsyła do byłych klientów SKOK wezwania do zapłaty. Z wezwaniami zgłosili się do nas zbulwersowani czytelnicy. – Na szczęście byłem w grupie, która miała poniżej 100 tys. euro. Pieniądze odzyskałem, myślałem, że sprawa jest załatwiona – mówi pan Tomasz. – Minął rok i dostaję wezwanie do zapłaty 100% udziałów. Muszę pokryć koszty tego, co ktoś ukradł.
- Na leki nie mam. Skąd mam wziąć te pieniądze? Czy rozliczono tych, co pokradli te pieniądze? – pyta kolejny czytelnik.
Tymczasem syndyk przypomina o statucie SKOK, zgodnie z którym „członek kasy odpowiada za straty powstałe w kasie do podwójnej wysokości wpłaconych udziałów”.
„Syndyk, w związku z odnotowaną stratą bilansową SKOK Wołomin za rok 2014 w wysokości 2.264.215,98 zł, stwierdził, że każdy członek tej kasy ponosi odpowiedzialność w ustawowej, podwójnej wysokości wpłaconych uprzednio i posiadanych udziałów. Z tych też względów każdy członek SKOK Wołomin zobowiązany jest do dopłaty 100% wartości posiadanych i opłaconych udziałów” – czytamy w wezwaniach.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
200 interwencji w długi weekend (foto)

200 interwencji w długi weekend (foto)

Podczas długiego weekendu wyszkowscy policjanci interweniowali ponad 200 razy. Głównie chodziło o domowe awantury i zakłócanie porządku publicznego. Na drogach powiatu doszło do 17 kolizji drogowych i jednego wypadku. Policjanci zatrzymali 5 nietrzeźwych kierowców.
zobacz więcej
ŻYCIE W PEŁNI: Środowisko czy geny? Co nas kształtuje w większym stopniu?

ŻYCIE W PEŁNI: Środowisko czy geny? Co nas kształtuje w większym stopniu?

Jak to jest, że jedni w życiu są gotowi do podejmowania wyzwań, dzielnie znoszą choroby i mało narzekają, a inni nawet najmniejsze problemy postrzegają jako przygniatające, są wycofani, wolą raczej stać z boku, niż być liderem i życie jawi im się nie jako fascynująca przygoda, lecz jako kręta droga?
zobacz więcej
Doniczki szkółkarskie – nowe trendy

Doniczki szkółkarskie – nowe trendy

Zdawałoby się, że moda dotyka wyłącznie tych aspektów ludzkiego życia, które wiążą się ze stylem ubierania się czy spędzania wolnego czasu. Jak się okazuje, promowanie pewnych stylów zachowań może odbijać się niekiedy dość szerokim echem – i generować trendy tam, gdzie można by było najmniej się ich spodziewać. Ludzie zajmujący się masową hodowlą roślin mają od pewnego czasu okazję, by korzystać z zupełnie nowatorskich rozwiązań – które zyskały rację bytu dzięki propagowanej od pewnego czasu modzie na zdrowy, zgodny z naturą styl życia.
zobacz więcej
Zderzenie z tirem, cztery osoby ranne (foto)

Zderzenie z tirem, cztery osoby ranne (foto)

Cztery osoby zostały ranne w zderzeniu samochodu osobowego z ciężarówką. Do wypadku doszło w czwartek 16 listopada w Turzynie, na węźle trasy S-8.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku