INTERWENCJA: Błoto zalało drogę. Czy woda zaleje sąsiadów?

Wydarzenia

INTERWENCJA: Błoto zalało drogę. Czy woda zaleje sąsiadów?

02.11.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
Prace prowadzone na prywatnej działce przy ul. Kolejowej w Rybienku Leśnym mocno zaniepokoiły okolicznych mieszkańców. Po pierwsze błoto przykryło asfalt na ulicy, po drugie obawiają się zaburzenia gospodarki wodnej na terenie zalewowym.
- Ktoś podnosi teren, przyjeżdżają ciężarówki ziemi. Droga wygląda po prostu masakrycznie, samochody błoto wywożą na kołach. Asfaltu spod tego błota już nie widać. Poza tym to teren zalewowy. Czy to nie zaburzy gospodarki wodnej? – zastanawia się nasz czytelnik.
„Na terenie przyległym do torów kolejowych, oddzielających osiedle Rybienko Leśne od osiedla Latoszek, znajduje się zalesiony teren ze zróżnicowanym drzewostanem. Drzewa po stronie Latoszka zasadzono w latach 1962/63 i są raczej odporne na zalanie. (…) Ostatnio nawozi się tam ciężarówkami ziemię z elementami gruzu betonowego i w ten sposób podwyższa się poziom gruntu. W ten sposób drzewa, które tam rosną umrą „naturalnie”, bez wycinania” – w liście do redakcji pisze czytelniczka.
Swoim zaniepokojeniem mieszkańcy Rybienka Leśnego podzielili się również z urzędnikami miejskimi. Po interwencji straży miejskiej droga została uprzątnięta. Straż pouczyła pracowników firmy prowadzącej prace i uzyskała zapewnienie, że zakończą się one na początku tego tygodnia.
Kwestia zaburzenia gospodarki wodnej nie jest już jednak tak prosta. W prawie wodnym jest zapis, że właściciele gruntów mogą, w drodze pisemnej ugody, ustalić zmiany stanu wody na gruntach, jeżeli zmiany te nie wpłyną szkodliwie na inne nieruchomości lub na gospodarkę wodną. Z wnioskiem o zatwierdzenie ugody, właściciele gruntów muszą się jednak zwrócić do burmistrza. Nikt z podobnym wnioskiem do gminy nie wystąpił.
W zaistniałych okolicznościach, jak przekonuje naczelnik miejskiego wydziału gospodarki komunalnej Robert Garbarczyk, gmina może interweniować, jeśli dojdzie do negatywnych skutków nawiezienia ziemi. Takie sytuacje miały już zresztą w gminie miejsce. Jeśli przez podniesienie poziomu gruntów, woda zalewała sąsiada, sprawca zamieszania musiał na własny koszt wykonać urządzenia zapobiegające występowaniu takich sytuacji.
Teren, na którym prowadzone są prace, w planie zagospodarowania przestrzennego jest terenem leśnym, a gmina, przynajmniej na razie, nie przystępuje do jego zmiany. Poza tym to teren zalewowy, gdzie obowiązuje zakaz zabudowy.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Jak często stosować maski do twarzy?

Jak często stosować maski do twarzy?

Maseczki kosmetyczne zdobywają coraz więcej zwolenników i stają się nieodłącznym elementem rytuałów pielęgnacyjnych wielu osób. Ich popularność wynika nie tylko z bezpośrednich efektów, takich jak poprawa kondycji skóry, ale również z tego, że stanowią one doskonałą okazję do stworzenia domowego spa i poświęcenia czasu na dbałość o urodę. Przy wyborze maseczki, wiele osób zastanawia się nad tym, jak często można ją stosować, aby osiągnąć najlepsze efekty bez ryzyka nadwyrężenia skóry.
zobacz więcej
Rozważasz zmianę systemu grzewczego? Sprawdź korzyści jakie dostarcza pompa ciepła

Rozważasz zmianę systemu grzewczego? Sprawdź korzyści jakie dostarcza pompa ciepła

Rozważając zmianę systemu grzewczego w swoim domu, warto zwrócić uwagę na innowacyjne rozwiązania, które nie tylko zapewniają komfort cieplny, ale również pozwalają na oszczędności i są przyjazne dla środowiska. Jednym z takich rozwiązań jest pompa ciepła, technologia, która zyskuje coraz większą popularność dzięki swojej efektywności i wielu korzyściom, jakie oferuje użytkownikom. Pompy ciepła wykorzystują energię pochodzącą z otoczenia – ziemi, wody lub powietrza – do ogrzewania lub chłodzenia przestrzeni, co czyni je niezwykle efektywnym i ekologicznym wyborem. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo, dlaczego warto rozważyć instalację pompy ciepła i jakie korzyści niesie to rozwiązanie.
zobacz więcej
Jest koalicja w powiecie. Dyl - starostą, Kuchta - wicestarostą, Wyszyńska - przewodniczącą rady

Jest koalicja w powiecie. Dyl - starostą, Kuchta - wicestarostą, Wyszyńska - przewodniczącą rady

Nowo wybrani radni powiatowi zawiązali koalicję. Starostą powiatu ma zostać Marzena Dyl, wicestarostą - Tadeusz Kuchta, przewodniczącą rady - Iwona Wyszyńska.
zobacz więcej
Płytki ceglane – rozwiązania i trendy

Płytki ceglane – rozwiązania i trendy

Cegła jest nieodłącznym elementem architektury, a obecnie, w postaci kafelków, uchodzi za jeden z czołowych dekorów ściennych. Producenci materiałów wykończeniowych, architekci wnętrz i elewacji, a także entuzjaści dobrego designu nieustannie odkrywają nowe możliwości wykorzystania tego surowca. Przekonaj się, jak płytki z naturalnej cegły mogą odmienić wygląd Twojego otoczenia!
zobacz więcej