INTERWENCJA: Błoto zalało drogę. Czy woda zaleje sąsiadów?

Wydarzenia

INTERWENCJA: Błoto zalało drogę. Czy woda zaleje sąsiadów?

02.11.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
Prace prowadzone na prywatnej działce przy ul. Kolejowej w Rybienku Leśnym mocno zaniepokoiły okolicznych mieszkańców. Po pierwsze błoto przykryło asfalt na ulicy, po drugie obawiają się zaburzenia gospodarki wodnej na terenie zalewowym.
- Ktoś podnosi teren, przyjeżdżają ciężarówki ziemi. Droga wygląda po prostu masakrycznie, samochody błoto wywożą na kołach. Asfaltu spod tego błota już nie widać. Poza tym to teren zalewowy. Czy to nie zaburzy gospodarki wodnej? – zastanawia się nasz czytelnik.
„Na terenie przyległym do torów kolejowych, oddzielających osiedle Rybienko Leśne od osiedla Latoszek, znajduje się zalesiony teren ze zróżnicowanym drzewostanem. Drzewa po stronie Latoszka zasadzono w latach 1962/63 i są raczej odporne na zalanie. (…) Ostatnio nawozi się tam ciężarówkami ziemię z elementami gruzu betonowego i w ten sposób podwyższa się poziom gruntu. W ten sposób drzewa, które tam rosną umrą „naturalnie”, bez wycinania” – w liście do redakcji pisze czytelniczka.
Swoim zaniepokojeniem mieszkańcy Rybienka Leśnego podzielili się również z urzędnikami miejskimi. Po interwencji straży miejskiej droga została uprzątnięta. Straż pouczyła pracowników firmy prowadzącej prace i uzyskała zapewnienie, że zakończą się one na początku tego tygodnia.
Kwestia zaburzenia gospodarki wodnej nie jest już jednak tak prosta. W prawie wodnym jest zapis, że właściciele gruntów mogą, w drodze pisemnej ugody, ustalić zmiany stanu wody na gruntach, jeżeli zmiany te nie wpłyną szkodliwie na inne nieruchomości lub na gospodarkę wodną. Z wnioskiem o zatwierdzenie ugody, właściciele gruntów muszą się jednak zwrócić do burmistrza. Nikt z podobnym wnioskiem do gminy nie wystąpił.
W zaistniałych okolicznościach, jak przekonuje naczelnik miejskiego wydziału gospodarki komunalnej Robert Garbarczyk, gmina może interweniować, jeśli dojdzie do negatywnych skutków nawiezienia ziemi. Takie sytuacje miały już zresztą w gminie miejsce. Jeśli przez podniesienie poziomu gruntów, woda zalewała sąsiada, sprawca zamieszania musiał na własny koszt wykonać urządzenia zapobiegające występowaniu takich sytuacji.
Teren, na którym prowadzone są prace, w planie zagospodarowania przestrzennego jest terenem leśnym, a gmina, przynajmniej na razie, nie przystępuje do jego zmiany. Poza tym to teren zalewowy, gdzie obowiązuje zakaz zabudowy.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
ŻYCIE W PEŁNI: Co mi w duszy gra? Czyli jak żyć w zgodzie ze sobą

ŻYCIE W PEŁNI: Co mi w duszy gra? Czyli jak żyć w zgodzie ze sobą

Wszyscy odgrywamy w życiu różne role. Często jednak staramy się sprostać oczekiwaniom innych, mimo że nie są one zgodne z naszymi wartościami i przekonaniami. Zdarza się również, że sami od siebie wymagamy tego, na co w rzeczywistości nie mamy ochoty. Wówczas żyjemy nie po swojemu, a robimy jedynie to, co „musimy”, bo tak „trzeba”. Warto się wtedy zatrzymać i zadać sobie kilka pytań: kim naprawdę jestem lub chcę być? W jakich sytuacjach czuję się dobrze? Co daje mi radość? Co mnie powstrzymuje? Gdy poznamy samych siebie, łatwiej będzie nam kreować swoją drogę w taki sposób, który dodaje nam energii, a nie ją odbiera.
zobacz więcej
Tak się będzie bawił Wyszków

Tak się będzie bawił Wyszków

Sławomir, Michał Szpak i Natalia Szroeder, a także „Piękni i Młodzi” – to gwiazdy tegorocznych koncertów, na które zaprasza gmina Wyszków. Kalendarz wydarzeń jest bogaty, a w nim m.in. strefa kibica podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
zobacz więcej
Podwójne uderzenie

Podwójne uderzenie

Z motocyklem i samochodem osobowym zderzyła się kierująca polonezem Dorota S. Do wypadku doszło 11 sierpnia ok. godz. 13.50 w Somiance.
zobacz więcej
Tragiczny wypadek na polu

Tragiczny wypadek na polu

Do tragicznego wypadku doszło w piątek 9 czerwca na terenie gminy Długosiodło. Podczas koszenia łąki od kosiarki rotacyjnej oderwał się jeden z noży i uderzył we właściciela pola. Niestety mężczyzna zmarł w szpitalu. Policja zatrzymała kierowcę ciągnika, miał w organizmie ponad promil alkoholu.
zobacz więcej
censor jpk
censor jpk
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
manhattan