Ile trzeba zapłacić za fotowoltaikę?

Wydarzenia

Ile trzeba zapłacić za fotowoltaikę?

12.08.2020
autor: materiał zewnętrzny
Fotowoltaika pozwala produkować prąd ze Słońca, które stanowi niewyczerpalne źródło energii. Dlatego panele na dachach domów wyrastają niczym grzyby po deszczu. Posiadanie takiej instalacji w domu jednorodzinnym, gospodarstwie rolnym, czy firmie, pozwala uniezależnić się od cen ustalanych przez zakład energetyczny. Odpowiednia moc zestawu fotowoltaicznego pozwala produkować prąd i tym samym zaprzestać pobierania energii elektrycznej z publicznej sieci. Panele fotowoltaiczne,  w których produkowany jest prąd, posiadają 25 lat gwarancji na nominalną sprawność wynoszącą 80%. Dlatego to inwestycja na lata, która się zwraca i pozwala produkować prąd z darmowej energii słonecznej. Prawidłowo podłączona instalacja działa bezobsługowo. Ile kosztuje fotowoltaika?

 

Koszt elementów fotowoltaiki

Szacunkowy koszt instalacji fotowoltaicznej zależy przede wszystkim od mocy potrzebnej do zasilania gospodarstwa domowego. W większości jednorodzinnych domów zamieszkanych przez 4-osobową rodzinę, instalacja 3 kWP jest w stanie pokryć zapotrzebowanie wszystkich urządzeń elektrycznych. Do uzyskania optymalnej mocy w takim przypadku, potrzebne jest ok. 12 paneli, przy czym koszt jednego wynosi średnio 500 zł - w zależności od producenta i parametrów. Panele zamieniają energię słoneczną na prąd stały, czyli nienadający się do zasilania urządzeń elektrycznych. Dlatego kolejnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik (konwerter), który zmienia prąd stały w zmienny, gotowy do zasilania domowej sieci. Cena tego elementu średnio wynosi 5 000 zł. Trzeba pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna może zostać rozbudowana o kolejne moduły. W takim przypadku niezbędna jest wymiana falownika na model o większej mocy. Dlatego w przypadku planowania rozbudowy instalacji w niedługim czasie, warto zamontować falownik o większej mocy, dopasowanej do rozbudowanej instalacji. Dzięki temu można uniknąć dodatkowych kosztów związanych z zakupem i montażem. Kolejnym kosztem są przewody elektryczne, które muszą spełniać odpowiednie normy. Średnia cena na rynku w zależności od przekroju wynosi 4 zł. Przewody łączą ze sobą wszystkie elementy instalacji fotowoltaicznej, dlatego muszą spełniać określone normy bezpieczeństwa. Ich całkowity koszt zależy od długości, czyli odległości paneli od licznika dwukierunkowego. Cenę fotowoltaiki sprawdzisz na columbusenergy.pl.
 

Od czego jeszcze zależy cena instalacji fotowoltaicznej?

Warto wiedzieć, że całkowity koszt instalacji nie zależy jedynie od cen elementów składowych, lecz także od pokrycia dachowego, stanu dachu i kształtu. Dachy o nietypowych kształtach, z dużą ilością okien lub kominów wymagają zastosowania specjalnej konstrukcji. W przypadku gdy montaż na dachu jest niemożliwy, konieczne jest zastosowanie dodatkowej konstrukcji nośnej do osadzenia paneli na gruncie. Dodatkowym kosztem związanym z fotowoltaiką są prace instalacyjne. Montaż paneli na dachu o prostej konstrukcji jest o wiele tańszy niż w przypadku nietypowego dachu. Dlatego przedstawiciel firmy przed podpisaniem z klientem umowy, najpierw przeprowadza wizję lokalną, podczas której wybiera najbardziej nasłonecznione miejsce, sprawdza stan i rodzaj dachu i na tej podstawie dokonuje wyceny. Trzeba pamiętać, że na rynku istnieją tanie oferty, ale może okazać się, że jakość produktów jest niska, przez co szybko mogą ulec wyeksploatowaniu. Dlatego warto skorzystać z usług firm działających w branży odnawialnej energii od kilku lub kilkunastu lat. Jednorazowy koszt inwestycji w fotowoltaikę może wydawać się wysoki, ale można go zminimalizować, dzięki bezzwrotnej dotacji z programu ,,Mój prąd". Ponadto osoby fizyczne mogą odliczyć koszty montażu i zakupu instalacji fotowoltaicznej od podatku dochodowego.

Fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością wśród właścicieli gospodarstw domowych, rolnych oraz przedsiębiorców. To ekologiczne rozwiązanie, które nie emituje do środowiska szkodliwych związków, ani nie wytwarza hałasu. Ponadto produkcja i przesyłanie prądu do domowej sieci odbywa się w sposób automatyczny i bezobsługowy. Właściciel musi jedynie co pewien czas zadbać o oczyszczanie paneli z kurzu.

MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom