Ile kosztuje badanie gruntu pod budowę domu? Ceny 2020!

Wydarzenia

Ile kosztuje badanie gruntu pod budowę domu? Ceny 2020!

14.08.2020
autor: materiał zewnętrzny
Budowa domu jednorodzinnego to masa planowania, zwłaszcza, gdy prowadzimy inwestycję systemem gospodarczym. Projekt, realizacja, wykończenie – wszystko to ma znaczenie, jednak wśród masy pomniejszych etapów często pomija się badania geologiczne gruntu. Dlaczego są tak ważne również dla nas, jako inwestorów?

 

Badania geotechniczne mogą okazać się kluczowe, zarówno dla powodzenia samej budowy, jak i przyszłego użytkowania budynku. Firma geologiczna interra-geologia.pl użyczyła nam garści informacji na temat tego, za co odpowiada geolog na budowie i ile kosztują jego usługi w 2020r.

Do czego potrzebne są badania gruntu na budowie?

Badania geologiczne dają nam szeroki obraz tego, na jakim terenie przyjdzie nam prowadzić budowę i mieszkać. Informacje te są niezbędne do prawidłowego, szczegółowego dobrania technologii fundamentowania, prac ziemnych itd. Czasem błędnie zakłada się, że jeśli sąsiad kilkaset metrów dalej postawił dom i jeszcze się on nie zawalił, to i u nas będzie podobnie. Firma geologiczna szybko może takie domniemania dla nas wyjaśnić…

Fot. Badanie geologiczne - www.interra-geologia.pl (Geolog Poznań)
 

Geolog prowadzi zarówno badania w terenie naszej działki, są to 2-3 odwierty, które pozwalają na ocenę parametrów gruntowych, opisanie przekroju profilu gruntowego, nierzadko także poziomu wód gruntowych. Badania geologiczne gruntu prowadzi się również w laboratorium, gdzie oceniane są parametry gruntowe, niezbędne do wykonania właściwych obliczeń fundamentów i prac ziemnych.
 

Gdzie zlecić badania geologiczne pod budowę domu jednorodzinnego?

Odpowiada za to wyspecjalizowana firma geologiczna. Geolog z uprawnieniami wykona za nas oględziny, dokona właściwych pomiarów, prac laboratoryjnych, a następnie przygotuje opracowanie z oceną stanu gruntu i wód gruntowych. Z roku na rok rośnie liczba firm, które oferują badania geologiczne, przez co koszt takiej usługi nieco się w ostatnim czasie unormował. Warto wybierać wśród firm, które posiadają doświadczenie, zaplecze maszynowe oraz mogą wykazać się portfolio, które potwierdza ich rzetelność. Szukając wyceny i/lub specyfikacji prowadzonych prac warto zajrzeć na interra-geologia.pl.
 

Ile kosztuje badanie gruntu w 2020 r.?

Badania geotechniczne kosztują zwykle więcej, gdy się je zaniecha… koszty naprawy takich następstw, jak pękanie fundamentów, ścian czy sufitów lub zalewanie piwnic, mogą przyprawić o zawrót głowy. Badania geologiczne gruntu mogą pomóc nam uniknąć takich zdarzeń jeszcze przed wkopaniem pierwszej łopaty.

Ile kosztuje badanie geotechniczne gruntu? Wszystko zależy od tego, jaki jest zakres usług oraz od tego w jakim regionie Polski są one prowadzone. Jednak uśredniając ceny za badania geologiczne, możemy przyjąć ok 800 – 1 200 zł za pojedynczy odwiert. Jest to kompletna cena badania – geolog wlicza w to wszystkie pośrednie działania, a także przygotowanie opracowania. To praktyka przyjęta w branży, warto to wiedzieć, by nie zostać naciągniętym przez dodatkowe opłaty. Warto pamiętać, że na gruntach słabonośnych ilość wierceń jest niestety większa. Badania hydrogeologiczne również mogą wpłynąć na ostateczny koszt.

MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom