Idziemy słuszną drogą (foto)

Wydarzenia

Idziemy słuszną drogą (foto)

10.01.2019
autor: Sylwia Bardyszewska
- mówił Jan Abramczyk, gdy rada gminy, w czwartek 10 stycznia, uchwała budżet na 2019 r. Nie wszyscy byli jednak takiego zdania, wytykając m.in. zbyt duże koszty związane z budową pl. Miejskiego.
Dochody gminy Wyszków wyniosą 173 mln zł, wydatki – 181 mln zł. Administracja pochłonie 12,6 mln zł, w tym 520 tys. zł funkcjonowanie rady miejskiej, 10,2 mln zł – urzędu miejskiego. Aż 59 mln zł gminę będzie kosztowała oświata, 7,5 mln zł – pomoc społeczna, program 500 plus – 24,2 mln zł, 6,1 mln zł – odbiór odpadów komunalnych.
 
Inwestycje
O planowanych inwestycjach pisaliśmy już na łamach NW. Przypomnijmy, że gmina zamierza m.in. przebudować drogę w Leszczydole-Działkach (I etap), zbudować łącznik między ulicami Bankową i Pułtuską, ul. Młodzieżową w Łosinnie i Perłową, rozpocząć budowę jezdni serwisowej wzdłuż ul. Pułtuskiej, od „Mrówki” do Energetyki. W budżecie jest też 7 mln zł na remont ul. Centralnej (w tym 3 mln zł dofinansowania).
Wyszków chce dołożyć powiatowi do budowy chodników przy drogach w Leszczydole-Pustkach i Drogoszewie oraz kolejnego etapu przebudowy drogi Wyszków – Rybno – Kręgi – Somianka.
Na budowę chodników i miejsc postojowych przeznaczono 450 tys. zł. W tej kwocie jest głównie budowa parkingu naprzeciwko Szkoły Podstawowej nr 1.
W przyszłym roku gmina chce przygotować dokumentacje kilku ważnych inwestycji, m.in. przebudowy fatalnego dojazdu do Szkoły Podstawowej nr 4 i ul. Piłsudskiego od ronda – skrzyżowania z ul. Serocką do ul. Sikorskiego, ul. Białostockiej od ronda ks. Mieczkowskiego do obwodnicy śródmiejskiej. W projekcie przyszłorocznego budżetu uwzględnione są również dokumentacje budowy ulic Akacjowej, Letniskowej i Składanowskiego oraz przebudowy dawnego hotelu WOSiR na potrzeby Ośrodka Pomocy Społecznej.
W 2019 r. rozpocznie się budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Leszczydole Starym. Są też dwie inwestycje kanalizacyjne. II etap kanalizacji os. Zakręzie i rozpoczęcie budowy sieci na osiedlu wzdłuż ul. Świętojańskiej.
Gmina zamierza rozpocząć wymianę oświetlenia w mieście na energooszczędne, wykupić 9 mieszkań socjalnych na powstającym osiedlu WTBS przy ul. Łącznej, kupić dwa samochody służbowe, dofinansować remont oddziałów kardiologicznego i wewnętrznego w wyszkowskim szpitalu.
Kwota 950 tys. zł widnieje przy pozycji przebudowa pl. Miejskiego. – W trakcie realizacji okazało się, że firma nie zdążyła zrealizować wszystkich zaplanowanych prac budowlanych. Otwarcie dla mieszkańców planowane jest na pierwsze półrocze 2019 r. – zapowiedział skarbnik gminy Dariusz Korczakowski.
Nierozliczona jest również felerna przebudowa ul. Sowińskiego i Dworcowej. Gmina ma zarezerwowane 3 mln zł, ale nierozstrzygnięta pozostaje jeszcze kwestia kar dla wykonawcy.
Budowane będą place zabaw na os. Matejki i w Lucynowie. Zaplanowane są również środki na koncepcję placu zabaw na os. Zapole. Infrastruktura rekreacyjna, z dofinansowaniem, powstanie w Łosinnie, Leszczydole-Działkach i Fideście. 
W sumie na inwestycje gmina przeznaczy 30 mln 636 tys. zł. Zadłużenie na koniec roku ma wynieść 33,4 mln zł.
 
Żeby za długo się nie szarpać
Za budżetem zagłosowało 16 radnych, 4 wstrzymało się od głosu. – Docenieni zostaliśmy przez wyborców, że idziemy słuszną drogą – uznał Jan Abramczyk.
Jednym z radnych wstrzymujących się był Adam Szczerba. – W kampanii było wiele nawiązań do budżetu obywatelskiego, a takich rozwiązań w tym projekcie nie widzę – argumentował. – W kwestii pl. Miejskiego podnosiłem już, że po pierwsze inwestycja jest za późno rozpoczęta, po drugie mieliśmy rok wyborczy, więc inwestycje były dużo droższe. W sumie plac kosztuje 7,2 mln zł. Poza tym są inwestycje zaprojektowane i niewykonywane, a powinny mieć pierwszeństwo.
Burmistrz Grzegorz Nowosielski zapewnił, że budżet obywatelski zostanie wprowadzony na 2020 r.: - Ze względu na termin wyborów, przygotowania budżetu nie mogliśmy zrobić teraz. Przypominam, że do 15 listopada burmistrz jest zobowiązany przedstawić projekt budżetu. Potrzebna jest zmiana przepisów, żeby wprowadzić budżet partycypacyjny.
Zdaniem burmistrza optymistyczne oceny, że po wyborach inwestycje będą tańsze, są nieuzasadnione: - Koszty pracy nie spadają, a rosną, obniżek materiałów budowlanych nie obserwujemy. Pl. Miejski nie kosztuje więcej, niż był zakładany.
Wniosek o zmianę w załączniku inwestycyjnym zgłosił Paweł Turek: - Na komisji pan skarbnik mówił w imieniu burmistrza, że powinny być realizowane inwestycje już zaczęte. Dlatego proponuję, żeby zamiast łącznika ul. Bankowej i Pułtuskiej, gdzie nie ma pozwolenie na budowę i nie jest uregulowana część gruntów, wprowadzić budowę ul. Świętego Mikołaja (I i II etap) w Rybienku Nowym. Pozwolenie na budowę zostało wydane w 2016 r., w 2019 traci ważność.
O nieuwzględnienie tego wniosku apelował Wojciech Chodkowski, przewodniczący Osiedla nr 7: - To centrum miasta. Mamy środki na pl. Miejski, więc jak parę metrów dalej utrzymywać taki stan? Zagęszczenie, zaludnienie jest tam największe. Rondo przy banku jest często zablokowane. 
- Poza komunikacją, estetyką jest argument bezpieczeństwa. Policja wnioskuje o drogi z oświetleniem, żeby wypłoszyć osoby, które zbierają się tam w krzakach – dodał Grzegorz Nowosielski. – Mamy decyzję ZRID, której skutkiem jest pozyskanie gruntów i pozwolenie na budowę. Poza tym za 500 tys. nie rozwiążemy problemu komunikacyjnego, o którym mówi pan Paweł. W ciągu roku znajdziemy środki, żeby pozwolenia na budowę nie stracić.
- Żeby za długo się nie szarpać, to jak pan widzi kwestię dokończenia tej inwestycji? Żebyśmy mogli dojść do porozumienia – o ul. Świętego Mikołaja dopytywał Dariusz Glinka.
- Nie sprowokuje mnie pan do tego, żeby obsadzać w terminach poszczególne inwestycje. Wniosków budżetowych mamy na 80 – 100 mln, a budżet – 30 mln – odparł burmistrz. – Przez ostatnią kadencję Rybienko Nowe miało dużą skalę inwestycji. Będziemy je kontynuować, ale spektrum potrzeb jest duże.
Przypomniał o tym Marek Curuł, sołtys Kamieńczyka: - Kamieńczyk, jak widać, nie ma radnego. Słowa Kamieńczyk w budżecie nie doczytałem się. Ani inwestycji drogowej, ani placu zabaw. Mieszkańcy od lat wnioskują o kontynuację ul. Mazowieckiej. Krótki kawałek, bo 240 m. Są sprzedawane działki w Kamieńczyku, dobrze by było, żeby te pieniądze wracały.
Za wnioskiem radnego Turka zagłosowało 5 radnych, 15 było przeciwnych.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku