I ja to zrobię (foto)

Wydarzenia

I ja to zrobię (foto)

29.09.2018
autor: Sylwia Bardyszewska
Wyszków to nie tylko centrum i place miejskie. Ale również miejsce, gdzie jesteśmy obecnie. Ul. Przemysłowa jest jednym z przykładów, gdzie inwestycje są niezbędne, gdzie są od lat pomijane – mówił kandydat na burmistrza Piotr Turek 28 września na zorganizowanej „w terenie” konferencji prasowej. Tematem spotkania było również płatne parkowanie, lokalne podatki i opłaty za śmieci.
- A ulica obok robiona jest drugi raz w ciągu 10 lat. Można by wiele ulic takich jak Przemysłowa wymienić: Broniewskiego, Matejki, Kwiatowa, brak wodociągu w Ślubowie, Kamieńczyku – dodał kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego.
 
Śmieci
Piotr Turek deklaruje obniżenie opłaty za wywóz śmieci. - Na spotkaniach mieszkańcy wielokrotnie stawiali mi pytanie, dlaczego w naszej gminie jest tak wysoka? Dlaczego w innych gminach może być taniej? Dlaczego w innych gminach opłata może być uzależniona od wielkości rodziny? Uważam, że trzeba ją obniżyć i ja to zrobię. W innych gminach nie jest tak, że wszyscy członkowie gospodarstwa płacą taką samą kwotę. Uzależnione jest to od wielkości rodziny.
- Za jedną osobę przykładowo płacimy 10 zł, a drugą np. 9 czy 8 – dodał Krzysztof Rogowski, kandydat do rady miejskiej. - W Leszczydole-Nowinach po jednej stronie mamy gminę Rząśnik, po drugiej gminę Wyszków. A różnice w opłacie za śmieci są widoczne. Sąsiad za płotem płaci mniej.
- Jeśli mamy gospodarstwo pięcioosobowe, to nie znaczy, że produkuje pięć razy więcej śmieci niż jedna osoba – uzupełnił Jacek Bachański, kandydat do rady powiatu.
- Gmina nie może zarabiać na śmieciach. Ale nikt nie powiedział, że w jakiś sposób nie może wspomóc mieszkańców. Nie chodzi o to, że powinna dokładać, ale o to, żeby gmina była dla mieszkańców, a nie mieszkańcy dla gminy – dodał Piotr Turek.
 
Podatki
Kandydat na burmistrza deklaruje również obniżenie podatków od nieruchomości mieszkalnych: - Chciałabym, żeby to stało się impulsem do tego, żeby w Wyszkowie nie tylko żyło się fajnie, ale i tanio. Żeby młodzi ludzie chcieli budować swoje domy w Wyszkowie. Żeby Wyszków stał się atrakcyjniejszy od wszystkich innych okolicznych miast.
- Żeby miasto się rozwijało, cały czas musi być napływ nowych mieszkańców. A jeśli młodzi uciekają, to miasto się nie rozwija, dochodów jest mniej – dodał Jacek Bachański. - Burmistrz może skupować działki, dzielić je i robić tereny pod zabudowę jednorodzinną. Im więcej będzie takich terenów, to cena nieruchomości będzie niższa. Wyszków ma dużo możliwości. A najpierw trzeba przygotować infrastrukturę.
- Nie mówimy o Warszawie, tylko miastach typu Pułtusk, Ostrołęka, Ostrów. Ktoś stamtąd nie musi się wyprowadzić do Warszawy, ale do Wyszkowa – kontynuował Piotr Turek.
- To pierwsze kroki do obniżenia kosztów życia w Wyszkowie, co jest moim celem – podsumował.
 
Parkowanie
Na ostatniej sesji radni miejscy przyjęli dokument „Zrównoważona polityka transportowa Wyszkowa”, którego autorzy proponują m.in. wprowadzenie w centrum miasta płatnego parkowania.
- Jestem zdecydowanym przeciwnikiem wprowadzenia płatnej strefy parkowania – podkreślił Piotr Turek. - Spowoduje ona tylko, że samochody, które zatrzymywały się w centrum, przeniosą się np. do spółdzielni mieszkaniowych, gdzie mieszkańcy będą mieli jeszcze większe problemy z zatrzymywaniem się, zaparkowaniem auta. Spółdzielnie będą musiały swoje parkingi ogradzać, stawiać szlabany. Weźmy też szkoły, gdzie i tak nie ma gdzie stanąć.
- Jaki jest pana pomysł na uporządkowanie parkowania w centrum, bo problem rzeczywiście jest – pytamy.
- To konsekwencja długoletniej polityki, w której miejsca parkingowe w ogóle nie były planowane, co przy rozwijającym się mieście jest niezmiernie ważne. Płatne parkowanie na pewno nie jest rozwiązaniem – odpowiada Piotr Turek. - Trzeba poczekać na zakończenie parkingu typu parkuj i jedź przy ul. Leśnej, który miał być lekiem na całe zło. Lepiej wprowadzić metodę zachęty, a nie kary. Co więcej, w dokumencie, który był wczoraj przyjęty, po 2020 r. ta strefa się znacząco rozszerza, obejmuje większą część Wyszkowa.
- Ludzie, którzy jeżdżą do Warszawy, gdzie zostawiają samochody? Tam, gdzie odjeżdża komunikacja. Dlatego trzeba wprowadzić system zachęt, żeby im się opłacało zostawić samochód na tym parkingu i odjechać do Warszawy. To m.in. bezpłatna komunikacja. Żeby ludzie czuli korzyść z tego. I tu rzeczywiście gmina będzie musiała dofinansować – uważa Jacek Bachański.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Jak często stosować maski do twarzy?

Jak często stosować maski do twarzy?

Maseczki kosmetyczne zdobywają coraz więcej zwolenników i stają się nieodłącznym elementem rytuałów pielęgnacyjnych wielu osób. Ich popularność wynika nie tylko z bezpośrednich efektów, takich jak poprawa kondycji skóry, ale również z tego, że stanowią one doskonałą okazję do stworzenia domowego spa i poświęcenia czasu na dbałość o urodę. Przy wyborze maseczki, wiele osób zastanawia się nad tym, jak często można ją stosować, aby osiągnąć najlepsze efekty bez ryzyka nadwyrężenia skóry.
zobacz więcej
PiS: Negujemy zdradę wyborców przez dwie radne

PiS: Negujemy zdradę wyborców przez dwie radne

- Kategorycznie negujemy zdradę wyborców przez dwie radne - czytamy w oświadczeniu nowo wybranych z list PiS radnych miejskich. Zapewniają, że nie ma możliwości, by zawiązali koalicję ze Wspólnotą Samorządową.
zobacz więcej
Kalosze dziecięce - przydatne każdą porą roku

Kalosze dziecięce - przydatne każdą porą roku

Niezależnie od tego, czy na zewnątrz świeci słońce, czy też pogoda przynosi deszczowe chwile, kalosze dziecięce pozostają nieocenionym elementem garderoby najmłodszych. Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niezbędne wyłącznie w czasie jesiennych pluch lub wiosennego roztopu, to jednak ich użyteczność rozciąga się na cały rok. Prawidłowo dobrany model zapewni dziecku komfort, ochronę i nieograniczoną swobodę podczas wszelkich aktywności na świeżym powietrzu. Odkryjmy zatem, dlaczego kalosze dziecięce są niezastąpione przez wszystkie cztery pory roku.
zobacz więcej
Kłusownik w rękach policji (FOTO)

Kłusownik w rękach policji (FOTO)

Zakładał wnyki w lesie, a na swojej posesji miał narzędzia do wytwarzania następnych. 65-letni kłusownik wpadł w ręce wyszkowskich policjantów. Zgodnie z prawem łowieckim grozi mu kara do 5 lat więzienia.
zobacz więcej