Gmina zaciągnie ponad 10 milionów kredytu

Wydarzenia

Gmina zaciągnie ponad 10 milionów kredytu

23.07.2019
autor: Sylwia Bardyszewska
Dokładnie 10.283.032,42 zł zamierza w tym roku zaciągnąć gmina Wyszków na realizację zaplanowanych inwestycji.
 
Decyzję w tej sprawie radni miejscy podejmą na najbliższej sesji. - Kwota i sam kredyt wynikają z uchwały budżetowej podjętej na początku roku - na wspólnym posiedzeniu komisji rady miejskiej przypomniał skarbnik gminy Dariusz Korczakowski. - To dobry czas na zaciągnięcie kredytu, czas dobrych stawek na rynku bankowym, stopy procentowe są na dosyć atrakcyjnym poziomie.
W projekcie uchwały napisane jest, że źródłem pokrycia będą wpływy z tytułu udziału gminy w podatku dochodowym od osób fizycznych. Paweł Turek zauważył, że wprowadzane przez rząd obniżki stawki PIT i podatkowe zwolnienia młodych uderzą w samorządy. Gmina Wyszków nie szacowała jeszcze, jak bardzo, ale na spłatę kredytu nie będzie to miało wpływu. - To są rzeczywiście strzały w samorząd. Obniżki, stawki reglamentowane, to wszystko w nas uderza - przyznał Dariusz Korczakowski.
W uchwale mowa jest o zaciągnięciu kredytu do wysokości 10.283.032,42 zł. Jeśli gmina wykorzysta tę możliwość, zadłużenie na koniec 2019 r. będzie wynosiło ok. 33,5 mln zł. - To nie jest zadłużenie nadmierne - uspokajał skarbnik.
W tym roku gmina planuje spłacić 4,5 mln zł, w przyszłym - 5,5 mln zł. - Ale dzięki temu w tym roku uda się sporo rzeczy zrobić, a w kolejnych latach taniej nie będzie - dodał skarbnik.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom