Gmina musi nadążyć za rozwojem sołectw

Wydarzenia

Gmina musi nadążyć za rozwojem sołectw

18.09.2018
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. Masz Wybór
Chcemy być tymi, którzy równo traktują mieszkańców miasta i ościennych miejscowości. Żeby w kwestii inwestycji równo traktować wszystkie sołectwa, nie tylko te, gdzie sołtysi czy radni są po stronie burmistrza – na sobotniej konferencji prasowej mówił Dariusz Andrzejewski, kandydat na burmistrza komitetu Masz Wybór.
Konferencję Masz Wybór zorganizował przy ul. Leśnej, gdzie kończy się Wyszków, a zaczynają Leszczydoły. – Spotykamy się na pograniczu obszaru miejskiego i wiejskiego. To droga, która łączy kilka wiosek, Leszczydoły Stary, Pustki, Podwielątki, Łosinno – zauważyła Monika Bieżuńska, sołtys Leszczydołu Starego.
Wśród głównych problemów mieszkańców wiosek wymieniła brak chodników, ścieżek rowerowych i dróg: - To wielka gorączka mieszkańców, szczególnie w okresie jesienno-zimowym i zimowo-wiosennym, kiedy nie mogą dojechać do swoich posesji. Gorzej, kiedy nie może dojechać karetka, a już takie sytuacje były. 
- Specjalnie wybrałam to miejsce, żeby pokazać obietnice pana burmistrza – mówiła. – Słyszałam je 8 lat temu, i 4 lata temu, kiedy kandydował na stanowisko burmistrza. Kiedy słyszę, jak pan burmistrz mówi, że jest słowny i spełnia obietnice, to po prostu nie zgadzam się z tym. Tu mamy chodnik niedokończony już od kilku lat. Słyszę teraz, że zostanie zrobiona ścieżka rowerowa na ul. Pułtuskiej w stronę Olszanki. Bardzo się cieszymy. Chodzi mi głównie o dzieci, które przemieszczają się do szkół. Mieliśmy tu poważny wypadek. Jest niebezpiecznie, a dzieci są mniej uważne. Są też osoby starsze.
Mieszkańcy Leszczydołu Starego cieszą się z chodnika, ale powstawał przez kilka lat. – Nie może być tak, że w jednych miejscowościach robi się to w jednym roku, a w innych przez 5 czy 6 lat – podkreśliła Monika Bieżuńska. – Jest to przykład nieprzemyślanych strategii, jeśli chodzi o inwestycje. Wioski są w tych inwestycjach pomijane. Na wsiach też się robi, ale inwestycji jest dużo, dużo mniej niż w mieście. Nie chcemy nikomu dopiec, tylko pokazać, jak to wygląda. Nie ma równego traktowania. Słyszę, że nie mamy swojego przedstawiciela w radzie, nie ma kto nas wspierać i inwestycje nie są realizowane. I to mnie najbardziej boli. Inwestycje powinny być realizowane według potrzeb ludzi, po kolei. Słyszę, że nie mamy pieniędzy, a w ostatniej chwili znajduje się 200 tys. zł, czy dokłada się pół miliona do pl. Miejskiego czy parkingu Parkuj i Jedź. Ten parking jest niedaleko nas. Podobno zrobiony jest dla mieszkańców wiosek, żebyśmy mogli zostawiać samochody i korzystać z komunikacji miejskiej. Ja np. z tego parkingu nie skorzystam i słyszę takie głosy od mieszkańców okolicznych wiosek. Każdy woli sam podjechać tam, gdzie chce. Ten parking wg mnie nie jest zrobiony z myślą o mieszkańcach wiosek. Te pieniądze można było zainwestować w drogi, chodniki czy ścieżki rowerowe na wsiach.
- W powiecie wyszkowskim jest dużo mniejszych gmin wiejskich, które od dawna mają bardziej rozwiniętą infrastrukturę, niż u nas – w sołectwie bardzo blisko miasta – potwierdziła jedna z mieszkanek.
Grzegorz Gajewski z Rybienka Nowego wskazał, że podobna sytuacja jest na os. Bajkowym: - Wielokrotnie składaliśmy wnioski o budowę dróg, zbierając podpisy. Były odrzucane, a w ostatnim roku jest inwestycja na ul. Świętego Mikołaja, Dobrej Wróżki i kolejnych, ale w budżecie przeznaczono na to tylko pół miliona złotych. Chyba nastąpiła jakaś pomyłka, która, mimo interwencji, nie została poprawiona.
- Chcemy też podnieść kwestię „zwijania” obszarów wiejskich – podkreślił Grzegorz Gajewski. – Widzimy to na przykładzie naszej koleżanki Pauliny Stosio-Denis, która walczyła o utrzymanie punktu bibliotecznego w Lucynowie. Chcemy ożywienia życia publicznego na terenach wiejskich z wykorzystaniem szkół, jednostek straży. Przy pomocy specjalistów z WOSiR chcemy stworzyć programy aktywności dla młodzieży, żeby wraz z nauczycielami wychowania fizycznego przygotowali program atrakcyjny dla młodych ludzi. Podobnie w dziedzinie kultury: chcemy zaangażować animatorów na terenach wiejskich. Szkoły są wykorzystywane do połowy dnia. 
- Chcemy, żeby szkoły na terenach wiejskich stały się centrami społecznymi, żeby był tam ogólnodostępny Internet, żeby czas mogli spędzać nie tylko dzieci, ale i rodzice. Gmina musi nadążyć za rozwojem sołectw – dodał Dariusz Andrzejewski.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Pijaną nastolatkę policja znalazła na placu zabaw

Pijaną nastolatkę policja znalazła na placu zabaw

Pijana 14-latka leżała na ławce przy placu zabaw. Wyszkowscy policjanci natychmiast udzielili jej pomocy przedmedycznej, przed przyjazdem pogotowia ratunkowego.
zobacz więcej
Materace dla sportowców: Jak wspierają regenerację i wydajność

Materace dla sportowców: Jak wspierają regenerację i wydajność

Sen jest nieodzownym elementem życia każdego sportowca, równie ważnym jak trening czy odpowiednia dieta. To podczas snu nasze ciało przechodzi przez procesy regeneracji i odpoczynku, które są kluczowe dla utrzymania wysokiej wydajności i zdrowia. W sporcie, gdzie każdy detal ma znaczenie, jakość snu może być tym decydującym czynnikiem, który wpływa na różnicę między sukcesem a porażką. W tym artykule skupimy się na znaczeniu dobrego materaca dla sportowców i tym, jak może on wspierać ich regenerację i wydajność.
zobacz więcej
Półtora tysiąca paczek nielegalnych papierosów

Półtora tysiąca paczek nielegalnych papierosów

Prawie 1.500 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy policjanci z wydziału dw. z przestępczością gospodarczą i korupcją znaleźli u 38-latka z powiatu wyszkowskiego. Straty na rzecz Skarbu Państwa oszacowano na kwotę ok. 40 tys. zł.
zobacz więcej
Ćwiczenia policji, strażaków i wojska w szpitalu (FOTO)

Ćwiczenia policji, strażaków i wojska w szpitalu (FOTO)

Do szpitala w Wyszkowie wkroczył mężczyzna. Był agresywny, miał broń, groził, że spali budynek. Do akcji wkroczyły służby ratunkowe. Na szczęście to tylko scenariusz ćwiczeń służb, które mają sprawdzić gotowość, koordynację i współpracę w zakresie prowadzenia akcji ratunkowych, a pracownicy szpitala praktyczną znajomość procedur w sytuacji kryzysowej.
zobacz więcej