Gdzie wolne miejsca w szkołach średnich?

Wydarzenia

Gdzie wolne miejsca w szkołach średnich?

25.07.2019
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.)
W czwartek 25 lipca szkoły średnie podały listy przyjętych uczniów. Rekrutacja uzupełniająca rozpocznie się 26 lipca. Będzie już znacznie spokojniejsza, bo wolnych jest jeszcze 160 miejsc, w tym 70 dla absolwentów gimnazjów i 96 - absolwentów szkół podstawowych. Miejsc nie brakuje w liceach i technikach.
 
W wyniku reformy w tym roku naukę rozpoczną absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych, czyli dawnego i nowego systemu edukacji. Będą chodzili do różnych klas: gimnazjaliści - trzyletnich liceów i czteroletnich techników, absolwenci klas VIII szkół podstawowych - czteroletnich liceów i pięcioletnich techników.
W sumie absolwenci szkół starego i nowego typu aplikowali do 38 oddziałów (nie licząc ZDZ). Widząc liczbę wniosków, starostwo podjęło decyzję o utworzeniu dla absolwentów podstawówek jednego dodatkowego oddziału w ILO, o profilu matematyczno - biologiczno - chemicznym. Dodatkowo liczbę uczniów w klasach zwiększono do 32. Dla absolwentów podstawówek jest też jedna dodatkowa klasa liceum w ZS1, o profilu społeczno - przyrodniczym. Jeden oddział szkoły branżowej I stopnia, klasa wielozawodowa powstała CEZiU.
Po podaniu list osób zakwalifikowanych okazało się, że miejsc zabrakło dla ok. 300 uczniów. Na potwierdzenie woli nauki w danej szkole kandydaci mieli czas do środy 24 lipca do godz. 10. Spodziewano się, że sytuacja ulegnie wówczas zmianie. W sumie zakwalifikowanych do przyjęcia na podstawie wyborów zostało 1.782 uczniów, w tym 835 po gimnazjum i 947 po szkole podstawowej. Przyjętych zostało 1.617, z tego 763 to absolwenci gimnazjów i 854 absolwentów szkół podstawowych, a 165 osób widniejących na listach zakwalifikowanych nie dostarczyło oryginałów dokumentów. 
Na dzień 25 lipca, czyli na zakończenie I etapu rekrutacji, w 100% uczniowie potwierdzili wolę nauki w ZS nr 1 w klasach licealnych i technicznych. W tej jednostce edukacyjnej pozostały jedynie 3 wolne miejsca w szkole branżowej po gimnazjum.
W CEZiU w klasach technikum wolne są 22 miejsca, zarówno dla absolwentów gimnazjum, jak i szkół podstawowych. Pojedyncze wolne miejsca są w III LO w klasie bezpieczeństwo publiczne; 29 miejsc wolnych czeka dla kandydatów do szkoły branżowej.
Najwięcej wolnych miejsc w każdym z 5 profili klas w rekrutacji uzupełniającej ma ILO – w sumie 60.
Absolwenci gimnazjów mają 70 wolnych miejsc: w liceach – 28, w technikach – 22, w szkołach branżowych – 20. Dla absolwentów podstawówek w sumie jest jeszcze 96 miejsc: w liceach – 38, technikach – 22, szkołach branżowych – 36.
- Zgodnie z naszymi przewidywaniami z blisko 400 uczniów aplikujących spoza terenu naszego powiatu duża liczba młodzieży nie doniosła oryginałów dokumentów, a przypomnę, że średnia coroczna liczba przyjętych w danym roku szkolnym z Pułtuska, Węgrowa czy innych powiatów oscylowała wokół 100 osób - komentuje wicestarosta Leszek Marszał. - Było to swoistego rodzaju rekrutacja zapobiegawcza, mając na uwadze medialne doniesienia o braku miejsc. Młodzież rekrutowała w kilku systemach, a my, niestety, nie mieliśmy podglądu głównie na system warszawski. Ostatecznie nie wiedzieliśmy, która preferencja pierwszego wyboru była na 1 miejscu. Mając na uwadze wolne miejsca, czyli minimum 160, i martwiącą nas liczbę osób niezakwalifikowanych w rekrutacji podstawowej, czyli 65 absolwentów gimnazjów i 68 absolwentów szkół podstawowych, myślę, że wyszliśmy naprzeciwko oczekiwaniom młodzieży oraz rodziców i sam czas rekrutacji uzupełniającej będzie dla nas wszystkich mniej nerwowy. Szczególnie słowa podziękowania kieruję do dyrekcji i pracowników szkół, którzy dokładają i dołożą wszelkich starań, żeby proces przebiegał sprawnie.
 
Gdzie wolne miejsca?
 
I Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida
klasy po gimnazjum - 24
lingwistyczno-prawnicza - 6
matematyczno-fizyczno-informatyczna - 7
biologiczno-chemiczna - 3
społeczno-geograficzna - 5
matematyczno-biologiczno-chemiczna - 3
klasy po szkolne podstawowej - 36
lingwistyczno-prawnicza - 11
matematyczno-fizyczno-informatyczna - 7
biologiczno-chemiczna - 9
społeczno-geograficzna - 4
matematyczno-biologiczno-chemiczna - 5
 
III LO w Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik”
klasy po gimnazjum
Liceum Bezpieczeństwa Publicznego - 4
klasy po szkole podstawowej
Liceum Bezpieczeństwa Publicznego - 2
 
Technikum Nr 2 w CEZiU „Kopernik”
klasy pod gimnazjum - 22
technik handlowiec - 12
technik logistyk - 6
technik pojazdów samochodowych - 3
technik spedytor - 1
klasy po szkole podstawowej - 22
technik elektryk - 4
technik handlowiec - 8
technik logistyk - 4
technik pojazdów samochodowych - 4
technik spedytor - 2
 
Branżowe szkoły I stopnia
klasy po gimnazjum
ZS1 - 3
CEZiU - 3
ZS w Długosiodle 14
klasy po szkole podstawowej
CEZiU - 26
ZS w Długosiodle - 10
 
Terminarz rekrutacji uzupełniającej
26 lipca godz. 8 - 30 lipca godz. 12: składanie wniosków o przyjęcie do szkoły
do 16 sierpnia: weryfikacja wniosków o przyjęcie do szkoły
19 sierpnia godz. 12: podanie do wiadomości list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych
19 sierpnia godz. 12 - 27 sierpnia godz. 16: potwierdzenie woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginałów dokumentów
28 sierpnia godz. 10: podanie list kandydatów przyjętych i nieprzyjętych
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość