Edu-event w ZS nr 1 (foto)

Wydarzenia

Edu-event w ZS nr 1 (foto)

13.03.2017
autor: Elżbieta Szczuka
„Wsparcie gimnazjalisty w wyborze ścieżki edukacyjnej” to tytuł spotkania edukacyjnego, które 9 marca odbyło się w Zespole Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie. Jego celem było zaprezentowanie szkoły, przedstawienie oferty edukacyjnej oraz pokazanie, w jaki sposób absolwenci gimnazjów rozwinęli się, kontynuując naukę w „Skłodowskiej”.
Na spotkanie przybyli m.in. wicestarosta Adam Mróz, przedstawiciele samorządów, dyrektorzy gimnazjów powiatu wyszkowskiego i okolicznych gmin. 
- Chcemy przedstawić państwu trochę informacji, które być może będą bardzo przydatne – zebranych przywitał dyrektor ZS1 Marian Popławski. – Reforma wchodzi z wielkim rozmachem do szkół, to ostatnia okazja, żeby spotkać się z dyrektorami gimnazjów.
Wspomniał, że w ZS1 jest ponad 200 uczniów, którzy ukończyli gimnazja w innych niż wyszkowski powiatach. Połowa absolwentów ZS1 podejmuje studia wyższe.
Prezentację na temat szkolnictwa ponadgimnazjalnego w powiecie przedstawił naczelnik wydziału edukacji starostwa Krzysztof Arbaszewski. W reformie oświaty przewidziano, że dotychczasowe szkoły zawodowe będą przekształcone w branżowe. Starostwo planuje, że szkoły branżowe powstaną w ZS1, CEZiU Kopernik i, być może, w Długosiodle. 
Przedstawił kilka danych ze sprawozdania oświatowego na rok 2015/6. Na razie notowany jest spadek liczby uczniów szkół ponadgimnazjalnych, zwiększenie ma nastąpić po roku szkolnym 2022/23. Aktualnie w szkołach prowadzonych przez powiat kształci się w 16 zawodach, największym zainteresowaniem cieszą się kierunki: gastronomiczny, mechaniczny, cyfrowe programy graficzne. Uczniowie biorą udział w projektach unijnych. Zdawalność matur wynosi 81%, jest to jedna z najwyższych w zestawieniu z innymi powiatami.
- Szkolnictwo ponadgimnazjalne jest dobrze w Wyszkowie rozwijane i są szanse edukacyjne dla młodzieży i absolwentów – podsumował.
Informacje o uczniach ZS nr 1 (w 34 oddziałach kształci się ponad 900 osób), atuty szkoły i ofertę edukacyjną (np. realizowanie projektów edukacyjnych, wyjazdy na zagraniczne praktyki, winda dla niepełnosprawnych) omówiły szkolne doradczynie zawodowe: Bogusława Pawelska-Kozon i Katarzyna Zglinicka. Wstępem był zaprezentowany przez piątkę uczniów wiersz „Moja szkoła”, napisany przez ich koleżankę Łucję Borkowską. Przedstawiono nazwiska uczniów (podano, jakie gimnazja ukończyli), którzy osiągnęli sukcesy w konkursach, otrzymali stypendia premiera itp.
Na przyszły rok szkolny ZS1 proponuje naukę w następujących klasach: 
  • liceum ogólnokształcące: klasa lingwistyczno-europejska, prawno-administracyjna, społeczno-przyrodnicza; 
  • technikum: żywienia i usług gastronomicznych, budowlane, hotelarskie, obsługi turystycznej, cyfrowych procesów graficznych; 
  • szkoła branżowa I stopnia: kucharz, wielozawodowa.
Pogadankę na temat aspiracji uczniów wygłosiła Grażyna Majewska, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
Goście podziękowali dyr. Popławskiemu za tę interesująca inicjatywę. Wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez uczniów klas gastronomicznych.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość