Dylemat lidera

Wydarzenia

Dylemat lidera

13.09.2017
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.)
W poniedziałek 2 października do Wyszkowa przyjedzie profesor Andrzej Blikle. W WOK „Hutnik” wygłosi wykład na temat trendów i kierunku zmian w obszarze zarządzania „Dylemat lidera – przemoc czy partnerstwo”.
Prof. Andrzej Blikle jest informatykiem, profesorem nauk matematycznych, członkiem Rady Języka Polskiego, pracownikiem naukowym, specjalistą w zakresie matematycznych podstaw informatyki, a także mistrzem cukierniczym. Nazywany jest guru firm rodzinnych.
 „Wielu menedżerów dało się uwieść złudzeniu, że zarządzanie za pomocą przemocy jest łatwe. Wystarczy kazać coś zrobić i to coś będzie zrobione. Niestety najczęściej tak się nie dzieje. Wbrew pozorom bowiem, posłużenie się przez lidera narzędziami przemocy prowadzi do sytuacji, w której nie tylko jego podwładni, ale również on sam zostaje zmuszony do wielu działań i zachowań. Lider, który wybrał przemoc, musi sam wszystkiego dopilnować. Na ludziach, którym kazano, trudno bowiem polegać. Oni zrobią jedynie to (i też nie zawsze!), co im polecono, i ani trochę więcej.
Styl przemocowy ma swoje źródło w braku zaufania. Liderzy przemocy zakładają, że ludzie są z natury leniwi i nieuczciwi…
Tak więc brak zaufania prowadzi do działań przemocowych, a one rodzą zachowania obronne, które ten brak zaufania nasilają. Spirala przemocy i nieufności sama się nakręca, a to dla lidera oznacza bolesną samotność. 
Dzisiejsza nauka (psychologia społeczna) i biznesowa praktyka w całości odrzucają tak rozumiane motywowanie. W to miejsce zalecają pracować nad budowaniem partnerstwa, zaufania i poczucia odpowiedzialności, eliminowaniu współzawodnictwa na rzecz współpracy, premii, prowizji i bonusów na rzecz motywacji godnościowej. Ta ostatnia polega na odwoływaniu się do naturalnej potrzeby każdego człowieka by mógł być dumny z tego, co robi i kim jest. 
Lider partnerstwa nie wydaje poleceń, co kto ma zrobić, bo jego zespół wie to bez niego. 
Nie organizuje współzawodnictwa, ale współpracę. Nie ocenia ludzi, ale ich wspiera, a jeżeli rozmawia z kimś o jego postępach, to nie po to, aby zdecydować o jego awansie lub degradacji, ale aby ustalić, co tej osobie jest potrzebne do rozwoju.
Lider partnerstwa nigdy nie jest samotny. Jest otoczony ludźmi, którzy są gotowi go wesprzeć i to nie tylko wtedy, gdy wszystko idzie dobrze, ale też i w chwilach porażek i zwątpień. Wybaczą mu też błąd i pomogą usunąć jego skutki.”
To fragment treści wykładu profesora Andrzeja Bliklego, którego w rozszerzonej wersji będzie można wysłuchać 2 października w Wyszkowie; początek o godz. 10.50. Przedsiębiorców, menadżerów, szefów zespołów pracowniczych, dyrektorów szkół, osoby zarządzające w strukturach samorządowych, liderów społecznych zapraszają Gmina Wyszków, Przedsiębiorczy Wyszków i Wyszkowskie Centrum Rozwoju Biznesu.
Wybory 2024 - Janina Orzełowska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość