Duże zainteresowanie kolektorami

Wydarzenia

Duże zainteresowanie kolektorami

29.06.2016
autor: Sylwia Bardyszewska
Ponad 300 osób skorzystało z dyżuru eksperckiego w sprawie budowy kolektorów słonecznych w prywatnych gospodarstwach. Już następnego dnia urzędnicy przyjęli prawie 300 wniosków. – Wszyscy mieli mieć równe szanse – na sesji rady miejskiej wątpliwości zgłosiła sołtys Leszczydołu Starego Monika Bieżuńska.
Wniosek „Czyste powietrze – odnawialne źródła energii (OZE) w Wyszkowie” gmina zamierza złożyć do unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Zadanie obejmować będzie zakup i instalację kolektorów słonecznych do podgrzewania ciepłej wody użytkowej dla istniejących budynków jednorodzinnych, co ma na celu ograniczenie tzw. niskiej emisji. Samorząd wystąpi o dofinansowanie, pokryje też koszty dokumentacji, nadzoru inwestorskiego, mieszkańcy będą musieli wyłożyć wkład własny – ok. 20% kosztów instalacji (ok. 3 tys. zł) i przerobić instalację wewnętrzną. Przez 5 lat to samorząd byłby właścicielem urządzeń, a mieszkańcy – użytkownikami. 
W sprawie kolektorów w niedzielę 19 czerwca prowadzony był dyżur ekspercki. Zainteresowanie jest bardzo duże. – Mieszkańcy pytają, bo mają  mieć wszyscy równe szanse. Czy to prawda, że tylko 500 pierwszych osób się zakwalifikuje? – pytała sołtys Leszczydołu Starego. 
Gmina wnioski przyjmuje do 5 lipca. – Na spotkaniu było ponad 300 osób, wczoraj (ubiegły poniedziałek, dzień po spotkaniu – red.) blisko 300. Przyjmujemy wszystkie wnioski. Nie wierzę, że wszyscy podpiszą umowy, bo złożyć wniosek jest łatwiej. To jest umowa na 7 lat. Zawsze ktoś się wykrusza – uspokajała Marta Ciuraj-Makarewicz.
- Nie możemy zapewnić, że wszyscy w pierwszej kolejności dostaną – dodał burmistrz Grzegorz Nowosielski. – Przyjmujemy wszystkie wnioski, żeby też wiedzieć, jakie jest zainteresowanie.
KA-MED maj 2020
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom