Dożynki Gminy Wyszków (foto, wideo)

Wydarzenia

Dożynki Gminy Wyszków (foto, wideo)

18.08.2019
autor: Sylwia Bardyszewska
"Tradycja jest fundamentem społeczeństwa, ona daje mu poczucie bezpieczeństwa i wspólnoty". Zgodnie z tradycją, o której mówił burmistrz, mieszkańcy w niedzielę 18 sierpnia zebrali się na Dożynkach Gminy Wyszków.
 
Dożynki rozpoczęła dziękczynna Msza św. odprawiona w kościele parafii św. Wojciecha przez ks. proboszcza Romana Karasia i ks. Stanisława Borkowskiego. Do popularnej pieśni "Panie, dobry jak chleb" w kazaniu nawiązał ks. Antoni Kosiorek. Mówił o chlebie danym przez Boga, "byśmy do nieba w drodze nie ustali", ziarnie wiary, ale też chlebie od wieków będącym podstawowym pokarmem, niestety coraz częściej nieszanowanym, wyrzucanym do kosza. 
Dalsza część uroczystości odbyła się na stadionie miejskim, gdzie z kościoła przeszedł barwny korowód. Wieńce dożynkowe, jak zwykle imponujące, przygotowały sołectwa: Fidest, Gulczewo, Kamieńczyk, Leszczydół-Nowiny, Leszczydół-Podwielątki, Leszczydół-Pustki, Olszanka, Rybno, Sitno, Świniotop i Tulewo. Korowód dożynkowy prowadził wieniec Gminy Wyszków oraz starostowie dożynek Bożena i Jacek Grzegorczykowie z Leszczydołu-Nowin oraz starosta bartny Bartłomiej Durka w asyście Ryszarda Durki i Jakuba Filipowicza. Na stadionie miejskim uczestników korowodu przywitał Zespół Pieśni i Tańca Oberek. 
Zgodnie ze zwyczajem, władze gminy oraz starostwie dożynkowi podzielili się ze zgromadzonymi chlebem, osłodzonym miodem. - Nie ma chyba piękniejszej tradycji niż ta, która nakazuje łamać się chlebem. Dzieląc się z państwem bochenkiem chleba, mam poczucie, że ten gest braterstwa, przyjaźni, chęci przyjścia z pomocą drugiemu człowiekowi, jak żaden inny, zbliża ludzi do siebie - podkreślił burmistrz Grzegorz Nowosielski. - A smak chleba, którym się dzielimy, nie ma sobie równych. Chylę czoła przed cierpliwą pracą, ale także tradycją, która wiedzie nas co roku na dożynkowe święto. Tradycja jest fundamentem społeczeństwa, ona daje mu poczucie bezpieczeństwa i wspólnoty. Dbajmy o nasze polskie tradycje, bo one dają nam siłę i tożsamość. 
Dzielę się z państwem chlebem, jak z rodziną. Bo gminna wspólnota, którą tworzymy, jest rodziną. Pomimo wszystkich różnic, z poszanowaniem odmiennych poglądów, z wyrozumiałością dla słabości - zawsze musimy trzymać się razem. 
O wspólnocie mówiła również Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa. Wyrazy uznania skierowała nie tylko do rolników, ale też władz gminy – za wykorzystanie środków unijnych. - Dzięki nim możemy świętować również rozwój Wyszkowa - podkreśliła. 
List z życzeniami od Prezydenta RP odczytał starosta Jerzy Żukowski. 
W części artystycznej pieśni i piosenki ludowe przypomniały lokalne zespoły: Oberek, Wyszkowiacy i Nadbużanie. Część artystyczna zakończyła się odmiennym repertuarem - rewii dziecięcej Sylaba. 
W międzyczasie uczestnicy chętnie zaglądali do stoiska gastronomicznego, gdzie można było spróbować m.in. chleba ze smalcem, domowych ciast i miodów. Jak zwykle powodzeniem cieszyła się loteria fantowa Ośrodka Pomocy Społecznej i stowarzyszenia Promenada, z której dochód zostanie przeznaczony na program stypendialny Talenty Wyszkowa. 

Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość