Dni wielkiej radości (foto)

Wydarzenia

Dni wielkiej radości (foto)

09.04.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
Ponad dwa tysiące osób przyjechało do Wyszkowa, by 8 i 9 kwietnia podczas Diecezjalnych Dni Młodzieży cieszyć się miłością Boga i sobą nawzajem, wspólnie modlić się, a także po prostu wspaniale bawić. Były chwile wyciszenia, ale i zabawy podczas koncertów. Młodzi dwukrotnie przeszli ulicami miasta – w drodze krzyżowej i procesji palmowej – wielkich demonstracjach wiary, na które zapraszali wszystkich mieszkańców.
Młodzi szczelnie wypełnili halę WOSiR. W Wyszkowie przywitał ich burmistrz Grzegorz Nowosielski. - Chcemy w tak licznym gronie dać świadectwo wiary, przeżyć te dwa dni w miłości i wspólnocie – rówieśników z całej diecezji łomżyńskiej powitali Magda Osik i Franciszek Prus. Błogosławieństwa młodym i ich opiekunom udzielił ks. biskup Tadeusz Bronakowski: - Już teraz dziękuję za dobro, które się tu wydarzy. To wyjątkowe rekolekcje. Wierzę, że te dwa dni są w stanie odmienić wasze życie. Papież Franciszek mówił w Polsce, że nie przyszliśmy na świat po to, żeby wegetować, ale zostawić ślad miłości Pana Boga. Życzę, by te dni pozostawiły ślad w waszych sercach.
W uroczystości otwarcia wzięli udział także starosta Bogdan Pągowski, wicestarosta Adam Mróz i proboszczowie wyszkowskich parafii księża Zdzisław Golan, Roman Karaś i Kazimierz Wądołowski.
32. Dni Młodzieży Diecezji Łomżyńskiej przebiegły pod hasłem „Moc świadectwa”. Podczas katechez, spotkań w grupach, modlitwy, adoracji Najświętszego Sakramentu młodzi nabierali siły, by w codziennym życiu głosić miłość Boga, być jej świadectwem. - Podnieśmy głowy, nie mamy się czego wstydzić. Ja nie wstydzę się Jezusa. Jest między nami Bóg i modlitwy tej słucha – zachęcała s. Nikodema, która przyjechała wraz z zespołem Światowych Dni Młodzieży. Po drugie młodzież miała okazję wysłuchania świadectw ludzi, których trudne życie odmieniło spotkanie z Chrystusem, jak w przypadku rapera Arkadio. Swoimi doświadczeniami podzielił się też aktor Dariusz Kowalski.
Dni Młodzieży to także wiele wydarzeń artystycznych. Prawdziwym hitem okazał się wspaniały koncert zespołu „Sound’n Grace”. Publiczność głośno śpiewała z artystami utwory, m.in. „Możesz wszystko”, „Nadzieja”, „Twierdza” i oczywiście „Dach”.
Młodzież świetnie bawiła się także podczas koncertów Arkadia, zespołu ŚDM, traciła oddech podczas tańców, do których zaprosił Ruch Lednicki. Zaprezentowały się też wyszkowskie zespoły.
Sztukę „Zejdź z kanapy”, odnoszącą się do orędzia papieża Franciszka w Krakowie, wystawił Teatr Farsa. Śladów Światowych Dni Młodzieży było zresztą więcej, w katechezach, zdjęciach i wspomnieniach.
Pięknym świadectwem wiary były ogromne przemarsze młodych ulicami Wyszkowa. W sobotę wieczorem młodzież, idąc z hali WOSiR do kościoła św. Wojciecha, rozważała drogę krzyżową. W kościele w atmosferze skupienia adorację krzyża poprowadził parafialny zespół „Mamre” wraz z ks. Mateuszem Cymkiem.
Z kolei w niedzielę z hali na skwer Jana Pawła II przeszła procesja z palmami (palmy przygotowały wyszkowskie podstawówki), na czele której szedł ks. biskup Tadeusz Bronakowski. Na skwerze przy sanktuarium św. Idziego Mszę św. kończącą Dni Młodzieży odprawiło 18 księży, a przewodniczył jej ks. biskup Janusz Stepnowski. W kazaniu ks. biskup nawiązał do opisu Męki Pańskiej, czytanego w Niedzielę Palmową, wybierając aspekty mogące być wskazówkami dla młodych ludzi. – Wybierając osiołka, Pan Jezus chciał podkreślić, że przyszedł na świat jako sługa. Podpowiada nam, że tylko przez pokorę, służbę możemy ten świat zmienić – zauważył. – Chrystus chce nam pokazać, że przez swoją mękę przybliża się do każdego człowieka. Nie ma granicy między Bogiem a człowiekiem.
Przywołał też tragiczną postać Judasza: - Nie potrafił się zdobyć na to, by wrócić do Jezusa i prosić o przebaczenie. Kiedy wybieramy niewłaściwych przyjaciół, znajdźmy odwagę, by wrócić do tych, którzy, mimo upadków, trwają przy nas. Prośmy, byśmy po naszych upadkach potrafili wejść na właściwą drogę.
Wyszkowska młodzież podziękowała ks. biskupowi za wybranie naszego miasta na tegoroczne Diecezjalne Dni Młodzieży: – Mamy nadzieję, że sprostaliśmy zadaniu, jakie zostało przed nami postawione.
Diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Dariusz Niewiński najgoręcej podziękował wyszkowskim rodzinom, które przyjęły na nocleg gości z całej diecezji, dziesiątkom wolontariuszy oraz kapłanom wyszkowskich parafii, szczególnie ks. Karolowi Skrodzkiemu, ks. Łukaszowi Murawskiemu i ks. Łukaszowi Dawidowiczowi. Podziękował władzom miasta i powiatu, dyrekcji WOSiR i pracownikom hali sportowej. Przeprowadzenie tak dużego wydarzenia nie byłoby możliwe bez zaangażowania służb porządkowych: klas mundurowych CEZiU „Kopernik” i gastronomicznych ZS1, policji, straży miejskiej i grupy ratowniczej. Organizatorzy podziękowali też sponsorom oraz OSP w Białymbłocie za ciepłe posiłki. 
- I wielkie brawa dla was, że byliście – ks. Dariusz zwrócił się do zebranych. - Jesteście wspaniali, wasz widok budzi w nas ogromne, ogromne nadzieje.
Inicjatorem Światowych Dni Młodzieży był Jan Paweł II, o czym doskonale pamiętają wyszkowianie. Symbolicznym akcentem na zakończenie spotkania młodych w Wyszkowie było wypuszczenie do nieba flagi z podpisem Papieża Polaka. Być może, niesiona przez balony, dotrze do Łomży, gdzie – jak ogłosił ks. biskup – odbędą się Diecezjalne Dni Młodzieży’2018.
*
Za pomoc w zorganizowaniu 32. Diecezjalnych Dni Młodzieży organizatorzy serdecznie dziękują:
 • JE ks. bp Januszowi Stepnowskiemu – za wybranie Wyszkowa na tegoroczne Dni Młodzieży i przewodniczenie Mszy św. kończącej spotkanie
 • JE ks. bp Tadeuszowi Bronakowskiemu – za uczestnictwo
 • Duszpasterzom i parafiom  św. Idziego, św. Wojciecha i św. Rodziny w Wyszkowie
 • Diecezjalnemu Duszpasterzowi Młodzieży
 • Mieszkańcom Wyszkowa za otwarcie swoich domów dla ok. 2000 młodych pielgrzymów
 • Burmistrzowi Wyszkowa Panu Grzegorzowi Nowosielskiemu
 • Staroście Powiatu Wyszkowskiego Panu Bogdanowi Pągowskiemu oraz Wicestaroście Panu Adamowi Mrozowi
 • Dyrektorowi WOSiR Panu Markowi Wiśniewskiemu oraz pracownikom hali sportowej
 • Pracownikom Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego
 • Dyrekcji CEZiU „Kopernik” i Zespołu Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej – Curie oraz uczniom klas mundurowych i gastronomicznych
 • Policji, Straży Miejskiej, Grupie Ratowniczej „Nadzieja”
 • HOPR ZHR Ostrołęka 
 • Hufcowi ZHP „Rój Promienistych” w Wyszkowie
 • Grupie MEDIVAC Zespoły Poszukiwawczo Ratownicze
 • Szkołom Podstawowym za przygotowanie palm na procesję
 • OSP w Białymbłocie
 • Zakładom Mięsnym Somianka
 • Polskiemu Bankowi Spółdzielczemu w Wyszkowie
 • PSS Społem Wyszków
 • Grand Food
 • Centrum Handlowemu „Galeo”
 • Gym4u
 • V-Project
 • Piekarni Żytnia
 • Delikatesom Winnica
 • Firmie Stella
 • Firmie Bittner
 • Firmie Instalbud AP
 • Gościńcowi Pod Jesionem
 • Firmie Amir
 • Wszystkim sponsorom i osobom, które wzięły udział w organizacji tego wydarzenia, a w sposób szczególny wyszkowskiej młodzieży za zaangażowanie i pracę, którą włożyli w przygotowanie Diecezjalnych Dni Młodzieży SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.
 

Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
INTERWENCJA: Wyszkowianie płacą za upadłość SKOK

INTERWENCJA: Wyszkowianie płacą za upadłość SKOK

Minęły prawie 2 lata od upadku SKOK Wołomin, który swoją placówkę miał również w Wyszkowie. Większości jej klientów udało się odzyskać pieniądze, ale – jak się właśnie okazuje – to nie koniec ich kłopotów. Dostają bowiem wezwania od syndyka do uiszczenia opłaty na rzecz masy upadłościowej! – A czy rozliczono tych, co pokradli pieniądze? – pyta nasz zbulwersowany czytelnik.
zobacz więcej
Szykuje się remont przejazdu kolejowego na ul. 3 Maja

Szykuje się remont przejazdu kolejowego na ul. 3 Maja

W drugiej połowie września na 2 tygodnie planowane jest zamknięcie przejazdu kolejowego na ul. 3 Maja w Wyszkowie. Warunkiem przeprowadzenia wtedy modernizacji przejazdu jest jednak wcześniejsze oddanie do ruchu budowanego wiaduktu nad torami kolejowymi na ul. Serockiej.
zobacz więcej
Które tereny ożywić w Wyszkowie? (foto)

Które tereny ożywić w Wyszkowie? (foto)

Rynki, skwery, renowacje i adaptacje istniejącej zabudowy na cele społeczne, edukacyjne, rekreacyjne oraz gospodarcze, a także drogi lokalne – to przedsięwzięcia dofinansowywane przez Unię Europejską na terenach podlegających rewitalizacji. Gmina Wyszków jest w trakcie tworzenia programu rewitalizacji, według autorów takim obszarem może być m.in. teren między rzeką, ul. 3 Maja, Serocką, linią kolejową, ul. 11 Listopada, Kościuszki, Białostocką i Łączną oraz dworzec PKP/PKS i część dzielnicy przemysłowej. Lada dzień mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się na temat samego obszaru rewitalizacji oraz zaproponować zadania, które mogą być tam realizowane.
zobacz więcej
Moc silników i atrakcji (foto)

Moc silników i atrakcji (foto)

Na brak atrakcji w weekend nie mogli narzekać miłośnicy sportów samochodowych, już po raz 19. odbyło się Rally Wyszków. Powodów do radości dostarczył również wyszkowianin Kacper Terlikowski, zajmując w klasyfikacji generalnej III miejsce. W niedzielę w pięknym stylu wygrał rozgrywaną w centrum miasta Super Próbę o Puchar Burmistrza Wyszkowa. A nie był to jedyny puchar, z którym wrócił do domu.
zobacz więcej
Mrówka październik 2017
Mrówka październik 2017
Mrówka październik 2017
fotobudka star