Dar dla następnych pokoleń (foto)

Wydarzenia

Dar dla następnych pokoleń (foto)

09.09.2016
autor: Ewa Elward
Od kilku tygodni trwają prace budowlane przy kościele św. Idziego. Na świątyni wymieniane jest pokrycie dachowe, powstaje parking. Inwestycje nie byłyby możliwe bez wsparcia samorządów i mieszkańców. – To piękna współpraca, jestem urzeczony ofiarnością ludzi – podkreśla ks. proboszcz Zdzisław Golan. 
Zakres prac jest widoczny dla wszystkich mijających świątynię. Układanie nowej dachówki powoli zbliża się do końca. Parking nabiera kształtu. Z uwagi na wysokie koszty inwestycję rozłożono na 2 lata. W tym roku nowy dach pokryje nawę główną, w przyszłym boczne kaplice. I etap kosztuje 277 tys. zł (dotacja z ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego – 250 tys. zł, środki parafialne – 22 tys.). Nowe poszycie jest z dachówki karpiówki, układanej tzw. metodą koronkową.
Uwagę zwraca forma parkingu. Jego projekt wykonał Wojciech Smółkowski, który opracował też projekt schodów, wiodących od kościoła do skweru Jana Pawła II. Koszt I etapu to 600 tys. zł (środki gm. Wyszków – 450 tys. zł, parafii – 150 tys. zł). 
Warto wspomnieć o pracach przy wzmocnieniu parkanu cmentarnego i wewnątrz kościoła. Kilka lat temu oczyszczono ściany, usunięto olejne lamperie i przygotowano je pod przyszłe malatury, zostały wymienione żyrandole. Przeprowadzona została renowacja tabernakulum i figury św. Idziego, a także ołtarza Matki Bożej z obrazem MB Niepokalanie Poczętej. Odnowiono też ołtarz św. Antoniego. 
Parafianie podczas sumy odpustowej 1 września mogli podziwiać odświeżone zabytkowe procesyjne feretrony z XVIII w. W pracowni konserwatorskiej zdjęto położony niegdyś oleodruk. 
Odwodniono budynek przy wejściu i położono płyty marmurowe, wymieniono część popękanej posadzki w kruchcie kościelnej. 
– Spotkaliśmy się z bardzo wielką życzliwością wszystkich urzędów, do których się zwracaliśmy o różnego typu pozwolenia, niezbędne przy pracach budowlanych – ks. proboszcz podkreśla to z wdzięcznością. – To ważne i poważne inwestycje na dziesięciolecia. Mają służyć mieszkańcom. 
Parafia św. Idziego jest najstarszą w Wyszkowie, kapłanom zależy na odpowiednim stanie świątyni i otoczenia. Podniesieniu jej prestiżu służy ustanowienie sanktuarium i wprowadzenie relikwii świętego. Nie od nas zaczyna się historia i nie na nas się zakończy. Ksiądz przychodzi i odchodzi. Nic ze sobą nie zabiera.
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od 13 września.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku

Sonda

Kto, Twoim zdaniem, wygrał debatę kandydatów na burmistrza?
(Materiały z debaty na naszej stronie www i naszym kanale YT)
22.25% (196 głosów)
28.94% (255 głosów)
7.04% (62 głosów)
7.38% (65 głosów)
34.39% (303 głosów)