Dar dla następnych pokoleń (foto)

Wydarzenia

Dar dla następnych pokoleń (foto)

09.09.2016
autor: Ewa Elward
Od kilku tygodni trwają prace budowlane przy kościele św. Idziego. Na świątyni wymieniane jest pokrycie dachowe, powstaje parking. Inwestycje nie byłyby możliwe bez wsparcia samorządów i mieszkańców. – To piękna współpraca, jestem urzeczony ofiarnością ludzi – podkreśla ks. proboszcz Zdzisław Golan. 
Zakres prac jest widoczny dla wszystkich mijających świątynię. Układanie nowej dachówki powoli zbliża się do końca. Parking nabiera kształtu. Z uwagi na wysokie koszty inwestycję rozłożono na 2 lata. W tym roku nowy dach pokryje nawę główną, w przyszłym boczne kaplice. I etap kosztuje 277 tys. zł (dotacja z ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego – 250 tys. zł, środki parafialne – 22 tys.). Nowe poszycie jest z dachówki karpiówki, układanej tzw. metodą koronkową.
Uwagę zwraca forma parkingu. Jego projekt wykonał Wojciech Smółkowski, który opracował też projekt schodów, wiodących od kościoła do skweru Jana Pawła II. Koszt I etapu to 600 tys. zł (środki gm. Wyszków – 450 tys. zł, parafii – 150 tys. zł). 
Warto wspomnieć o pracach przy wzmocnieniu parkanu cmentarnego i wewnątrz kościoła. Kilka lat temu oczyszczono ściany, usunięto olejne lamperie i przygotowano je pod przyszłe malatury, zostały wymienione żyrandole. Przeprowadzona została renowacja tabernakulum i figury św. Idziego, a także ołtarza Matki Bożej z obrazem MB Niepokalanie Poczętej. Odnowiono też ołtarz św. Antoniego. 
Parafianie podczas sumy odpustowej 1 września mogli podziwiać odświeżone zabytkowe procesyjne feretrony z XVIII w. W pracowni konserwatorskiej zdjęto położony niegdyś oleodruk. 
Odwodniono budynek przy wejściu i położono płyty marmurowe, wymieniono część popękanej posadzki w kruchcie kościelnej. 
– Spotkaliśmy się z bardzo wielką życzliwością wszystkich urzędów, do których się zwracaliśmy o różnego typu pozwolenia, niezbędne przy pracach budowlanych – ks. proboszcz podkreśla to z wdzięcznością. – To ważne i poważne inwestycje na dziesięciolecia. Mają służyć mieszkańcom. 
Parafia św. Idziego jest najstarszą w Wyszkowie, kapłanom zależy na odpowiednim stanie świątyni i otoczenia. Podniesieniu jej prestiżu służy ustanowienie sanktuarium i wprowadzenie relikwii świętego. Nie od nas zaczyna się historia i nie na nas się zakończy. Ksiądz przychodzi i odchodzi. Nic ze sobą nie zabiera.
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od 13 września.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Levert
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gaztkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Levert
manhattan