Czyste Powietrze: będą punkty konsultacyjne w gminach

Wydarzenia

Czyste Powietrze: będą punkty konsultacyjne w gminach

16.07.2019
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.), fot. WFOŚ
Gminy Brańszczyk i Zabrodzie będą miały punkty konsultacyjne programu Czyste Powietrze. Podpisanie umów między ministrem środowiska Henrykiem Kowalczykiem, prezes WFOŚiGW Anną Król i przedstawicielami kilkudziesięciu samorządów na Mazowszu odbyło się 11 lipca. Kolejny punkt ma wkrótce powstać również w wyszkowskim starostwie.
 
W punktach konsultacyjnych mieszkańcy uzyskają informacje oraz pomoc w otrzymaniu dofinansowania na wymianę wysokoemisyjnego pieca lub termomodernizację jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Wydelegowani przez samorządy pracownicy mają pomagać wnioskodawcom w wypełnieniu stosownych dokumentów, dzięki którym będą mogli otrzymać pomoc finansową. Będą oni też sprawdzali wnioski i nanosili odpowiednie korekty. Następnie wniosek trafi do wojewódzkiego funduszu.
- Dzięki uruchomieniu pilotażu z udziałem gmin otwieramy kolejny kanał dystrybucji. Przyspieszy to znacznie prace, a także pozwoli oszacować koszty obsługi programu po stronie samorządów - powiedział minister Kowalczyk. - Na mocy porozumienia gminy będą zaangażowane w obsługę wnioskodawców programu Czyste Powietrze poprzez włączenie się w proces ich przyjmowania i weryfikacji.
- Wprowadzamy przede wszystkim ułatwienia dla beneficjentów, którzy nie będą musieli jechać do Warszawy czy wydziału zamiejscowego Funduszu, żeby np. złożyć wniosek czy jego korektę. Teraz będzie można tego dokonać w urzędzie gminy. To duże ułatwienie dla beneficjentów oraz dobra prognoza na przyszłość - dodała prezes WFOŚ Anna Król. 
Przypomnijmy, że w ramach programu Czyste Powietrze można otrzymać dotację i pożyczki na termomodernizację domów połączoną z wymianą źródeł ciepła ze starych na nowe, spełniające najwyższe normy. Do tej pory na Mazowszu złożono 7,5 tys. wniosków o pomoc finansową i wydano 3 tys. pozytywnych decyzji.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom

Najczęściej komentowane