Czy za dowód i prawo jazdy zapłacimy kartą?

Wydarzenia

Czy za dowód i prawo jazdy zapłacimy kartą?

26.07.2016
autor: Sylwia Bardyszewska
Być może. Gmina Wyszków wystąpiła do Polskiego Banku Spółdzielczego, prowadzącego kasy zarówno w urzędzie miejskim, jak i starostwie, o przedstawienie oferty.
Do tej pory samorządy, które wprowadziły obrót bezgotówkowy, za obsługę terminali i prowizje od transakcji płaciły same. Takie rozwiązanie rozważają wyszkowskie urzędy. W tym roku weszły przepisy, które pozwalają obciążyć prowizją klientów. Jednak czy będą oni wówczas zainteresowani płatnością kartami?
W Polsce jest w obiegu ponad 35 mln kart płatniczych. Z danych NBP wynika, że w pierwszym kwartale tego roku przy użyciu kart płatniczych przeprowadzono w Polsce 709 mln transakcji bezgotówkowych; o 29% więcej niż rok wcześniej i o 82% więcej niż w 2014 r. Możliwość korzystania z kart płatniczych nadal powszechniejsza jest w sklepach niż w instytucjach. Jak informuje serwis samorządowy PAP, wciąż niewiele urzędów samorządowych oferuje możliwość zapłaty za pomocą karty płatniczej, np. za dowód, kartę pojazdu czy podatki. Podstawową przeszkodą jest to, że za instalację terminala musiałyby zapłacić samorządy. Od tego roku urzędy mają jednak wybór: obciążyć siebie lub posiadacza karty płatniczej.
Burmistrz Grzegorz Nowosielski przyznaje, że wprowadzenie możliwości płacenia kartą w urzędzie byłoby wyjściem naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Dlatego gmina prowadzi rozmowy z bankiem obsługującym w urzędzie kasę, oczekuje na przedstawienie kosztów i zasad współpracy.
Wprowadzenie terminala rozważy również starostwo. – Rzeczywiście, w urzędzie dokonywanych jest sporo transakcji – przyznaje wicestarosta Adam Mróz. – Przedstawię tę kwestię na zarządzie. Jeśli przedstawione przez bank warunki będą korzystne, na pewno to rozważymy.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość