Advertisement 
Czas na lekcję o środowisku! (foto)

Wydarzenia

Czas na lekcję o środowisku! (foto)

26.02.2019
autor: Sylwia Bardyszewska
- spotkanie z uczniami Szkoły Podstawowej nr 4, w poniedziałek 25 lutego, rozpoczął minister środowiska Henryk Kowalczyk.
- Macie troszczyć się o środowisko nie tylko dla siebie, ale i swoich dzieci. Przez najbliższe lata środowisko można uratować lub je zniszczyć. Tempo zmian jest ogromne - podkreślił.
Minister krótko nawiązał do największych problemów środowiska, m.in. ocieplenia klimatu czy plastiku, który nazwał "największą zmorą". - Za 2 lata wprowadzony zostanie zakaz używania plastikowych jednorazówek, ale tak naprawdę nie trzeba czekać na zakazy - zachęcał. - Absolutną koniecznością jest selektywna zbiórka odpadów. Uczcie tego swoich rodziców i dziadków, egzekwujcie od sąsiadów.
Zachęcał również do oszczędzania wody: - Woda jest bardzo cenna. Nie można robić tak, że np. podczas mycia zębów leje się przez kilka minut. Nie chodzi o to, że rodzice za nią płacą, ale jak każdy będzie tak postępował, to jej zabraknie.
Nie można było pominąć tematu smogu, a od tego już tylko krok do rządowego programu "Czyste powietrze". - Jeśli stężenie szkodliwych pyłów jest duże, a są miejsca w Polsce, gdzie jest ogromne, przekroczenia są nawet 30-krotne, to najlepiej nie wychodzić z domu i nie wdychać tej trucizny. Światowa Organizacja Zdrowia wyliczyła, że 45 tys. ludzi rocznie umiera przedwcześnie z powodu smogu. To bardzo, bardzo dużo. Przekażcie rodzicom, że są dofinansowania do wymiany pieców węglowych starego typu. 
Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac zgłoszonych na konkurs "Czyste powietrze". - W naszej szkole o ekologii mówi się bardzo dużo i praktycznie - zapewniła dyrektor Ewa Runo.
Minister Kowalczyk wręczył nagrody laureatom konkursu plastycznego i literackiego:
literacki: I - Anna Krucińska, II - Piotr Serafin i Julia Zalewska, III - Daria Dąbrowska i Martyna Pałka, wyróżnienia: Maja Pieniążek i Sandra Iwańska
nagrody za piosenkę: I - Aleksandra Wróbel, wyróżnienia: Barbara Serafin i Maria Czyż
plastyczny:
- klasy "0", I i II: I - Antonina Pawlak, II - Mikołaj Kijewski, III - Julia Skrzecz i Lena Iwańska, wyróżnienia: Julia Prus, Kamila Kaczyńska i Natalia Rakowiecka
- klasy IV - VI: I - Maja Roguska, II - Nadia Godłoza, III - Natasza Dobosz i Julia Szczesna
- klasy VII, VIII i gimnazjum: I - Nikola Mróz, II - Alicja Trociewicz, III - Natalia Sobotka i Kamila Dzierbun, wyróżnienie: Marcelina Kaczmarska.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Prywatny koncert gwiazdy disco polo (foto)

Prywatny koncert gwiazdy disco polo (foto)

Tego wydarzenia domownikom DPS Fiszor z pewnością pozazdroszczą miłośnicy disco polo. Bo gościć w swoim domu, na prywatnym koncercie zespół Mig to nie lada gratka. Zespół zrobił podopiecznym DPS wielką niespodziankę we wtorek 22 listopada.
zobacz więcej
Jerzy Różycki ma symboliczny grób. Wyszkowianie na oficjalnej uroczystości (foto)

Jerzy Różycki ma symboliczny grób. Wyszkowianie na oficjalnej uroczystości (foto)

W uroczystości upamiętnienia polskich kryptologów: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, która odbyła się 6 wrześnie w Panteonie Narodowym w Krakowie, brała udział kilkudziesięcioosobowa grupa z Wyszkowa. W Krypcie Panteonu Narodowego w podziemiach kościoła Świętych Piotra i Pawła złożono w sarkofagu urny z ziemią z miejsc związanych ze śmiercią lub pochówkiem kryptologów. Dla Jerzego Różyckiego, absolwenta wyszkowskiego gimnazjum z 1926 r., który utonął 9 stycznia 1942 r. podczas katastrofy parowego statku pasażerskiego „Lamoriciere”, to grób symboliczny.
zobacz więcej
Przerwa w dostawie wody

Przerwa w dostawie wody

W nocy z 25 na 26 września, w godz. 23 – 6 Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zapowiada przerwę w dostawie wody dla mieszkańców ulic: Sowińskiego (od ul. Prostej do ul. Sienkiewicza), Okrzei (od ul. Prostej do ul. Sienkiewicza), Dworcowej (od ul. Sowińskiego do ul. Okrzei), Obwodowej.
zobacz więcej
Jak przesłać pieniądze z zagranicy?

Jak przesłać pieniądze z zagranicy?

Polacy, którzy pracują poza granicami kraju, a jest ich około 2,5 mln, zarabiają średnio ponad 7,5 tys. zł na rękę. Często przesyłają zarobione pieniądze z zagranicznych kont do Polski. Jak zrobić to tak, by niepotrzebnie nie tracić na przewalutowaniu i kosztach przelewów?
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Zitcom
Zitcom