Czas na lekcję o środowisku! (foto)

Wydarzenia

Czas na lekcję o środowisku! (foto)

26.02.2019
autor: Sylwia Bardyszewska
- spotkanie z uczniami Szkoły Podstawowej nr 4, w poniedziałek 25 lutego, rozpoczął minister środowiska Henryk Kowalczyk.
- Macie troszczyć się o środowisko nie tylko dla siebie, ale i swoich dzieci. Przez najbliższe lata środowisko można uratować lub je zniszczyć. Tempo zmian jest ogromne - podkreślił.
Minister krótko nawiązał do największych problemów środowiska, m.in. ocieplenia klimatu czy plastiku, który nazwał "największą zmorą". - Za 2 lata wprowadzony zostanie zakaz używania plastikowych jednorazówek, ale tak naprawdę nie trzeba czekać na zakazy - zachęcał. - Absolutną koniecznością jest selektywna zbiórka odpadów. Uczcie tego swoich rodziców i dziadków, egzekwujcie od sąsiadów.
Zachęcał również do oszczędzania wody: - Woda jest bardzo cenna. Nie można robić tak, że np. podczas mycia zębów leje się przez kilka minut. Nie chodzi o to, że rodzice za nią płacą, ale jak każdy będzie tak postępował, to jej zabraknie.
Nie można było pominąć tematu smogu, a od tego już tylko krok do rządowego programu "Czyste powietrze". - Jeśli stężenie szkodliwych pyłów jest duże, a są miejsca w Polsce, gdzie jest ogromne, przekroczenia są nawet 30-krotne, to najlepiej nie wychodzić z domu i nie wdychać tej trucizny. Światowa Organizacja Zdrowia wyliczyła, że 45 tys. ludzi rocznie umiera przedwcześnie z powodu smogu. To bardzo, bardzo dużo. Przekażcie rodzicom, że są dofinansowania do wymiany pieców węglowych starego typu. 
Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac zgłoszonych na konkurs "Czyste powietrze". - W naszej szkole o ekologii mówi się bardzo dużo i praktycznie - zapewniła dyrektor Ewa Runo.
Minister Kowalczyk wręczył nagrody laureatom konkursu plastycznego i literackiego:
literacki: I - Anna Krucińska, II - Piotr Serafin i Julia Zalewska, III - Daria Dąbrowska i Martyna Pałka, wyróżnienia: Maja Pieniążek i Sandra Iwańska
nagrody za piosenkę: I - Aleksandra Wróbel, wyróżnienia: Barbara Serafin i Maria Czyż
plastyczny:
- klasy "0", I i II: I - Antonina Pawlak, II - Mikołaj Kijewski, III - Julia Skrzecz i Lena Iwańska, wyróżnienia: Julia Prus, Kamila Kaczyńska i Natalia Rakowiecka
- klasy IV - VI: I - Maja Roguska, II - Nadia Godłoza, III - Natasza Dobosz i Julia Szczesna
- klasy VII, VIII i gimnazjum: I - Nikola Mróz, II - Alicja Trociewicz, III - Natalia Sobotka i Kamila Dzierbun, wyróżnienie: Marcelina Kaczmarska.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku