Cyfrowy Orzeł w Wyszkowie (foto)

Wydarzenia

Cyfrowy Orzeł w Wyszkowie (foto)

24.05.2019
autor: Elżbieta Borzymek
Z wyszkowianami w środę 22 maja spotkał się w Bibliotece Miejskiej tylko minister cyfryzacji Marek Zagórski, ponieważ zapowiadana  wicemarszałek senatu Maria Koc, kandydatka PiS do Parlamentu Europejskiego, w tym czasie uczestniczyła w konwencji PiS w Radomiu.
 
Spotkanie prowadził szef powiatowych struktur PiS Waldemar Sobczak. Pogratulował Markowi Zagórskiemu właśnie otrzymanej nagrody – Cyfrowego Orła 2019, którą przyznaje polska branża cyfrowa i nowoczesnych technologii najważniejszym osobom w państwie, przyczyniającym się do rozwoju cyfryzacji gospodarki. 
Gość wyjaśnił, że miał mówić o dokonaniach w tej kadencji ministerstwa, którym kieruje, natomiast wicemarszałek Maria Koc o bieżących sprawach politycznych. W związku z jej nieobecnością postara się połączyć obydwa tematy.
Poinformował, że 3,6 mln osób założyło Profil Zaufany, gdy obejmował ministerstwo, w 2014 r., korzystało z niego 400 tys., w większości urzędnicy. – Administracja elektroniczna nie jest dla urzędników, ale dla obywateli, żeby zwiększyć ich wygodę – dodał.
Obecnie Profil Zaufany, jak się wyraził minister, elektroniczną przepustkę do świata administracji elektronicznej, ma 900 wyszkowian, 1200 mieszkańców powiatu. – Nieproporcjonalnie mało – skomentował. 
Wielokrotne zwiększenie liczby osób korzystających z Profilu Zaufanego stanowi powód do zadowolenia. – Choć ograniczonego – zastrzegł. – To dowód na to, że te usługi działają.
Coraz więcej urzędowych spraw można załatwić przez Internet, szybko, w dogodnym czasie i bez kolejek. Działa coraz więcej nowoczesnych usług cyfrowych dla obywatela: programy Rodzina 500+, Dobry start (300+). Twój e-Pit, rejestracja narodzin, wniosek o dowód osobisty, odpis aktu stanu cywilnego, stan punktów karnych (szczególnie często odwiedzany), bezpieczny autobus. 
Podał przykład 16 mln Polaków, którzy w tym roku elektronicznie rozliczyli się z podatków. Miliony zainteresowanych kupnem samochodu sprawdzało historię pojazdu.
Chodzi też o to, by w miarę możliwości odciążyć Polaków od biurokracji: - Żebyśmy nie żądali dokumentów, które są już zgromadzone przez administrację – mówił minister. – To nie jest proste, bo nasze prawo było tworzone z myślą o świecie analogowym.
- Dla młodego pokolenia narzędziem do życia jest smartfon – Marek Zagórski nawiązał do zmian, którego dokonują się na naszych oczach, 100% młodych korzysta z Internetu, 80% wyłącznie za pośrednictwem smartfona. – Tam oglądają telewizję, korzystają z multimediów, kontaktują się ze sobą. 
Jak dotąd do przechowywania najważniejszych dokumentów służył portfel, zaczyna tę funkcję pełnić właśnie smartfon, z którym młodzi ludzie się nie rozstają. – Zmierzamy do tego, żeby dokumenty były w smartfonach – zapowiada minister.  
250.000 osób korzysta już z aplikacji e-Obywatel, pierwsze e-legitymacje były wprowadzone w szkołach w Węgrowie i Halinowie. Są już przynajmniej w kilkuset szkołach.
Na cyfrową edukacją ministerstwo przeznacza ogromne środki, wdrażaniem programów zajmuje się Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Z możliwości podniesienia swoich kompetencji cyfrowych skorzystało 450.000 osób, 3.500 projektów zostało skierowanych do uczniów, nauczycieli, rodziców, korzysta z nich 3,5 tys. szkół z 1,3 tys. gmin.
Światłowód to najbardziej trwały, bezpieczny sposób przesyłania danych. W Polsce jest realizowany program, największy w Europie, wartości 6,6 mld zł, polegający na budowie 105.000 km sieci światłowodowej, która dotrze do 2 mln gospodarstw domowych, do tego operatorzy telekomunikacyjni dołożą 1 mln gospodarstw. Na Mazowszu to 162 tys. gospodarstwa domowe i 15.000 km światłowodu; w powiecie wyszkowskim 6.700 gospodarstw. – Dzisiaj żadna działalność gospodarcza nie może być prowadzona bez światłowodu – podkreślił Marek Zagórski – To możliwość świadczenia całego szeregu usług.
Za sukces uznał wydanie e-dowodu, z czym poprzedni rząd nie mógł sobie poradzić przez 8 lat. – Zrealizowaliśmy to zadanie, oszczędzając 370 mln zł, bo tyle trzeba byłoby zwrócić, gdyby projekt nie został zrealizowany.
Portal Gov.pl powstał po to, żeby wszystko załatwić w 1 miejscu, są na nim wszystkie ministerstwa (m.in. Profil Zaufany, Internetowe Konto Pacjenta, działki, nieruchomości).  
Na portalu biznegov.pl jest 300 usług dla prowadzących działalność gospodarczą.
 
Realizują, co obiecali
Marek Zagórski podkreślił, że PiS konsekwentnie realizuje to, co obiecało, a nawet więcej (przykładem rozszerzenie 500+ na pierwsze dzieci, trzynastka dla emerytów).
- Państwo mamy sprawniejsze, zasobniejsze – ocenił, podkreślając, że PiS w największym stopniu zrealizowało program wyborczy. – Nie tylko zwiększamy wpływ do budżetu, ale polska gospodarka jest najlepiej rozwijającą się gospodarką w Europie. Rosną wynagrodzenia, bezrobocie jest na poziomie statystycznym. Jest możliwość realizacji kolejnych programów, bo wpływy do budżetu rosną. 
Przygotowywana jest na gov.pl mapa inwestycji zrealizowanych za rządów PiS od poziomu każdej gminy.
W finansowaniu inwestycji zwiększa się udział środków budżetowych państwa w stosunku do unijnych (było 70-80%), do 50%.
Minister zachęcał do udziału wyborach 26 maja: – Musimy zaznaczyć swój głos w Brukseli, wysłać tam ludzi, którzy potrafią o to walczyć.
Za taką osobę uważa Marię Koc, „która jest stąd”. 
Te wybory to także sondaż przed wyborami krajowymi. – Zachęcam, żebyście poszli na wybory – powtórzył. – Najlepszy wybór to PiS.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość