Coraz więcej cudzoziemców

Wydarzenia

Coraz więcej cudzoziemców

11.02.2019
autor: Regionalny rzecznik prasowy ZUS Piotr Olewiński
W województwie mazowieckim pracuje co czwarty cudzoziemiec w Polsce. Przez ostatni rok przybyło ich prawie 31 tys., w całym kraju - 129,5 tys.
Pracodawcy coraz częściej sięgają po zagranicznych pracowników. Pod koniec grudnia 2018 r. w Polsce było prawie 570 tys. cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych. Przez cały rok przybyło ich aż 129,5 tys. W Polsce legalnie pracują przedstawiciele ponad 170 nacji, część zakłada własną działalność gospodarczą.
Największą grupą imigrantów pracujących w Polsce są Ukraińcy. Na Mazowszu jest ich 92,6 tys. W dalszej kolejności Białorusini - 12,9 tys., Wietnamczycy - 6,6 tys.
Na terenie płockiego oddziału ZUS, pod który podlega wyszkowski inspektorat, pracuje 7.371 obcokrajowców. Wśród nich najwięcej z obywatelstwem ukraińskim (4.658), białoruskim, armeńskim, rosyjskim, wietnamskim i filipińskim.
Zgłoszenie cudzoziemca do ubezpieczeń oznacza, że obcokrajowiec, który pracuje w naszym kraju, tu podlega ubezpieczeniom społecznym (wyjątkiem jest sytuacja, gdy wyklucza to umowa między Polską a krajem macierzystym pracownika). Składki tych osób zasilają więc Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, tak samo jak składki obywateli Polski. Ze środków FUS wypłacane są bieżące świadczenia dla wszystkich osób zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku