Coraz mniej ludzi się szczepi. Więcej choruje na grypę

Wydarzenia

Coraz mniej ludzi się szczepi. Więcej choruje na grypę

04.04.2017
autor: Elżbieta Szczuka
Nieznacznie, ale przybywa w powiecie osób uchylających się od szczepień. Skutkuje to wzrostem zachorowań, np. na krztusiec w 2015 r. zachorowało 60 osób, a w 2016 już 89. Wzrosła też liczba osób chorujących na grypę i choroby grypopodobne.
Informacje o stanie bezpieczeństwa sanitarnego przedstawiła na marcowej sesji Rady Powiatu Wyszkowskiego Beata Kiliańczyk-Szawłowska, powiatowy inspektor sanitarny. 
Z rejestrów prowadzonych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną wynika, że wyszczepialność w powiecie w ostatnich pięciu latach kształtowała się następująco: rok 2012 – 96,3%, 2013 – 95,5%, 2014 – 94,2%, 2015 – 95%, 2016 – 94,5%.
- Dziwię się – komentuje te wyniki Beata Kiliańczyk-Szawłowska. – 
Prowadzimy szereg działań edukacyjnych, docieramy do tych osób, wysyłamy pisma edukacyjne odsyłające do właściwych stron internetowych, na których można znaleźć prawdziwe informacje na temat szczepień. 
„Prawdziwe informacje” , ponieważ w Internecie rodzice znajdują i takie, że szczepienia zabijają i są źródłem chorób zakaźnych. 
Dział epidemiologii odnotował w 2016 r. – mimo, że szczepienia od krztuśca (koklusz) są obowiązkowe i bezpłatne – duży wzrost zachorowań na tę chorobę – z 60 w 2015 do 89 w 2016. 
Dwukrotnie wzrosła zachorowalność na gruźlicę – z 8 do 16 przypadków, w tym 7 osób (głównie bezdomne, prowadzące niehigieniczny tryb życia) było prątkujących, zarażających innych. Szczepienia przeciw gruźlicy (obecnie szczepione są tylko noworodki) nie chronią przed zachorowaniem, ale zapobiegają występowaniu u dzieci ciężkich postaci choroby. 
Odnotowano w ciągu roku trzykrotny wzrost zakażenia boreliozą (choroba odkleszczowa) – z 27 przypadków w 2015, do 82 w 2016. Wobec braku szczepień ochronnych, istotne w profilaktyce jest unikanie ukłuć kleszczy. Można natomiast zaszczepić się od kleszczowego zapalenia mózgu (w 2016 r. 1 zachorowanie).
- Nie są obowiązkowe szczepienia na grypę, to indywidualna decyzja. Jednak, patrząc na statystykę zachorowań, warto się zaszczepić. W 2015 r. na grypę i choroby grypopodobne zachorowało 6400 osób, zaś w następnym roku – 9012 osób.  
W ub. roku do PSSE zgłoszono 83 pogryzienia przez zwierzęta domowe i dzikie (rok wcześniej – 124). W 13 przypadkach nie ustalono właściciela zwierzęcia, a osoby pogryzione zostały zaszczepione przeciw wściekliźnie.   
- Na przestrzeni ostatnich 5 lat poziom wyszczepialności utrzymuje się, ale chciałoby się więcej. Niestety, przybywa liczba osób, które uchylają się od szczepień. Nasz powiat jest na wysokim poziomie, jeśli chodzi o wyszczepialność, ponad 90%, ale chciałoby się lepiej – podsumowała dyrektor sanepidu.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Starym mostem tylko wyjeżdżamy

Starym mostem tylko wyjeżdżamy

We wtorek 15 maja ok. godz. 15 zamknięty został jeden pas ruchu na tzw. starym moście samochodowym. Z Wyszkowa mostem można tylko wyjechać, wjazd możliwy jest tylko mostem północnym. Tymczasowa zmiana organizacji ruchu związana jest z budową kładki dla pieszych i rowerzystów.
zobacz więcej
Głosuj na Podwórko NIVEA dla Zespołu Szkół w Rybnie!

Głosuj na Podwórko NIVEA dla Zespołu Szkół w Rybnie!

Zespół Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Rybnie zakwalifikował się do ogólnopolskiej akcji „Podwórko Talentów NIVEA”. Teraz wszystko w naszych rękach: głosuj i pomóż szkole wygrać! NIVEA wybuduje 20 podwórek, które uzyskają najwięcej głosów.
zobacz więcej
Chodzi o pracę, ale najważniejsze jest dziecko (foto)

Chodzi o pracę, ale najważniejsze jest dziecko (foto)

Samodzielna szkoła podstawowa lub połączenie z inną podstawówką – to dwa warianty, jakie gmina po reformie oświatowej przewiduje dla obecnego Gimnazjum nr 2. O przyszłości szkoły zastępczyni burmistrza Aneta Kowalewska rozmawiała w poniedziałek 19 września z zaniepokojonymi nauczycielami. – Nie twórzmy atmosfery konfliktu, jesteśmy po tej samej stronie – apelowała.
- Na żadną wojenkę z nikim nie idziemy – zapewniali nauczyciele.
zobacz więcej
Franciszek Józef Bieganowski honorowym obywatelem Gminy Wyszków (foto)

Franciszek Józef Bieganowski honorowym obywatelem Gminy Wyszków (foto)

Od niedzieli Gmina Wyszków ma ośmiu honorowych obywateli – 12 listopada na uroczystej sesji radni podjęli uchwałę o nadaniu honorowego obywatelstwa ppłk. Franciszkowi Józefowi Bieganowskiemu, od 1986 r. kapelmistrzowi Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Wyszkowie. - Jest pan, panie kapelmistrzu dumą Wyszkowa, orkiestra pod pana batutą jest wizytówką Wyszkowa – podkreślił burmistrz Grzegorz Nowosielski. – Nie spocznę na laurach i nadal, jeśli zdrowie i Bóg pozwoli, ze wszystkich sił będę służył swoją wiedzą i doświadczeniem mieszkańcom Wyszkowa – zadeklarował nowy honorowy obywatel. W części artystycznej wystąpiły Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego i MOD OSP Wyszków.
zobacz więcej

Najczęściej komentowane

Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
manhattan