Coraz mniej ludzi się szczepi. Więcej choruje na grypę

Wydarzenia

Coraz mniej ludzi się szczepi. Więcej choruje na grypę

04.04.2017
autor: Elżbieta Szczuka
Nieznacznie, ale przybywa w powiecie osób uchylających się od szczepień. Skutkuje to wzrostem zachorowań, np. na krztusiec w 2015 r. zachorowało 60 osób, a w 2016 już 89. Wzrosła też liczba osób chorujących na grypę i choroby grypopodobne.
Informacje o stanie bezpieczeństwa sanitarnego przedstawiła na marcowej sesji Rady Powiatu Wyszkowskiego Beata Kiliańczyk-Szawłowska, powiatowy inspektor sanitarny. 
Z rejestrów prowadzonych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną wynika, że wyszczepialność w powiecie w ostatnich pięciu latach kształtowała się następująco: rok 2012 – 96,3%, 2013 – 95,5%, 2014 – 94,2%, 2015 – 95%, 2016 – 94,5%.
- Dziwię się – komentuje te wyniki Beata Kiliańczyk-Szawłowska. – 
Prowadzimy szereg działań edukacyjnych, docieramy do tych osób, wysyłamy pisma edukacyjne odsyłające do właściwych stron internetowych, na których można znaleźć prawdziwe informacje na temat szczepień. 
„Prawdziwe informacje” , ponieważ w Internecie rodzice znajdują i takie, że szczepienia zabijają i są źródłem chorób zakaźnych. 
Dział epidemiologii odnotował w 2016 r. – mimo, że szczepienia od krztuśca (koklusz) są obowiązkowe i bezpłatne – duży wzrost zachorowań na tę chorobę – z 60 w 2015 do 89 w 2016. 
Dwukrotnie wzrosła zachorowalność na gruźlicę – z 8 do 16 przypadków, w tym 7 osób (głównie bezdomne, prowadzące niehigieniczny tryb życia) było prątkujących, zarażających innych. Szczepienia przeciw gruźlicy (obecnie szczepione są tylko noworodki) nie chronią przed zachorowaniem, ale zapobiegają występowaniu u dzieci ciężkich postaci choroby. 
Odnotowano w ciągu roku trzykrotny wzrost zakażenia boreliozą (choroba odkleszczowa) – z 27 przypadków w 2015, do 82 w 2016. Wobec braku szczepień ochronnych, istotne w profilaktyce jest unikanie ukłuć kleszczy. Można natomiast zaszczepić się od kleszczowego zapalenia mózgu (w 2016 r. 1 zachorowanie).
- Nie są obowiązkowe szczepienia na grypę, to indywidualna decyzja. Jednak, patrząc na statystykę zachorowań, warto się zaszczepić. W 2015 r. na grypę i choroby grypopodobne zachorowało 6400 osób, zaś w następnym roku – 9012 osób.  
W ub. roku do PSSE zgłoszono 83 pogryzienia przez zwierzęta domowe i dzikie (rok wcześniej – 124). W 13 przypadkach nie ustalono właściciela zwierzęcia, a osoby pogryzione zostały zaszczepione przeciw wściekliźnie.   
- Na przestrzeni ostatnich 5 lat poziom wyszczepialności utrzymuje się, ale chciałoby się więcej. Niestety, przybywa liczba osób, które uchylają się od szczepień. Nasz powiat jest na wysokim poziomie, jeśli chodzi o wyszczepialność, ponad 90%, ale chciałoby się lepiej – podsumowała dyrektor sanepidu.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gaztkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Levert
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gaztkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
fotobudka star
manhattan