Co warto zobaczyć w Świnoujściu?

Wydarzenia

Co warto zobaczyć w Świnoujściu?

24.07.2019
autor: materiał zewnętrzny
Co warto zobaczyć w Świnoujściu? To pytanie zadają sobie co roku setki turystów odwiedzających to miasto. Pobyt nad Morzem Bałtyckim to bowiem zwykle nie tylko plażowanie i aktywny, sportowy wypoczynek. Spędzając wakacje w wyjątkowym mieście 44 wysp zapewne zdecydujesz się na zwiedzanie okolicy i zaciekawi Cię, jakie warte uwagi miejsca się tutaj znajdują.

 

Co warto zobaczyć, będąc w Świnoujściu?

Będąc w Świnoujściu warto na pewno zobaczyć miejsca związane z historią miasta, w którym spędzamy urlop w jednym z licznych znajdujących się tu ośrodków wypoczynkowych (jak np. Baltic Spa). Pierwsze zapiski o ludności zamieszkującej tereny obecnego Świnoujścia sięgają XII wieku, choć znaleziska archeologiczne związane z mieszkańcami wyspy Wolin sięgają nawet ponad 5 tysięcy lat wstecz. Ten wyjątkowy teren leżący w miejscu, gdzie Świna wpada do Morza Bałtyckiego, skąd pochodzi nazwa miasta, przechodził przez wieki wiele zakrętów historii, by ostatecznie po II Wojnie Światowej stać się na powrót polskim portem. Odkryte z końcem XIX wieku źródła solanki i borowiny sprawiły także, że miasto jest cenionym uzdrowiskiem. Jakie ślady historii warto tu odnaleźć?

Niezwykła twierdza Świnoujście

Nad rzeką Świną w latach 1848-1863 oraz 1877-1900 powstał niesamowity, zachowany do dziś zespół pruskich fortów. Jest to prawnie chroniony zabytek, na który składały się cztery forty:

  • Fort Wschodni, czyli Fort Gerharda, w którego pomieszczeniach możesz dziś obejrzeć wystawę tematyczną i pamiątki,
  • Fort II, który powstał w miejscu starej szwedzkiej oraz pruskiej reduty; wysadzono go i rozebrano w latach siedemdziesiątych XX wieku w celu rozbudowy portu,
  • Fort III, zwany Fortem Anioła – wzorowany na Mauzoleum Hadriana,
  • Fort Zachodni, obecnie udostępniony dla zwiedzających jako zabytek architektury militarnej; mieści się tu Muzeum Historii Twierdzy.

W sąsiedztwie fortów znajdują się unikalne obiekty fortyfikacyjne z okresu I i II wojny światowej, które z pewnością są nie lada gratką dla wszystkich wielbicieli militariów oraz historii. Kiedy będziesz w Świnoujściu, z pewnością poczujesz klimat tych miejsc, zwłaszcza, że również zabudowa miejska ma liczne militarne ślady.

Fort Anioła

Na szczególną uwagę w naszej ocenie zasługuje Fort Anioła, będący architektonicznym nawiązaniem do Zamku Świętego Anioła w Rzymie. Ten wyjątkowy obiekt militarny składa się z rotundy o trzech kondygnacjach z tarasem i basztą. Otoczony wałami ziemnymi na kształt pentagonu, z ufortyfikowaną bramą obronną ze strzelnicami. Dobrze zachowane pomieszczenia i elementy obronne zachęcają do zgłębiania historii tego miejsca. Atrakcja "Kopalnia Bursztynu" zachęca do praktycznego poznania historii Bałtyku.

Zaproszenie na mszę1
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom

Najczęściej komentowane